«Темир дафтар» — ижтимоий аҳволи ва турмуш шароити оғир ҳамда сектор раҳбарлари томонидан алоҳида назоратга олинган оилаларни қайд этиш, муаммоларини аниқлаш, бартараф этиш ва назоратини олиб бориш бўйича маълумотлар базаси.
Темир дафтарга қуйидаги тоифадаги оилалар киритилади:
- кам таъминланган оила, деб эътироф этилган оилалар;
- ижтимоий ёрдамга муҳтож I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган аъзолари мавжуд оилалар;
- кам таъминланган якка-ёлғизлар ва кексалар;
- боқувчисини йўқотган эҳтиёжманд оилалар;
- кўп (4 ва ундан ортиқ) фарзандли моддий кўмакка муҳтож оилалар;
- меҳнатга лаёқатли ишсиз аъзолари мавжуд эҳтиёжманд оилалар;
- тиббий ёрдамга муҳтож эҳтиёжманд оилалар (сурункали ёки оғир ногиронликка олиб келувчи касалликка чалинган ва ногиронлик гуруҳи белгиланмаган аъзолари мавжуд етарли даромад манбаига эга бўлмаган оилалар);
- нотурар жойларда истиқомат қилаётган, ўзи ёки биргаликда яшовчи оила аъзоларининг номида турар жой бўлмаган эҳтиёжманд оилалар.
Бунда, агар юқоридаги тоифаларга мос келадиган оилаларнинг аъзолари мос равишда «Аёллар» ва «Ёшлар» дафтарларига ҳам киритилган бўлса, ушбу оилалар рўйхати «Аёллар» ва «Ёшлар» дафтарларида юритилади.
Оилаларнинг ишсиз аъзолари бандлигини таъминлаш қуйидаги йўналишларда амалга оширилади:
- туман (шаҳар)лар ҳокимликлари томонидан инвестиция бўлимлари, аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари, тижорат банклари билан ҳамкорликда тармоқ ва ҳудудий инвестиция дастурларига киритилган лойиҳаларда яратилаётган янги иш ўринларига ишга жойлаштириш;
- туман (шаҳар)лар ҳокимликлари томонидан аҳоли бандлигига кўмаклашиш марказлари билан биргаликда мавжуд вакансия ва захира (квота) иш ўринларига ишга жойлаштириш ҳамда ҳақ тўланадиган жамоат ишларига жалб қилиш;
- туман (шаҳар)лар ҳокимликлари томонидан қишлоқ ҳўжалиги бўлимлари билан биргаликда кооперативларга жалб этиш, ғалладан бўшаган ерларда такрорий экин экиш ва оборотдан чиқиб кетган ерларни ўзлаштириш ҳисобига бандликни таъминлаш ва бошқалар.
Оилаларга томорқадан фойдаланишда қуйидаги йўналишларда ёрдам кўрсатилади:
- енгил конструкцияли иссиқхоналар ўрнатиш;
- парранда, асалари, қуён, балиқ ва бедана боқишни йўлга қўйиш;
- «Томорқа хизмати» ташкилотлари ва «Дала дўконлари»ни ташкил этиш.
Халқ депутатлари туман (шаҳар) Кенгаши томонидан тасдиқланган рўйхатлар асосида «Темир дафтар»га киритилган оилаларга «Саховат ва кўмак» жамғармаси маблағлари ҳисобидан бир марталик моддий ёрдам берилиши мумкин.
«Темир дафтар»дан оилалар қуйидаги ҳолларда чиқарилади:
- бандлиги таъминланган ёки доимий даромад манбаига эга бўлганда;
- бир марталик моддий ёрдам кўрсатиш орқали муаммоси ҳал этилганда оила аъзосининг розилиги билан;
- малакали тиббий хизмат кўрсатилганда;
- тўлиқ давлат таъминотига олинганда («Меҳрибонлик», «Саховат» ва бошқа ихтисослаштирилган муассасаларга ўтказилганда);
- аниқланган бошқа муаммолари қонуний ҳал этилганда;
- ёлғиз яшайдиган эҳтиёжманд фуқаро озодликдан маҳрум этилганда ёки вафот этганда;
- оила аъзосининг мурожаатига асосан;
- «Темир дафтар»га ноқонуний киритиш ҳолати аниқланганда;
- бошқа давлатларга доимий яшаш учун чиқиб кетганда.
Темир дафтарга киритилган оилалар фарзандларига биринчи ўқув йили учун контракти тўлаб берилади.
- «Темир дафтар»га икки ва ундан ортиқ масалаларини ҳал этиш учун киритилган оилаларнинг барча масалалари тўлиқ ҳал этилиши дафтардан чиқариш учун асос бўлади.
- Доимий ва вақтинча яшаш учун республиканинг бошқа ҳудудига кўчиб ўтганда, доимий яшаш ва вақтинча турар жойи бўйича рўйхатга олинган кундан бошлаб 15 кундан кечиктирмасдан «Темир дафтар»га тегишли ўзгартиришлар киритилади.

«Железная тетрадь» - база данных отдельных семей, с тяжёлым социальном положением и бытовыми условиями, а также взятых под контроль руководителями секторов для регистрации, выявление, устранения и контроля проблем
В Железную тетрадь включены следующие категории семей
• семьи, признанные малообеспеченными;
• семьи с лицами с инвалидность I и II групп, нуждающиеся в социальной помощи;
• одинокие люди с низким доходом и пожилые люди;
• малообеспеченные семьи, потерявшие кормильца;
• многодетные семьи (4 и более детей), нуждающиеся в финансовой поддержке;
• малообеспеченные семьи с трудоспособными безработными;
• семьи, нуждающиеся в медицинской помощи (семьи с хронической или тяжелой инвалидностью и семьи с неустановленными членами группы инвалидности, не имеющими достаточного источника дохода);
• малообеспеченные семьи, проживающие в нежилых районах, не имеющие жилья на свое имя или сожительствующие члены семьи.
В случае, если члены семей, соответствующих вышеперечисленных категорий, также включены в «Женскую» или «Молодежную» тетради, соответственно, список этих семей ведется в «Женской» или «Молодежной» тетрадях.
Трудоустройство безработных членов семьи осуществляется по следующим направлениям
• трудоустройство на новые рабочие места, создаваемые хокимиятами районов (городов) совместно с инвестиционными управлениями, центрами занятости, коммерческими банками в проектах, включенных в отраслевые и региональные инвестиционные программы;
• трудоустройство на имеющиеся вакансии и резервные (квотные) рабочие места по районным (городским) хокимиятам совместно с центрами занятости и участие в оплачиваемых общественных работах;
• вовлечение хокимиятами районов (городов) совместно с отделами сельского хозяйства в кооперативы, для посева сельскохозяйственных культур на пустующих землях и трудоустройство за счет освоения деградированных земель и другое.
Семьям оказывается помощь в использовании земли в следующих областях
• установка легких конструкций теплиц;
• создание откорма для птиц, пчел, кроликов, рыб и перепелов;
• создание организаций «Подсобный сервис» и «Полевых магазинов».
На основании утвержденных районным (городским) Советом народных депутатов списков единовременная материальная помощь может быть оказана семьям, внесенным в «Железную тетрадь», за счет средств Фонда «Саховат ва кўмак».
Семьи исключаются из «Железной тетради» в следующих случаях
• когда обеспечены работой или имеет постоянный источник дохода;
• с согласия члена семьи при решении проблемы за счет единовременной материальной помощи;
• при оказании квалифицированной медицинской помощи;
• полная государственная поддержка (перевод в «Меҳрибонлик», «Саховат» и другие профильные учреждения);
• когда юридически решены другие выявленные проблемы;
• когда одинокий малообеспеченный гражданин попадает в тюрьму или умирает;
• по желанию члена семьи;
• при обнаружении факта незаконного занесения в «Железную тетрадь»;
• при выезде в другие государства на постоянное место жительства.
• Полное решение всех вопросов семей, включенных в «Железную тетрадь», решение двух и более вопросов будет основанием для удаления из тетради.
• При переезде на другую территорию республики на постоянное и временное проживание не позднее 15 дней со дня регистрации на постоянное и временное проживание в «Железную тетрадь» вносятся соответствующие изменения.