Хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни тан олиш деганда ваколатли давлат органларининг Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида ушбу ҳужжатларнинг қонуний кучга эга эканлигига розилиги тушунилади.
Хорижий давлатларда таълим олганлик тўғрисидаги ҳужжатларни нострификациялаш (эквивалентлигини қайд этиш) деганда ваколатли давлат органлари томонидан ушбу ҳужжатлар эгалари тайёргарлиги даражаси мувофиқлигини белгилаш ва уларга Ўзбекистон Республикасининг таълим тўғрисидаги ҳужжатларига эга бўлган шахсларга берилгани каби академик ва (ёки) касбий ҳуқуқлар берилиши тушунилади.
Ваколатли орган: Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Олий аттестация комиссияси.
- Талабгор иш жойидан (агар у ишлаётган бўлса) муассаса раҳбари имзолаган йўлланма хат ёки талабгорнинг имзоси нотариал тасдиқланган аризаси (1 нусха). Хатда (аризада) талабгорнинг фамилияси, исми, отасининг исми, туғилган йили ва жойи, иш жойи ва лавозими, шунингдек, қачон ва қайси давлатда илмий даража дипломини олганлиги, илмий даражанинг расмий номи, хорижда олинган ҳужжатнинг берилган куни, серияси ва рақами, диссертация мавзуси, қайси ихтисослик бўйича ҳимоя қилганлиги ҳақидаги маълумотлар кўрсатилади.
- Муассаса раҳбарининг тегишли ихтисослашган кенгашга мурожаатномаси (аспирант ва докторантлар учун эса – уларни чет элда олий ўқув юртидан кейинги таълим институтларида ўқишга юбориш учун буйруқ) нусхаси ҳамда агар илмий иш Ўзбекистонда тайёрланган бўлса – ОАК ушбу диссертациянинг хорижий давлатларда ҳимоя қилинишига рухсат бериб, хорижий давлатлар аттестация органларига юборган йўлланма хатининг нусхаси.
- Илмий даража дипломи (нусхаси олиниб, асли қайтарилади).
- Талабгорнинг иш жойидан тасдиқланган ёки унинг имзоси қўйилган ходимларни ҳисобга олиш бўйича шахсий варақаси (талабгор паспортининг нусхаси илова қилинади).
- Диссертация ҳимояси ўтган муассасанинг ҳамда ихтисослик номининг илмий котиб (агар у ишлаётган бўлса) имзоси билан тасдиқланган ёки талабгор томонидан имзоланган давлат тилидаги (лотин графикаси ҳарфлари билан) ва инглиз тилидаги шакллари.

Под признанием документов об образовании, полученных в зарубежных странах, понимается согласие уполномоченных органов государственной власти на наличие законной силы этих документов на территории Республики Узбекистан.
Нострификация (установление эквивалентности) документов об образовании, полученных в зарубежных странах, означает установление соответствия уровня подготовленности обладателей этих документов и предоставление им уполномоченными органами государственной власти тех же академических и (или) профессиональных прав, что и лицам, имеющим документы об образовании Республики Узбекистан.
Уполномоченный орган: Высшая аттестационная комиссия при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
• сопроводительное письмо по месту работы претендента (если он работает) за подписью руководителя учреждения или заявление с нотариально заверенной подписью претендента (1 экземпляр);
• копия обращения руководителя учреждения в Совет по защите диссертации (для аспирантов и докторантов – копия приказа о направлении их на обучение в институтах послевузовского образования за рубежом), а также копия сопроводительного письма, выданного ВАК и адресованного в аттестационные органы зарубежных стран с разрешением защиты данной диссертационной работы в зарубежных странах, если научная работа подготовлена в Республике Узбекистан;
• диплом об ученой степени (снимается копия, подлинник возвращается);
• справка-объективка, утвержденная по месту работы претендента (если он работает) или с подписью претендента (прилагается копия паспорта претендента);
• заверенное ученым секретарем (если он работает) или подписанное претендентом место защиты и наименование специальности на государственном (буквами латинской графики) и английском языках;