Ихтисослаштирилган таълим муассасалари таълим-тарбия бериш, коррекциялаш ва даволаш-соғломлаштириш муассасалари ҳисобланади ҳамда алоҳида таълим эҳтиёжлари бўлган болаларнинг умумий ўрта таълим олишда ва уларни билиш имкониятларига мувофиқ тарбиялашда, уларнинг жамиятга мослашуви ва интеграциялашувида кўмаклашиш, шунингдек, ижтимоий ёрдамга муҳтож оилаларга фарзандларини тарбиялаш ва уларга таълим беришда ёрдам кўрсатиш мақсадида ташкил этилади.
Ушбу мактабларни ташкил этиш тегишли ҳудудда охирги 5 йилда 3 ёшдан 16 ёшгача болалар ўртасида тегишли касалликларнинг кўпайганлигини кўрсатадиган соғлиқни сақлаш органларининг расмий статистика маълумотлари билан асосланиши керак.
Ихтисослаштирилган таълим муассасаларида ўқувчилар сони 250 нафардан ошмаслиги керак.
Ихтисослаштирилган таълим муассасаларига болалар 7 ёшга тўладиган йилда, тайёрлов гуруҳларига 6 ёшдан қабул қилинади.
Ихтисослаштирилган таълим муассасалари турлари
I — кар (эшитмайдиган) болалар учун мактаб-интернатлар;
II — заиф эшитадиган ва кейинчалик кар бўлган болалар учун мактаб-интернатлар (1, 2-бўлим);
III — кўзи ожиз (кўр) болалар учун «Нурли маскан» ихтисослаштирилган мактаб-интернатлар;
IV — заиф кўрадиган ва кейинчалик кўр бўлган болалар учун «Нурли маскан» ихтисослаштирилган мактаб-интернатлар;
V — нутқида оғир нуқсонлар бўлган болалар учун мактаб-интернатлар;
VI — таянч-ҳаракат аппаратида нуқсони бўлган болалар учун мактаб-интернатлар;
VII — психик ривожланиши суст бўлган болалар учун мактаб-интернатлар;
VIII — ақли заиф болалар учун (ёрдамчи) мактаблар, мактаб-интернатлар.
Боланинг шахсий ҳужжатлар йиғмажилдида қуйидаги ҳужжатлар бўлади
- ота-оналари ёки уларнинг ўрнини босувчи шахсларнинг аризаси;
- психологик-тиббий-педагогик комиссия хулосаcи;
- таълим олганлиги тўғрисидаги ҳужжатлар (таълим муассасаларида ўқиётган болалар учун);
- ўқиш жойидан таълимнинг муддати, ўқув фанларини ўзлаштириши ва хулқ-атвори, болага якка тартибда кўмак бериш борасида амалга оширилган чора-тадбирларнинг батафсил таҳлили акс эттирилган маълумотнома ва тавсифнома (таълим муассасаларида ўқиётган болалар учун);
- боланинг яшаш жойидаги шифохона бош врачи томонидан имзоланган, унинг ривожланиши тарихидан муфассал кўчирма:
- педиатрнинг боланинг умумий ривожланиши ҳолати тўғрисидаги хулосаси;
- психоневрологнинг тиббий ташхиси ва боланинг ақлий ривожланишига тавсифи;
- оториноларингологнинг қулоқ, томоқ, бурун ва талаффуз артикуляциясида иштирок этувчи органларнинг ҳолатига тавсифи (эшитишда нуқсони бўлган болалар учун — сўзлашув нутқи ва шивирлаб айтилган сўзларни идрок этиш ҳолати тўғрисидаги маълумотлар, аудиограмма маълумотлари);
- офтальмологнинг кўриш органига тавсифи (кўришда нуқсони бўлган болалар учун батафсил ташхиси);
- ортопед врачнинг хулосаси (таянч-ҳаракатланиш аппаратида нуқсони бўлган болалар учун).
Қабул қилинмайдиган болалар тоифалари
- ақли ўта заиф болалар (имбицил, идиотия даражасидаги олигофрения);
- хулқ-атворида оғир бузилишлар, ҳиссий-иродавий соҳасида (органик) нуқсонлари бўлган болалар;
- таянч-ҳаракат аппаратида нуқсони бўлган, мустақил равишда ҳаракатлана олмайдиган ва ўз-ўзига хизмат кўрсата олмайдиган болалар;
- кўр-кар-соқов болалар;
- тез-тез такрорланадиган эпилептик тутқаноқдан азият чекадиган (эпилептик деменция, кундузги ва тунги вақтларда тутқаноғи тез-тез такрорланадиган) болалар;

Специализированные образовательные учреждения являются образовательными, коррекционными и оздоровительными учреждениями и содействуют в воспитании детей с особыми образовательными потребностями в общем среднем образовании и обеспечении их возможности обучения, их адаптации и интеграции в общество, а также воспитании и обучении малообеспеченных детей, нуждающихся в социальной помощи.
Создание этих школ должно основываться на официальной статистике органов здравоохранения, показывающей рост соответствующих заболеваний среди детей в возрасте от 3 до 16 лет в соответствующем районе.
Количество обучающихся в специализированных учебных заведениях не должно превышать 250 человек.
В специализированные учебные заведения дети принимаются с 7 лет, а в подготовительные группы – с 6 лет.
Типы школ:
Специализированные образовательные учреждения в соответствии с их специализацией подразделяются по следующим видам (I — VIII):
I — школы-интернаты для глухих (неслышащих) детей;
II — школы-интернаты для слабослышащих и позднооглохших детей (1-е, 2-е отделения);
III — «Нурли маскан» специализированные школы-интернаты для незрячих (слепых) детей;
IV — «Нурли маскан» специализированные школы-интернаты для слабовидящих и поздноослепших детей;
V — школы-интернаты для детей с тяжелыми нарушениями речи;
VI — школы-интернаты для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
VII — школы-интернаты для детей с задержкой психического развития;
VIII — школы, школы-интернаты (вспомогательные) для умственно отсталых детей.
Дети, не подлежащие приему в школы:
а) глубоко умственно отсталые дети (олигофрения в степени имбицильности, идиотии);
б) дети с глубокими отклонениями в поведении, нарушениями в эмоционально-волевой сфере (органического происхождения);
в) дети с глубокими нарушениями двигательной сферы, самостоятельно не передвигающиеся и не обслуживающие себя;
г) слепоглухонемые;
д) страдающие частыми эпилептическими припадками (эпилептическая дименция, с дневными и частыми ночными судорожными припадками);
е) страдающие недержанием мочи и кала вследствие органического поражения центральной нервной системы.
Дети данной категории направляются в соответствующие учреждения Министерства здравоохранения или им организуется индивидуальное обучение на дому в установленном порядке.