Низом билан бюджет ташкилотларидан бошқа барча юридик шахсларда 6 ой узлуксиз ишлаётган аёлларга ҳомиладорлик ва туғиш нафақасини тўлаш тартиби белгиланди.
Нафақа Ижтимоий суғурта жамғармаси ҳисобидан фарзанд туғилгунигача минимал истеъмол харажатларининг 4 баравари миқдорда берилади.
Шунга кўра, юридик шахсларнинг нафақа тўлаш мажбурияти Жамғарма ҳисобидан тўланган нафақа миқдорига камайтирилади.
Меҳнатга лаёқатсизлик варақаси нафақани тайинлаш ва тўлаш учун асос бўлади. Меҳнатга лаёқатсизлик варақаси расмийлаштирилгандан 5 иш кунида маълумотлар масъул тиббиёт ходими томонидан “Тиббиёт” ахборот тизимига киритилади ва маълумотлар “Ягона реестр” тизимига юборилади.
“Ягона реестр” тизими томонидан нафақа тайинлаш ёки рад этиш ҳақида қарор қабул қилиниб асослантирилган ҳолда нафақа олувчининг телефонига СМС-хабар юборилади. Нафақа ойнинг 10-санасигача нафақа олувчининг пластик картасига ўтказиб берилади. Пластик карта бўлмаганида эса ойнинг 27-санасигача нақд кўринишда берилади.

Положением установлен порядок выплаты пособия по беременности и родам женщинам, непрерывно проработавшим 6 месяцев во всех внебюджетных юридических организациях.
Пособие предоставляется за счет средств Фонда социального страхования в размере 4-кратного размера минимальных потребительских расходов до рождения ребенка.
Соответственно, обязанность юридических лиц по выплате пособия уменьшается на сумму пособия, выплаченного за счет Фонда.
Листок нетрудоспособности является основанием для назначения и выплаты пособия. В течение 5 рабочих дней после оформления листка нетрудоспособности данные вносятся ответственным медицинским работником в информационную систему «Медицина», затем данные направляются в систему «Единый реестр».
В связи с принятием решения о назначении или отказе в выплате пособия системой «Единый реестр» на телефон получателя отправляется SMS-сообщение. Пособие перечисляется на пластиковую карту получателя до 10 числа месяца. При отсутствии пластиковой карты она выдается в наличном виде до 27 числа месяца.