Ҳимоя ордери ички ишлар органларининг таянч пункти профилактика (катта) инспектори томонидан белгиланган схемага мувофиқ берилади.
Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилишни амалга оширувчи ваколатли органлар ва ташкилотлар жабрланган хотин-қизлар бўйича маълумотга эга бўлгач тегишли шаклдаги хабарномани дарҳол ички ишлар органларига тақдим этади.
Профилактика инспектори ички ишлар органлари навбатчилик қисмлари томонидан тақдим этилган ёки ЯИДХП орқали келиб тушган мурожаатлар ва хабарларни 24 соат мобайнида ўрганиб чиқади ҳамда ўрганиш давомида:
- жабрланувчи ва зўравонлик содир этган шахслар ҳамда бошқа шахслар билан ҳолат юзасидан суҳбат ўтказади;
- жабрланувчи ва зўравонлик содир этган шахснинг турмуш тарзи, тазйиқ ва зўравонлик содир этилишининг келиб чиқиши сабаблари ва шарт-шароитларини, шунингдек, бир календарь йил давомида мавжуд бўлган тазйиқ ҳамда зўравонлик ҳолатларини ўрганади;
- жабрланувчи ва зўравонлик содир этган шахсларни ижтимоий реабилитация қилиш ва ижтимоий мослаштириш чора-тадбирларини амалга оширади.
Ҳимоя ордери 1 йил муддатгача берилади ва ушбу ордер расмийлаштирилган пайтдан эътиборан кучга киради.
Ҳимоя ордери амал қилиши даврида хавф бартараф этилмаган бўлса, ҳимоя ордерининг амал қилиш муддати жабрланувчининг аризасига кўра 1 йилгача муддатга жиноят ишлари бўйича суд томонидан узайтирилиши мумкин.
Ҳимоя ордерини бериш фаолияти устидан ички ишлар органларининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўлинмалари томонидан мониторинг олиб борилади.

Охранный ордер выдается профилактическим (старшим) инспектором базового пункта органов внутренних дел по установленной схеме.
Основаниями для выдачи охранного ордера являются:
- обращение жертвы притеснения и насилия;
- сообщения физических или юридических лиц, в том числе распространенные через средства массовой информации и (или) социальные сети;
- непосредственное выявление случаев притеснения или насилия или попыток их совершения со стороны сотрудников компетентных органов и организаций;
- материалы, полученные от государственных органов и других организаций.
Компетентные органы и организации, защищающие женщин от притеснения и насилия, обязаны незамедлительно уведомить полицию в соответствующей форме, как только у них появится информация о потерпевших.
Профилактический инспектор рассматривает обращения и сообщения, поступившие от дежурных подразделений органов внутренних дел, в течение 24 часов.
Охранный ордер выдается сроком на 1 год и вступает в силу со дня оформления настоящего ордера.
Если угорза не устранен в течение срока действия охранного ордера, срок действия охранного ордера может быть продлен максимум 1 года по ходатайству потерпевшего.
Охранный ордер прекращается в следующих случаях:
- когда потерпевший подает заявление о прекращении действия охранного ордера;
- по истечении срока (продленного срока), указанного в охранном ордере;
- когда один из потерпевших или виновных в насилии признан судом недееспособным;
- при применении к одному из потерпевших или виновных в насилии за совершенное им преступление меры пресечения в виде лишения свободы;
- когда один из потерпевших или виновных в насилии заключен в тюрьму за совершенное им преступление;
- когда один из потерпевших или виновных в насилии направляется на принудительное лечение;
- когда один из потерпевших и виновных в насилии покидает место постоянного жительства на длительное время в соответствии с законодательством;
- когда умирает одна из жертв и один из виновных в насилии.
Деятельность по выдаче охранного ордера контролируется подразделениями по профилактике правонарушений органов внутренних дел.