Кексалар учун 152 та туман ва шаҳарда «Нуронийлар маскани» мажмуалари ташкил этилди, барча ишловчи пенсионерларга пенсияларни тўлиқ миқдорда тўлаш йўлга қўйилди, вилоятлар, туманлар ва шаҳарларда нуронийлар жамоатчилик кенгашлари, маҳаллаларда «Кексалар маслаҳати» гуруҳлари ташкил этилди, «Кексалар ҳафталиги» ва «Кексалар учун туризм ойлиги»ни ўтказиш анъанага айланди.
Маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш вазирлиги унга юклатилган асосий вазифа ва фаолият йўналишларидан келиб чиқиб, маҳаллаларда нуроний ва кексалар билан ишларни такомиллаштириш йўналишида қуйидаги тадбирларни амалга оширади:
- маҳаллаларда «Бир нуроний ўн ёшга масъул» тамойилини қарор топтиришда ташаббускорлик кўрсатаётган ижтимоий фаол нуронийларни моддий ва маънавий қўллаб-қувватлаш;
- вазирлик ва идоралар, хўжалик бирлашмалари, ташкилий-ҳуқуқий шаклидан қатъи назар, корхона ва ташкилотлардаги «Фахрийлар кенгашлари», фуқаролар йиғинларидаги «Кексалар маслаҳати» гуруҳларининг фаолиятини мувофиқлаштириш;
- меҳнат фахрийларининг маҳаллаларда тинчлик ва осойишталикни таъминлаш, ижтимоий-маънавий муҳитни соғломлаштиришдаги иштирокини кенгайтириш;
- «Ҳеч ким меҳр ва эътибордан четда қолмасин» шиори остида ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган кексалар ва нуронийлар ҳолидан доимий хабар олиш тизимини ташкил қилиш ҳамда ижтимоий ҳимоя дастурлари доирасида давлат хизматлари кўрсатилишини таъминлаш;
- кексалар ва фахрийларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш мақсадида «Нуронийлар маскани» мажмуаларида ва маҳаллаларда турли маданий-маърифий тадбирлар ўтказиш;
- фуқаролар йиғинлари раисларининг кексалар ва фахрийлар ишлари бўйича маслаҳатчилари ва маҳаллалардаги бошқа жамоатчилик тузилмаларининг самарали фаолият кўрсатишини таъминлаш.
Маҳаллаларда аҳолига кўрсатиладиган тиббий хизматлар, мактабларда ўқувчиларнинг дарсларни ўзлаштириши, давомати, бандликка кўмаклашиш марказлари томонидан фуқароларни иш билан таъминлаш даражаси ва бошқа давлат хизматларининг кўрсатилиши бўйича нуронийларнинг жамоатчилик назорати ўрнатилди.

Для представителей старшего поколения в 152 районах и городах созданы комплексы «Нуронийлар масканлари», налажена выплата пенсий всем работающим пенсионерам в полном объеме, в областях, районах и городах созданы общественные советы «Нуронийлар», в махаллях — группы «Кексалар маслахати», стало традицией проведение «Недели старшего поколения» и «Месячника туризма старшего поколения».
Установлено, что Министерство по поддержке махалли и старшего поколения исходя из возложенных на него основных задач и направлений деятельности проводит в махаллях нижеследующие мероприятия по совершенствованию работы с представителями старшего поколения и пожилыми гражданами:
- оказание материальной и моральной поддержки социально активным представителям старшего поколения, проявляющим инициативу в реализации принципа «Один представитель старшего поколения ответственен за десятерых молодых людей» в махаллях;
- осуществление координации эффективной деятельности «Фахрийлар кенгашлари» в министерствах и ведомствах, хозяйственных объединениях, а также независимо от организационно-правовой формы на предприятиях и в организациях, групп «Кексалар маслахати» - в сходах граждан;
- расширение участия ветеранов труда в обеспечении мира и спокойствия, оздоровлении социально-духовного климата в махаллях;
- создание системы регулярного посещения пожилых граждан и представителей старшего поколения, нуждающихся в социальной защите, под девизом «Никто не останется без внимания и заботы», а также обеспечение оказания государственных услуг в рамках программ социальной защиты;
- организацию различных культурно-просветительских мероприятий в комплексах «Нуронийлар маскани» и махаллях в целях повышения социальной активности пожилых граждан и ветеранов;
- обеспечение эффективной деятельности консультантов председателей сходов граждан по делам пожилых граждан и ветеранов, иных общественных структур в махаллях.
При этом устанавлен общественный контроль представителей старшего поколения за медицинскими услугами, оказываемыми населению, успеваемостью и посещаемостью учащихся, уровнем обеспечения центрами содействия занятости работой граждан и оказанием иных государственных услуг в махаллях.