Ўзбекистон Республикасида сиёсий бошпана ўзининг фуқаролиги бўйича мансуб давлатда ёки доимий яшаш жойида ижтимоий-сиёсий фаолияти, диний эътиқоди, ирқий ёки миллий мансублиги учун таъқиб қилинаётган ёки таъқиб қилишнинг жабрланувчиси бўлишига реал таҳдиддан, шунингдек халқаро ҳуқуқ нормаларида назарда тутилган инсон ҳуқуқлари бузилишининг бошқа ҳолатларидан бошпана ва ҳимоя излаётган шахсларга ва уларнинг оила аъзоларига берилади.
• Ўзбекистон Республикасида сиёсий бошпана берилган шахс ва унинг оила аъзолари Ўзбекистон Республикаси ҳудудида Ўзбекистон Республикасининг қонун ҳужжатлари ва халқаро шартномаларида белгиланган Ўзбекистон Республикасида доимий яшаётган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликлардан фойдаланади ҳамда мажбуриятларга эга бўлади.
Ҳужжатларни топшириш
Сиёсий бошпана қидираётган шахс вақтинча прописка расмийлаштирилгандан кейин ёхуд ўзи фуқароси бўлган ёки доимий яшайдиган давлатга қайтиш имкониятини бермайдиган ҳолатлар вужудга келган пайтдан бошлаб етти кун ичида ўзи турган жой бўйича ҳудудий ички ишлар органларига қуйидаги ҳужжатлар билан шахсан мурожаат қилиши керак:
1. Ўзбекистон Республикасининг Президенти номига  Ўзбекистондан сиёсий бошпана сўрашга сабаб бўлган ҳолатлар баён этилган ҳолдаги  илтимоснома. 18 ёшга тўлмаган шахсга Ўзбекистон Республикасида сиёсий бошпана бериш тўғрисидаги илтимоснома туғилганлик тўғрисидаги гувоҳнома нусхаси билан биргаликда унинг ота-онаси ёки бошқа қонуний вакиллари томонидан берилади. 14 ёшдан 18 саккиз ёшгача бўлган вояга етмаганларга ота-онаси ёки бошқа қонуний вакиллари илтимосномасига уларнинг нотариал тасдиқланган ёзма розилиги ҳам илова қилиниши лозим.
2. анкета-ариза – 2 та нусхада;
3. таржимаи ҳол – 2 та нусхада;
4. 3,5 х 4,5 ўлчамли 4 та фотосурат;
5. Ўзбекистон Республикасининг тиббий муассасаларидан олинган тиббий маълумотнома;
6. шахсни тасдиқловчи ҳужжатнинг нусхаси илова қилинади.
Илтимосномага ушбу масалага тааллуқли бўлган бошқа ҳужжатлар ҳам илова қилиниши мумкин.
Илтимосномани кўриб чиқиш
• Илтимоснома кўриб чиқилиши даврида мурожаат этган шахсга маълумотнома берилади. Илтимоснома бўйича қарор қабул қилинганидан сўнг маълумотнома уни берган орган томонидан олиб қўйилади.
• Маълумотномани расмийлаштиришда ҳудудий ички ишлар органлари томонидан илтимоснома берувчининг бармоқ излари ва рақамли сурати чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар биометрик маълумотлар базасига киритиш учун олинади.
• Маълумотнома олган шахс мақоми бўйича тегишли равишда Ўзбекистон Республикасида вақтинча яшаётган чет эл фуқаролари ёки фуқаролиги бўлмаган шахсларга тенглаштирилади.
Илтимосномани кўриб чиқиш муддатлари
• Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги ҳамда Давлат хавфсизлик хизматида илтимосномани кўриб чиқишнинг умумий муддати 1 йилдан ошмаслиги лозим.
• Илтимоснома берувчи шахс Ўзбекистон Республикасида сиёсий бошпана бериш тўғрисидаги масала ҳал қилингунга қадар 1 ойда камида икки марта (ҳар икки ҳафтада 1 марталик даврийликда) ҳудудий ички ишлар органларида қайд қилиниб борилади. Мазкур тартибга риоя этилмаган тақдирда ҳудудий ички ишлар органлари ҳолатларга аниқлик киритилгунига қадар материаллар расмийлаштирилишини тўхтатиб туради.
• Илтимосномани кўриб чиқиш жараёнида сиёсий бошпана беришга тўсқинлик қилувчи асослар мавжудлиги аниқланганда, Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги илтимосномани кўриб чиқиш мақсадга мувофиқ эмаслиги тўғрисида хулоса тайёрлайди ва бу ҳақда илтимоснома берган шахсга қарор қабул қилинганидан кейин 7 кун ичида хабар беради.
Илтимоснома кўриб чиқилганлиги учун йиғим ундирилмайди.
Сиёсий бошпана беришни рад этиш
• Ўзбекистон Республикасида жиноят деб тан олинадиган ҳаракат (ҳаракатсизлик) учун тақиб қилинаётган бўлса ёки Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг асосий мақсад ва принципларига зид ҳаракатлар содир этишда айбдор бўлса;
• айбланувчи сифатида ишда иштирок этишга жалб қилинган ёки унга нисбатан қонуний кучга кирган ва Ўзбекистон Республикасида ижро этилиши лозим бўлган суднинг айблов ҳукми мавжуд бўлса;
• таъқиб қилиниш хавфи бўлмаган учинчи давлатдан келган бўлса;
• у таъқиб қилинмаётган учинчи давлатнинг фуқаролигига эга бўлса;
• била туриб ёлғон маълумотлар берган бўлса;
• иқтисодий, экологик ёки ижтимоий сабабларга кўра, шунингдек, табиий ва техноген хусусиятдаги фавқулодда вазиятлар муносабати билан фуқаролиги бўйича мансуб давлатга ёки доимий яшайдиган давлатига қайтиш имкониятига эга бўлмаса ёки қайтишни хоҳламаса, Ўзбекистон Республикасида сиёсий бошпана берилмайди.
► Илтимоснома рад этилган тақдирда шахсга қабул қилинган қарор ҳақида хабар берилади ва уни Ўзбекистон Республикасида бўлиши чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг Ўзбекистон Республикасида бўлиши тўғрисидаги қонун ҳужжатлари билан тартибга солинади.
► Сиёсий бошпана бериш тўғрисидаги илтимосномаси рад қилинган шахс илтимоснома рад қилинган пайтдан бошлаб бир йилдан кейин такроран мурожаат этиш ҳуқуқига эга.
Сиёсий бошпанани йўқотиш
Шахс  қуйидаги ҳолларда берилган сиёсий бошпанани йўқотади:
• фуқаролиги бўйича мансуб давлатга ёки доимий яшайдиган давлатга ўз ихтиёри билан қайтганда;
• бошқа давлатга доимий яшаш учун чиқишда;
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида сиёсий бошпанадан ўз ихтиёри билан воз кечганда;
• Ўзбекистон Республикасининг ёки бошқа давлатнинг фуқаролигини олганда.
► Шахсга Ўзбекистон Республикасида берилган сиёсий бошпана миллий хавфсизлик нуқтаи назаридан, шунингдек, агар, шахс Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг асосий мақсад ва тамойилларига зид келувчи фаолият билан шуғулланаётган бўлса ёхуд у жиноят содир этган ва унга нисбатан суднинг қонуний кучга кирган ва ижро этилиши шарт бўлган айблов ҳукми мавжуд бўлса, йўқотилиши мумкин.
► Шахснинг Ўзбекистон Республикасида берилган сиёсий бошпанаси Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Фуқаролик масалалари бўйича комиссияси таклифи бўйича Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармони имзоланган кундан бошлаб йўқотилади.
Илтимоснома кўриб чиқилиши даврида мурожаат этган шахсга мазкур иловага мувофиқ шаклдаги маълумотнома берилади

Политическое убежище в Республике Узбекистан предоставляется лицам и членам их семей, ищущим убежище и защиту от преследования или реальной угрозы стать жертвой преследования в стране своей гражданской принадлежности или постоянного местожительства за общественно-политическую деятельность, религиозные убеждения, расовую или национальную принадлежность, а также других случаев нарушений прав человека, которые предусмотрены нормами международного права.
- Лицо, которому предоставлено политическое убежище в Республике Узбекистан, и члены его семьи пользуются на территории Республики Узбекистан правами и свободами, а также несут обязанности, установленные законодательством или международными договорами Республики Узбекистан для иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Узбекистан.
Подача документов
- В течение 7 дней после оформления временной прописки либо с момента возникновения обстоятельств, не позволяющих этому лицу вернуться в страну своей гражданской принадлежности или постоянного местожительства, лицо, ищущее политическое убежище, должно лично обратиться в территориальный орган внутренних дел по месту своего пребывания.
- ходатайство на имя Президента Республики Узбекистан с изложением обстоятельств, ставших причиной запроса политического убежища в Узбекистане. От имени лица, не достигшего 18 лет, ходатайство подается его родителями, законными представителями с приложением свидетельства о рождении. Несовершеннолетним в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет к ходатайству родителей или иных законных представителей необходимо приложить также их нотариально удостоверенное письменное согласие;
- заявление в 2-х экземплярах;
- автобиография в 2-х экземплярах;
- 4 фотографии (3,5х4,5 см);
- справка о состоянии здоровья, полученная в медицинских учреждениях Республики Узбекистан;
- копия документа, удостоверяющего личность.
К ходатайству также могут быть приложены другие документы, имеющие отношение к данному вопросу.
Рассмотрение ходатайства
- На период рассмотрения ходатайства обратившемуся лицу выдается справка. После принятия решения по ходатайству справка изымается органом, ее выдавшим.
- При оформлении справки территориальным органом внутренних дел принимаются отпечатки пальцев рук и цифровое фото ходатайствующего лица для включения в биометрическую базу данных иностранных граждан и лиц без гражданства.
- Лицо, получившее справку, по статусу приравнивается соответственно к иностранному гражданину или лицу без гражданства, временно проживающему в Республике Узбекистан.
Срок рассмотрения ходатайства
- Общий срок рассмотрения ходатайства в Министерстве внутренних дел, Министерстве иностранных дел и Службе государственной безопасности Республики Узбекистан не должен превышать 1 года.
- Ходатайствующее лицо до решения вопроса о предоставлении политического убежища в Республике Узбекистан не реже 2-х раз в месяц (с периодичностью 1 раз в 2 недели) отмечается в территориальном органе внутренних дел. В случае несоблюдения данного порядка территориальный орган внутренних дел приостанавливает оформление материалов до выяснения обстоятельств.
- В случае выявления в процессе рассмотрения ходатайства оснований, препятствующих предоставлению политического убежища, Министерство внутренних дел Республики Узбекистан готовит заключение о нецелесообразности дальнейшего рассмотрения ходатайства, о чем сообщает ходатайствующему лицу в течение 7 дней после принятия решения.
За рассмотрение ходатайства сбор не взимается.
Политическое убежище в Республике Узбекистан не предоставляется, если лицо
- преследуется за действия (бездействие), признаваемые в Республике Узбекистан преступлением, или виновно в совершении действий, противоречащих основополагающим целям и принципам Организации Объединенных Наций;
- привлечено в качестве обвиняемого по уголовному делу либо в отношении него имеется вступивший в законную силу и подлежащий исполнению на территории Республики Узбекистан обвинительный приговор суда;
- прибыло из третьей страны, где ему не грозило преследование;
- имеет гражданство третьей страны, где оно не преследуется;
- представило заведомо ложные сведения;
- не может или не желает вернуться в страну своей гражданской принадлежности или страну своего постоянного местожительства по экономическим, экологическим или социальным причинам, а также в связи с чрезвычайными ситуациями природного и техногенного характера.
В случае отклонения ходатайства лицу сообщается о принятом решении и его дальнейшее пребывание регулируется законодательством Республики Узбекистан о пребывании иностранных граждан и лиц без гражданства на территории Республики Узбекистан.
Лицо при отклонении его ходатайства о предоставлении политического убежища, имеет право на повторное обращение спустя год после отклонения ходатайства.
Утрата политического убежища
Лицо утрачивает предоставленное политическое убежище в случаях:
- добровольного возвращения в страну своей гражданской принадлежности или страну своего постоянного местожительства;
- выезда на постоянное местожительство в третью страну;
- добровольного отказа от политического убежища на территории Республики Узбекистан;
- приобретения гражданства Республики Узбекистан или гражданства другой страны.
Предоставленное лицу политическое убежище в Республике Узбекистан также может быть утрачено по соображениям национальной безопасности, а также, если это лицо занимается деятельностью, противоречащей основополагающим целям и принципам Организации Объединенных Наций, если оно совершило преступление и в отношении него имеется вступивший в законную силу и подлежащий исполнению обвинительный приговор суда.
Предоставленное лицу политическое убежище в Республике Узбекистан утрачивается со дня подписания соответствующего Указа Президента Республики Узбекистан по предложению Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Узбекистан.
На период рассмотрения ходатайства обратившемуся лицу выдается справка по форме согласно данному приложению