Фамилия, исм ва ота исмини ўзгартириш ҳақидаги аризалар ариза берувчи 16 ёшга тўлгандан кейин у яшаб турган жойдаги ФҲДЁ органи томонидан кўриб чиқилади.
- Агар 16 ёшга тўлган шахс паспорт ёки паспорт ўрнини босувчи шахсни тасдиқловчи бошқа ҳужжат олгунга қадар фамилияси, исми, ота исмини ўзгартириш ҳақида ариза берса, у ҳолда аризага туғилганлик ҳақида гувоҳнома илова қилинади.
- Фамилия, исм ва ота исмини ўзгартириш ички ишлар органлари хулосаси асосида амалга оширилади.
- Фамилия, исм ва ота исмини ўзгартириш тўғрисидаги ариза ариза берилган кундан бошлаб 2 ой мобайнида кўриб чиқилади. Узрли сабаблар (ишни расмийлаштириш учун зарур бўлган далолатнома ёзуви нусхаларининг бошқа ФҲДЁ органларидан, ички ишлар органлари хулосасининг кечикиб олиниши ва бошқалар) мавжуд бўлганда ФҲДЁ органи мудири ушбу муддатни 1 ойдан кўп бўлмаган муддатга узайтириши мумкин.
- Ушбу хизматни Давлат хизматлари маркази ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилиб олиш мумкин.
Кўрсатиладиган хизмат учун тўлов ундирилади.
Фамилия, исм ва ота исмини ўзгартириш асослари
- миллий-тарихий анъаналарга мувофиқ бўлса;
- суднинг ҳал қилув қарори асосида;
- агар фамилия ва исм эшитилишда ёқимсиз бўлса;
- агар фамилия ва исм миллатига тўғри келмаса;
- хоҳишга қараб никоҳгача бўлган фамилияга (никоҳда турган даврида ҳам, никоҳдан ажратилгандан кейин ҳам) қайтишда;
- оила учун умумий фамилияда бўлиш истаги пайдо бўлганда (агар никоҳ тузиш пайтида эр-хотин умумий фамилия қабул қилишмаган бўлса);
- 16 ёшга тўлган шахсга оталикни белгилашда кўриб чиқилади.
Фамилия, исм, ота исмини ўзгартиришга тақдим этиладиган ҳужжатлар
- ариза берувчининг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси;
- агар ариза берувчи никоҳда турган бўлса, у ҳолда никоҳ тузилганлиги ҳақидаги гувоҳномаси, агар никоҳдан ажратилган бўлса — никоҳдан ажралганлик ҳақидаги гувоҳномаси;
- агар ариза берувчининг вояга етмаган болалари бўлса, у ҳолда болаларининг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномалари;
- ариза берувчининг паспортидан ёки шахсини тасдиқловчи бошқа ҳужжатидан кўчирма;
- агар ариза берувчи вояга етмаган ёки суд қарори билан муомалага лаёқатсиз деб топилган бўлса, у ҳолда ота-онасининг ёхуд васий ёки ҳомийнинг аризаси;
- 1 дона (3х4 ўлчамли) фотосурат.
Фамилия, исм ва ота исмини ўзгартиришни рад қилиниши
- ФҲДЁ бўлими мудири тақдим этилган ҳужжатлар асосида, зарур ҳолларда эса бошқа ФҲДЁ органларидан ўзининг талаби бўйича керакли далолатнома ёзувлари нусхаларини олганда йиғилган ҳужжатларни тегишли текширув ўтказиш учун ички ишлар органига жўнатади.
- Ички ишлар органи тақдим қилинган ҳужжатларни 30 кун мобайнида ўрганиб чиқади, ариза берувчининг фамилияси, исми, ота исмининг ўзгартирилиши мақсадга мувофиқ эмаслиги тўғрисида хулоса тузилган тақдирда ушбу ҳолатнинг аниқ сабаблари кўрсатилади.
- Ички ишлар органининг хулосасини олгандан кейин ФҲДЁ органи тақдим этилган ҳужжатлар асосида фамилия, исм, ота исмини ўзгартириш ёки ўзгартиришни рад қилиш тўғрисида асосланган хулоса тузади.
- Рад этиш тўғрисидаги хулоса устидан судга шикоят қилиниши мумкин.
Фамилия, исм ва ота исмини ўзгартириш оқибатлари
- Ўзаро қонуний никоҳда турган эр ёки хотиндан бирининг фамилияси ўзгартирилиши иккинчисининг ҳам фамилияси ўзгаришига сабаб бўлмайди.
- Ота-оналардан ҳар иккаласининг фамилияси ўзгартирилиши 16 ёшга тўлмаган болалари фамилиясининг ҳам ўзгартирилишига сабаб бўлади.
- Ота-оналар ёки улардан бирининг фамилиясини ўзгартирганлиги уларнинг вояга етган болаларининг фамилияси ўзгаришига сабаб бўлмайди.
- Агар ота-онадан бири фамилиясини ўзгартирса, уларнинг вояга етмаган болаларининг фамилиясини ўзгартириш масаласи ота-оналарнинг келишувига биноан, бундай келишув бўлмаганда эса — васийлик ва ҳомийлик органи томонидан ҳал этилади.

Заявление о перемене фамилии, имени и отчества рассматривается по исполнению заявителю 16 лет в органе ЗАГС по месту жительства.
Если лицо, достигшее 16 лет, подает заявление о перемене фамилии, имени и отчества до получения паспорта или заменяющего его документа, подтверждающего личность, то к заявлению прилагается свидетельство о рождении.
Перемена фамилии, имени и отчества производится на основании заключения органов внутренних дел.
Заявление о перемене фамилии, имени и отчества должно быть рассмотрено в двухмесячный срок со дня подачи заявления. При наличии уважительных причин (получение копий записей актов, необходимых для оформления дела, от других органов ЗАГС, заключения органа внутренних дел с опозданием и др.) заведующий органом ЗАГС может продлить этот срок не более чем на 1 месяц.
Перемена фамилии, имени и отчества рассматриваются:
- в соответствии с национально-историческими традициями;
- на основании решения суда;
- если фамилия и имя являются неблагозвучными;
- если фамилия и имя не соответствуют национальности;
- при возврате по желанию добрачной фамилии (во время нахождения в браке и после расторжения брака);
- при возникновении желания избрать общую фамилию для семьи (если при вступлении в брак супруги не приняли общей фамилии);
- при установлении отцовства лицу, достигшему 16-летнего возраста.
Представляемые документы для перемены фамилии, имени и отчества:
- свидетельство о рождении заявителя;
- если заявитель состоит в браке, то свидетельство о заключении брака, если разведен — свидетельство о расторжении брака;
- если заявитель имеет несовершеннолетних детей, то свидетельства о рождении детей;
- выписка из паспорта или из другого документа, удостоверяющего личность заявителя;
- если заявитель является несовершеннолетним или признан решением суда недееспособным, то заявление родителей либо опекуна или попечителя;
- одна фотография (размером 3х4).
Отказ в перемене фамилии, имени и отчества:
- Заведующий органом ЗАГС на основании представленных документов, а при необходимых случаях при получении по своему требованию из других органов ЗАГС копий надлежащих записей актов, подшивает собранные документы в дело и направляет их в орган внутренних дел для осуществления соответствующей проверки.
- Орган внутренних дел изучает в течение 30 дней представленные документы. При составлении заключения о нецелесообразности перемены фамилии, имени, отчества заявителя указываются конкретные причины данного обстоятельства.
- После получения заключения органа внутренних дел орган ЗАГС на основании представленных документов составляет обоснованное заключение о перемене или об отказе в перемене фамилии, имени, отчества.
- Заключение об отказе может быть обжаловано в судебном порядке.
Последствие перемены фамилии, имени и отчества:
- Перемена фамилии одного из состоящих в совместном законном браке супругов не является причиной изменения фамилии другого супруга.
- Перемена фамилии обоими родителями влечет за собой изменение фамилии детей, не достигших 16 лет.
- Изменение фамилии родителей или одного из них не является причиной изменения фамилий их совершеннолетних детей.
- Если один из родителей переменил фамилию, то вопрос о перемене фамилии их несовершеннолетних детей решается по согласию родителей, а при отсутствии согласия — органом опеки и попечительства.