Етарли маблағга эга бўлган собиқ эр (хотин)дан
• ўртадаги ногирон бола ўн саккиз ёшга тўлгунча ёки болаликдан I гуруҳ ногиронлиги бўлган болага қараган ёрдамга муҳтож собиқ хотин (эр);
• никоҳдан ажралгунга қадар ёки никоҳдан ажралган пайтдан бошлаб бир йил давомида меҳнатга лаёқатсиз бўлиб қолган ёрдамга муҳтож собиқ хотин (эр);
• никоҳдан ажралган пайтдан бошлаб 5 йил ичида пенсия ёшига етган ёрдамга муҳтож хотин (эр), агар эр-хотин узоқ вақт никоҳда туришган бўлса, суд тартибида алимент талаб қилиш ҳуқуқига эгадир.
• Никоҳдан ажралгандан кейин собиқ эр ёки хотинга тўланадиган алимент миқдори ва уни тўлаш тартиби собиқ эр-хотин ўртасидаги келишув билан белгиланиши мумкин.
Эр-хотин (собиқ эр-хотин)дан суд тартибида ундириладиган алимент миқдори
• Эр-хотин (собиқ эр-хотин) ўртасида алимент тўлаш тўғрисида келишув мавжуд бўлмаган ҳолларда эр ёки хотинга (собиқ эр ёки хотинга) суд тартибида ундириб бериладиган алимент миқдори суд томонидан эр ёки хотиннинг (собиқ эр ёки хотиннинг) моддий ва оилавий аҳволини ҳамда тарафларнинг эътиборга лойиқ бошқа манфаатларини эътиборга олиб, ҳар ойда пул билан тўланадиган қатъий суммада белгиланади, бироқ бу сумма қонун ҳужжатларида белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 11,75 фоизидан кам бўлмаслиги лозим.
Эр ва хотинни бир-бирларига таъминот бериш мажбуриятидан озод қилиш
Суд қуйидаги ҳолларда:
• агар эр-хотин никоҳда қисқа вақт мобайнида бўлган бўлса;
• агар ўз таъминоти учун маблағ тўланишини талаб қилаётган эр ёки хотиннинг нолойиқ хулқ-атвори туфайли никоҳдан ажратилган бўлса;
• агар ёрдамга муҳтож эр ёки хотиннинг меҳнатга лаёқатсиз бўлиб қолиши унинг спиртли ичимликларни, гиёвандлик воситаларини, психотроп моддаларни суиистеъмол қилиши ёки қасддан жиноят содир этиши оқибатида юз берган бўлса, эр (хотин)ни ёрдамга муҳтож меҳнатга лаёқатсиз хотин (эр)га таъминот бериш мажбуриятидан озод қилиши ёхуд бу мажбуриятни муайян муддат билан чеклаб қўйиши мумкин.
Эр (хотин)нинг алимент олиш ҳуқуқининг тугаши
• Эр-хотиннинг бир-биридан таъминот олиш ҳуқуқи таъминот олиш учун асос бўлган шартлар тугаган тақдирда, шунингдек никоҳдан ажралган ёрдамга муҳтож, меҳнатга лаёқатсиз эр ёки хотин янги никоҳга кирганда тугайди.
• Бундай ҳолларда, агар таъминот учун маблағ суднинг ҳал қилув қарорига биноан ундирилган бўлса, уни тўлаши шарт бўлган эр (хотин) бундан буён алимент тўлашдан озод этиш ҳақидаги талаб билан судга мурожаат қилишга ҳақлидир.

Право требования алиментов в судебном порядке от бывшего супруга, обладающего необходимыми для этого средствами, имеют
• бывшая жена в период беременности и в течение трех лет со дня рождения общего ребенка;
• нуждающийся бывший супруг, осуществляющий уход за общим ребенком-инвалидом до достижения ребенком возраста 18 лет или за общим ребенком-инвалидом с детства I группы;
• нетрудоспособный нуждающийся бывший супруг, ставший нетрудоспособным до расторжения брака или в течение 1 года с момента расторжения брака;
• нуждающийся супруг, достигший пенсионного возраста не позднее чем через 5 лет с момента расторжения брака, если супруги состояли в браке длительное время.
• Размер алиментов и порядок их предоставления бывшему супругу после расторжения брака могут быть определены соглашением между бывшими супругами.
Размер алиментов, взыскиваемых с супругов (бывших супругов) в судебном порядке
• При отсутствии соглашения между супругами (бывшими супругами) об уплате алиментов их размер определяется судом из материального и семейного положения супругов (бывших супругов) и других заслуживающих внимания интересов сторон в твердой денежной сумме, подлежащей уплате ежемесячно, но не менее 11,75 процентов установленного законодательством минимального размера оплаты труда.
Суд может освободить супруга по его требованию от обязанности содержать другого нуждающегося в помощи нетрудоспособного супруга или ограничить эту обязанность определенным сроком.
Супруг освобождается от уплаты в случае
• супруги состояли в браке непродолжительное время;
• брак был расторгнут вследствие недостойного поведения супруга, требующего выплаты средств на свое содержание;
• нетрудоспособность супруга, требующего выплаты средств на свое содержание, явилась результатом злоупотребления им спиртными напитками, наркотическими средствами, психотропными веществами или совершения им умышленного преступления.
• Право супруга на получение содержания от другого супруга прекращается, если отпали условия, послужившие основанием для получения содержания, а также в случае вступления нуждающегося нетрудоспособного разведенного супруга в новый брак.
• В этих случаях, если средства на содержание взыскивались по решению суда, супруг, обязанный уплачивать их, вправе обратиться в суд с требованием об освобождении его от дальнейшей уплаты алиментов.