Ишсиз аҳолини, айниқса, аёллар ва меҳнатга лаёқатли ногиронларни иш билан таъминлашга кўмаклашиш, шунингдек, касаначиликни ривожлантириш ҳисобига ишлаб чиқариш ва хизматлар кўрсатишни янада кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 21.04.2022 йилдаги ПҚ-214-сон қабул қилинган.
2022 йил 1 июлдан бошлаб касаначиликни меҳнат шартномаси билан бир қаторда ишларни бажариш, товарлар ишлаб чиқариш ёки хизматлар кўрсатиш ҳақидаги фуқаролик-ҳуқуқий шартномалар, шу жумладан пудрат шартномаси асосида ташкил этишга рухсат берилди.
Белгиландики, 2022 йил 1 июлдан 2025 йил 1 январга қадар:
• касаначиларга жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи касаначиликдан олинадиган жами даромадни 50 фоизга, бироқ ҳисобот даври (бир ой)да кўпи билан 1 миллион сўмгача камайтирган ҳолда ҳисобланади;
• касаначилар ижтимоий солиқ тўловини ўзини ўзи банд қилган шахслар учун белгиланган тартибда амалга оширади;
• ҳунармандчилик ва касаначиликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан маҳаллаларда касаначиликни ташкил этган тадбиркорлик субъектларига ҳар бир касаначининг дастлабки 3 ой давомидаги касаначилик фаолияти учун бир ойлик ўртача даромади миқдорида бир марталик субсидия ажратилади.
2022 йил 1 июлдан 2025 йил 1 январга қадар Ҳунармандчилик ва касаначиликни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан тадбиркорлик субъектларига «Темир дафтар», «Аёллар дафтари», «Ёшлар дафтари»га киритилган ёки «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»да бўлган ва касаначилик билан шуғулланаётган фуқароларга асбоб-ускуналар харид қилиб бериш харажатларининг 50 фоизгача бўлган қисми, бироқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараваригача миқдорида субсидия ажратилади.
Бунда, субсидия тадбиркорлик субъекти ва туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари ўртасида тузиладиган қуйидаги шартларни назарда тутувчи ижтимоий контрактга асосан ажратилади:
• тадбиркорлик субъекти томонидан касаначига буюртма берилаётган иш турига қараб, субсидия ҳисобига харид қилинган асбоб-ускуналар касаначига бепул берилади;
• туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокими ёрдамчилари билан биргаликда касаначиларнинг иш фаолияти самарадорлигини доимий тарзда мониторинг қилади ҳамда фойдаланилмаётган асбоб-ускуналарга ажратилган субсидияларни қайтариб олади.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги иш берувчиларнинг буюртмаси асосида касаначиларни «Ишга марҳамат» мономарказлари, туман (шаҳар) касб-ҳунарга ўқитиш марказлари ва маҳалла аҳолисини касб-ҳунарга ўқитиш масканларида ўқитишни ташкил этади.
Бунда:
• маҳаллада тадбиркорликни ривожлантириш, аҳоли бандлигини таъминлаш ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича туман (шаҳар) ҳокими ёрдамчилари ва туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази ходимлари касаначилик орқали фуқароларни ишга олиш истагида бўлган тадбиркорларни аниқлайди ва фаолият йўналиши кесимида уларнинг рўйхатини шакллантиради;
• туман (шаҳар) аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази ходимлари тадбиркорлар томонидан таклиф этилаётган касаначилик фаолияти билан шуғулланиш учун касблар рўйхатини шакллантиради;
• касаначиларни ўқитиш харажатлари Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади;
• касаначилик билан шуғулланмоқчи бўлган ишсиз шахслар «Ишга марҳамат» мономарказлари, касб-ҳунарга ўқитиш марказлари ва маҳалла аҳолисини касб-ҳунарга ўқитиш масканларида талаб этиладиган касбларга ўқитилади.
2023 йил 1 январдан бошлаб нодавлат таълим муассасаларида давлат буюртмаси асосида иш билан банд бўлмаган фуқароларни касаначилик йўналишида касбга ўқитишнинг тартиби жорий этилмоқда.
Унга кўра:
• Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги «Ишга марҳамат» мономарказлари ҳузуридаги малакани баҳолаш марказлари касбий малака талабларини ишлаб чиқади ва салоҳиятли таълим муассасаларига давлат буюртмасини беради;
• ўқув курсларини тугатган фуқароларнинг билим даражаси малакани баҳолаш марказлари томонидан аниқланади ва шу асосда уларга малака сертификатлари берилади;
• малака сертификатини олган фуқароларга меҳнат фаолиятини бошлаши учун ўқиш харажатларига тенг миқдорда малакани баҳолаш марказлари томонидан субсидиялар берилади.
Касаначиликни ташкил этган тадбиркорлик субъектларига рағбатлантириш чоралари қўлланиладиган олис ва чекка ҳудудлардаги маҳаллалар Руйхати.

Самозанятые: как планируют регистрировать их в налоговой | NORMA.UZ
В целях содействия занятости безработного населения, особенно женщин и трудоспособных лиц с инвалидностью, а также дальнейшего расширения производства и оказания услуг путем развития надомничества было принято постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-214 от 21.04.2022г.
С 1 июля 2022 года была разрешена организацич надомничества на основе гражданско-правовых договоров, включая договоры подряда, на выполнение работ, производство товаров или оказание услуг наряду с трудовым договором.
Установлено, что в период с 1 июля 2022 года по 1 января 2025 года:
• при исчислении налога на доходы физических лиц надомникам общий доход с надомничества рассчитывается с уменьшением на 50 процентов, но не более размера до 1 миллиона сумов за отчетный период (1 месяц);
• надомники оплачивают социальный налог в порядке, установленном для самозанятых лиц;
• субъектам предпринимательства, организовавшим надомничество в махаллях, выделяется единовременная субсидия на первые 3месяца надомного труда каждого надомника в размере его среднемесячного дохода за счет средств Фонда поддержки ремесленничества и надомничества.
В период с 1 июля 2022 года по 1 января 2025 года субъектам предпринимательства выделяется субсидия за счет Фонда поддержки ремесленничества и надомничества на покрытие части до 50 процентов расходов по приобретению оборудования для граждан, занимающихся надомничеством и включенных в «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь», «Молодежную тетрадь» или «Единый реестр социальной защиты», но до десятикратного размера базовой расчетной величины.
• При этом субсидия выделяется на основании социального контракта, заключаемого между субъектом предпринимательства и центрами содействия занятости населения районов (городов).
При следующих условиях:
• безвозмездной передачи надомникам оборудования, приобретенного за счет субсидии, в зависимости от вида работ, заказанных субъектом предпринимательства надомнику;
• осуществления центрами содействия занятости населения районов (городов) совместно с помощниками хокимов районов (городов) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махаллях регулярного мониторинга эффективности труда надомников и возврат субсидий, выделенных на неиспользуемое оборудование.
Министерство занятости и трудовых отношений по заявкам работодателей организовывает обучение надомников в моноцентрах «Ишга мархамат», центрах профессионального обучения районов (городов) и пунктах профессионального обучения населения махалли.
• помощники хокимов районов (городов) по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности в махаллях и работники центров содействия занятости населения районов (городов) выявляют и формируют списки предпринимателей, желающих принять граждан на работу для осуществления надомнической деятельности, в разрезе направления их деятельности;
• работники центров содействия занятости населения районов (городов) формируют перечень профессий для занятия надомнической деятельностью, предлагаемой предпринимателями;
• расходы по обучению надомников покрываются за счет средств Государственного фонда содействия занятости;
• безработные лица, желающие заниматься надомничеством, обучаются по требуемым профессиям в моноцентрах «Ишга мархамат», центрах профессионального обучения и пунктах профессионального обучения населения махалли.
С 1 января 2023 года внедряется дополнительный порядок обучения незанятых граждан профессиям в направлении надомничества в негосударственных образовательных учреждениях на основе государственного заказа.
• центры оценки квалификации при моноцентрах «Ишга мархамат» в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте разрабатывают квалификационные требования и размещают государственные заказы в образовательных учреждениях, обладающих потенциалом;
• уровень знаний граждан, окончивших учебные курсы, определяется центрами оценки квалификации и на этой основе им выдается квалификационный сертификат;
• гражданам, получившим квалификационный сертификат, центрами оценки квалификации выделяется субсидия в размере, равном расходам на обучение, для начала трудовой деятельности.
Перечень махаллей, расположенных в отдаленных и труднодоступных районах, к субъектам предпринимательства в которых, организовавшим надомничество, применяются меры поощрения.