Чет элда вафот этган Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ўлимини қайд этиш марҳум яшаб турган ёки ўлим содир бўлган жойдаги Ўзбекистон Республикасининг консуллик муассасаси томонидан амалга оширилади.
Агар ўлимни қайд этиш марҳумнинг яшаш жойидан бошқа округда амалга оширилса, у ҳолда ўлимни қайд этган консуллик муассасаси марҳум ҳисобда турган консуллик муассасасига унинг фамилияси, исми, отасининг исми, ўлган санаси, шунингдек ўлим ҳақидаги далолатнома ёзувининг рақами ва ўлим қайд этилган жой ва сана кўрсатилган хабарнома юборади.
Агар ўлимни қайд этишда марҳумнинг ҳомийсиз қолган вояга етмаган болалари борлиги маълум бўлса, у ҳолда консул шу куннинг ўзидаёқ бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига хабар беради.
Ўлим қайд этилгандан кейин марҳумнинг ҳужжатлари дипломатик почта орқали Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигига жўнатилади.
Бунда марҳумнинг бекор қилинган паспорти кейинчалик қонунчиликда белгиланган тартибда йўқ қилиш учун Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигига жўнатилади.
Марҳумнинг паспорти ёки шахсини тасдиқловчи бошқа ҳужжатининг йўқлиги ўлимни қайд этиш учун тўсиқ бўла олмайди, бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги хабардор қилинади.
Ўзбекистон Республикаси консуллик муассасалари томонидан фуқаролик ҳолатлари далолатномаларини қайд этишда консуллик йиғими ундирилади.

Регистрация смерти умерших за границей граждан Республики Узбекистан производится консульским учреждением Республики Узбекистан по месту жительства умершего или по месту наступления смерти.
Если регистрация смерти производилась не по месту жительства умершего, а в другом округе, то производившее регистрацию консульское учреждение отправляет в консульское учреждение, в котором состоял на учете умерший, извещение с указанием его фамилии, имени, отчества, даты смерти, а также номера записи акта о смерти, даты и места регистрации смерти.
Если при регистрации смерти станет известно о наличии у умершего оставшихся без попечения несовершеннолетних детей, то в тот же день консул информирует об этом Министерство иностранных дел Республики Узбекистан.
После регистрации смерти, документы умершего отправляются дипломатической почтой в Министерство иностранных дел Республики Узбекистан.
При этом аннулированный паспорт умершего направляется в Министерство внутренних дел Республики Узбекистан для последующего уничтожения в установленном законодательством порядке.
Отсутствие паспорта или другого документа, удостоверяющего личность умершего, не может быть препятствием для регистрации смерти, о чем извещается Министерство иностранных дел Республики Узбекистан.
За регистрацию смерти консульские сборы и сборы в счет возмещения фактических расходов не взимаются.