Ўлимни қайд этиш марҳумнинг яшаш жойи ёки ўлим содир бўлган жойдаги ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилади.
Фуқарони вафот этган деб эълон қилиш ҳақидаги суднинг ҳал қилув қарорига асосан ўлимни қайд этиш мазкур қарорни чиқарган суд жойлашган ердаги ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилади.
Ўлимни қайд этиш тўғрисидаги ариза ўлим тўғрисидаги тиббий гувоҳнома берилгандан кейин 3 кундан кечикмай берилиши керак.
Ўлимни қайд эттириш тўғрисида марҳумнинг қариндошлари ва яқин кишилари, шунингдек тиббий муассаса маъмурияти мурожаат этишлари мумкин, улар ўлим тўғрисида тиббий гувоҳнома ва марҳумнинг шахсини тасдиқловчи ҳужжатлар тақдим этадилар.
Ўлимни ФҲДЁ органларида қайд этмасдан марҳумни дафн қилиш тақиқланади.
Ўлимни қайд этиш учун ФҲДЁ органига қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
- ўлим ҳақидаги тиббий гувоҳнома ёки суднинг фуқарони вафот этган деб эълон қилиш ҳақидаги ҳал қилув қарори;
- марҳумнинг паспорти, ҳарбий билети, 16 ёшгача вафот этганларнинг туғилганлик ҳақида гувоҳномаси, 1 ёшга тўлмаган бола вафот этганда уни онасининг паспорти.
Ўлимни қайд этишда тўлов ундирилмайди.
Ўлимни қайд этишнинг алоҳида ҳоллари
Темир йўл ёки автомобиль транспортида содир бўлган ўлимни қайд этиш яқинроқ жойдаги ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилиши мумкин.
Ҳаво ёки сув кемасида содир бўлган ўлимни қайд этиш ҳаво кемаси ерга қўнган жойдаги ёки сув кемаси тўхтаган портдаги ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилиши мумкин.
Шахси аниқланмаганларнинг ўлимини қайд этиш давлат соғлиқни сақлаш тизими тиббий муассасасининг хабарига асосан шу муассаса жойлашган ердаги ФҲДЁ органи томонидан амалга оширилади.
Бундай ҳолларда ўлим ҳақидаги далолатнома ёзувидаги барча маълумотлар ўлим тўғрисидаги тиббий гувоҳнома асосида кўрсатилади ва фақат қабристонга тақдим этиш учун маълумотнома берилади.
Ўлим ҳақидаги гувоҳнома марҳумнинг шахси аниқлангандан кейингина берилади.
Чет элда вафот этган шахсни ўлимини қайд этиш
Чет элда вафот этган Ўзбекистон фуқароларининг ўлимини қайд этиш марҳум яшаб турган ёки ўлим содир бўлган жойдаги Ўзбекистон Республикасининг консуллик муассасаси томонидан амалга оширилади.
Шахс хорижий давлат ҳудудида вафот этган тақдирда, вафот этган шахснинг унинг жасадини (сақланиб қолган тана қисмларини) ёки хокини Ўзбекистон Республикаси ҳудудида дафн этишни ташкил этишда Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасалари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, шунингдек ўз фаолият турига кўра шундай ҳолларда зарур хизматлар кўрсатувчи бошқа юридик шахслар кўмаклашади. Ўлимни қайд этиш учун консуллик муассасасига қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
- хорижий тиббий хулоса ёки ўлим ҳақидаги гувоҳнома (маълумотнома);
- паспорти, йўл ҳужжати ёки вафот этганнинг шахсини тасдиқловчи бошқа ҳужжат, ёхуд уларнинг нусхаси;
- 16 ёшгача вафот этган шахслар учун — паспорт, йўл ҳужжати ёки туғилганлик ҳақида гувоҳнома.
Вафот этган шахснинг жасадини (сақланиб қолган тана қисмларини) ёки хокини Ўзбекистон Республикасига транспортда ташиш учун ҳужжатларни расмийлаштириш учун консуллик муассасасига қуйидагилар тақдим этилади:
- хорижий давлат ваколатли органларининг жасадни (сақланиб қолган тана қисмларини) ёки хокини транспортда ташиш ва мамлакатдан олиб чиқиш бўйича рухсатномаси;
- йўл-транспорт ҳодисаси (ЙТҲ) ёки ҳуқуқбузарлик оқибатида ўлим юз берганда — ваколатли орган вакили томонидан воқеа жойида тузилган баённома ёки хулоса;
- юқумли касаллик мавжудлиги (мавжуд эмаслиги) тўғрисида маълумотнома;
- транспортда ташиш учун зарур бўлган бошқа ҳужжатлар (мавжуд бўлса).
Ўлим ҳақидаги такрорий гувоҳномалар бериш
- марҳумнинг яқин қариндошларига;
- меросхўрларига;
- бошқа шахсларга (ишончнома асосида) берилади.
- ФҲДЁ органлари ҳақида маълумот олиш учун қуйидаги ҳаволага ўтинг.
- ФҲДЁ органи қабулига ёзиши учун қуйидаги ҳаволага ўтинг.
- Ўзбекистоннинг хорижий давлатлардаги консуллик муассасалари билан танишиш учун қуйидаги ҳаволага ўтинг.

Регистрация смерти производится органом ЗАГС по месту жительства умершего или по месту наступления смерти.
Регистрация смерти по решению суда об объявлении гражданина умершим производится органом ЗАГС по месту нахождения суда, вынесшего решение.
Заявление о регистрации смерти должно быть сделано не позднее 3-х суток после выдачи медицинского свидетельства о смерти.
С заявлением о регистрации смерти могут обратиться родственники и близкие умершего, а также медицинское учреждение, которые предъявляют медицинское свидетельство о смерти и документы, удостоверяющие личность умершего.
Запрещается погребение умершего без регистрации смерти в органах ЗАГС.
Для регистрации смерти представляется органу ЗАГС следующие документы:
- медицинское свидетельство или решение суда об объявлении гражданина умершим;
- паспорт, военный билет умершего, для умершего в возрасте до 16 лет – свидетельство о рождении, в случае если умер ребенок до 1 года - прилагается паспорт матери.
При регистрации смерти плата не взимается.
Регистрация смерти в особых случаях:
Регистрация смерти, наступившей в пути следования железнодорожного или автомобильного транспорта, производится на основании медицинского свидетельства о смерти по месту нахождения ближайшего органа ЗАГС или органом ЗАГС по месту постоянного жительства умершего.
Регистрация смерти, наступившей на воздушном или морском судне, может быть произведена органом ЗАГС по месту приземления воздушного судна или по прибытии морского судна в порт.
Регистрация смерти неопознанных лиц производится органом ЗАГС на основании медицинского свидетельства учреждения системы здравоохранения по месту его нахождения.
В таких случаях все сведения в записи акта о смерти указываются по медицинскому свидетельству о смерти и выдается только справка для представления на кладбище.
Гербовое свидетельство о смерти выдается только после заполнения записи акта недостающими сведениями.
Регистрация смерти умерших за границей:
Регистрация смерти умерших за границей граждан Республики Узбекистан производится консульским учреждением Республики Узбекистан по месту жительства умершего или по месту наступления смерти.
В случае смерти лица на территории иностранного государства в погребении его тела (останков) или праха на территории Республики Узбекистан оказывают содействия дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом, органы государственной власти на местах, а также иные юридические лица, оказывающие по роду своей деятельности необходимые для таких случаев услуги.
Для регистрации смерти в консульское учреждение представляются следующие документы:
- иностранное медицинское заключение либо свидетельство (справка) о смерти;
- паспорт, проездной документ или другой документ, удостоверяющий личность умершего, либо их копия;
- для умерших в возрасте до 16 лет — паспорт, проездной документ или свидетельство о рождении.
Для оформления документов на транспортировку тела (останков) или праха умершего в Республику Узбекистан в консульское учреждение представляются:
- разрешение компетентных органов иностранного государства на транспортировку и вывоз тела (останков) или праха из страны;
- в случае наступления смерти в результате дорожно-транспортного происшествия (ДТП) или правонарушения — протокол либо заключение, составленные представителем компетентного органа на месте происшествия;
- справка о наличии (отсутствии) инфекционных заболеваний;
- другие документы, необходимые для транспортировки (при наличии).
Повторное свидетельство о смерти выдается:
- близким родственникам умершего;
- наследникам умершего;
- другим лицам (по доверенности).
В случае наличия сведений о записи акта о рождении умершего в информационной системе «Единый электронный архив ЗАГС», в графу «Для отметок» записи акта о рождении умершего вносятся сведения о его смерти.
- Для записи на прием к руководству органа ЗАГС перейдите по следущей ссылке.
- Для ознакомления с консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом перейдите по следующей ссылке.