Болалигидан ногиронлиги бўлган шахс, доимий парваришни талаб этадиган фарзанди билан бирга яшаб, уни тарбиялаётган ота ёки она. Бу имтиёз пенсия гувоҳномаси ёки соғлиқни сақлаш муассасасининг доимий парвариш зарурлигини тасдиқловчи тиббий маълумотномаси асосида берилади.
• Солиқ тўловчилар қисман (даромадлар қайси ойда олинган бўлса, ўша ойда ҳар бир ой учун меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 1,41 баравари миқдоридаги даромадлар бўйича) солиқ солишдан озод этилади.
• Болаликдан ногиронлиги бўлган шахслар, шунингдек I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар учун эса меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 3 баравари миқдоридаги даромадлар бўйича озод этилади. Бу имтиёз пенсия гувоҳномаси ёки тиббий-ижтимоий эксперт комиссиясининг маълумотномаси асосида берилади.
• Солиқ имтиёзига бўлган ҳуқуқ календарь йил давомида вужудга келган тақдирда, солиқ имтиёзи унга бўлган ҳуқуқлар вужудга келган пайтдан эътиборан қўлланилади.
Агар солиқ тўловчи ушбу моддада назарда тутилган бир нечта асос бўйича солиқ имтиёзига доир ҳуқуққа эга бўлса, унга хоҳишига қараб фақат битта солиқ имтиёзи берилади.
• Солиқ имтиёзини қўллаш солиқ тўловчининг асосий иш (хизмат, ўқиш) жойи бўйича, асосий иш жойи мавжуд бўлмаган тақдирда эса — яшаш жойидаги солиқ органлари томонидан жами йиллик даромад тўғрисидаги декларация асосида солиқни ҳисоблаб чиқариш чоғида амалга оширилади. Солиқ имтиёзига бўлган ҳуқуқ йўқотилган тақдирда, солиқ тўловчи имтиёзга бўлган ҳуқуқни йўқотган пайтидан эътиборан ўн беш кун ичида бу ҳақда ундан солиқни ушлаб қоладиган юридик шахсга маълум қилиши керак.

Один из родителей, воспитывающий проживающего с ним лицо с инвалидностью с детства, в связи с требованиями по постоянному уходу. Льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или медицинской справки учреждения здравоохранения, подтверждающей необходимость постоянного ухода.
• Освобождаются от налогообложения частично по доходам в размере 1,41-кратной минимального размера оплаты труда за каждый месяц, в котором получены эти доходы.
• Лица с инвалидностью с детства, а также лица с инвалидностью I и II групп по доходам в размере 3-кратного минимального размера оплаты труда, за каждый месяц, в котором получены эти доходы. Данная льгота предоставляется на основании пенсионного удостоверения или справки медико-социальной экспертной комиссии.
• При возникновении права на налоговую льготу в течение календарного года налоговые льготы применяются с момента возникновения права на налоговую льготу.
Если налогоплательщик имеет право на налоговую льготу по нескольким основаниям, предусмотренным настоящей статьей, предоставляется только одна налоговая льгота по выбору указанного лица.
• Применение налоговой льготы производится по месту основной работы (службы, учебы) налогоплательщика, а при отсутствии основного места работы — налоговыми органами по месту жительства при исчислении налога на основании декларации о совокупном годовом доходе. При утрате права на налоговую льготу налогоплательщик должен в течение пятнадцати дней с момента утраты сообщить об этом юридическому лицу, удерживающему с него налог.