2 ёшга тўлмаган бола парваришини амалга ошираётган ота-онадан бири (васий) аввалги ишини бажариши мумкин бўлмаган тақдирда, ўз аризасига кўра бажариладиган иши учун ҳақ тўланадиган, бироқ аввалги иши бўйича ўртача иш ҳақидан кам бўлмаган миқдорда бола 2 ёшга тўлгунига қадар иш ҳақи тўланадиган бошқа ишга ўтказилади.
Иш берувчида бошқа иш мавжуд бўлмаган тақдирда, 2 ёшга тўлмаган бола парваришини амалга ошираётган ходимга қонунчиликда белгиланган тартибда бола парвариши бўйича нафақа тўланади.
Якка тартибдаги меҳнатга доир низо юзага келган тақдирда, икки ёшга тўлмаган бола парваришини амалга ошираётган ходимни бошқа ишга ўтказиш мумкин эмаслигини исботлаш вазифаси иш берувчининг зиммасига юклатилади.
3 ёшга тўлмаган боланинг бюджетдан молиялаштириладиган ташкилотларда ишлайдиган ота-онасидан бирига (васийсига) ҳафтасига 35 соатдан ошмайдиган иш вақти давомийлиги белгиланади.

Один из родителей (опекун), осуществляющий уход за ребенком в возрасте до 2-х лет, в случае невозможности выполнения прежней работы переводится по его заявлению на другую работу с оплатой труда по выполняемой работе, но не ниже средней заработной платы по прежней работе до достижения ребенком возраста 2-х лет.
При отсутствии у работодателя другой работы работнику, осуществляющему уход за ребенком в возрасте до 2-х лет, выплачивается пособие по уходу за ребенком в порядке, установленном законодательством.
В случае возникновения индивидуального трудового спора бремя доказывания невозможности перевода работника, осуществляющего уход за ребенком в возрасте до 2-х лет, на другую работу возлагается на работодателя.
Одному из родителей (опекуну) ребенка в возрасте до 3-х лет, работающим в организациях, финансируемых из бюджета, продолжительность рабочего времени устанавливается не более 35 часов в неделю.