Туғилишни қайд этишнинг умумий тартиби
- Туғилишни қайд этилишидан асосий мақсад фуқароларнинг конституцияда мустаҳкамланган ҳуқуқларини ҳимоялашни ҳамда давлат ва жамият манфаатларини ҳисобга олган ҳолда, фуқаролар ҳаётидаги муҳим воқеани белгилашдир.
- Боланинг туғилишини бола туғилган жойдаги ёки ота-онасидан бирининг доимий яшаш жойидаги ФҲДЁ органида амалга оширилиши лозим. Бунда Давлат хизматлари маркази ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилиш мумкин.
- Туғилганлик ҳақидаги ариза бола туғилган кундан бошлаб 1 ой муддат мобайнида оғзаки ёки ёзма шаклда берилиши зарур.
- Бола туғилганлиги тўғрисидаги ариза ота-онаси ёки улардан бири, алоҳида ҳолларда эса қариндошлари, қўшнилари ёки ота-онаси ёхуд ота-онасидан бири ваколат берган бошқа шахслар, шунингдек тиббиёт муассасаларининг, ички ишлар ёки васийлик ва ҳомийлик органларининг мансабдор шахслари томонидан берилиши мумкин.
Суднинг ҳал қилув қарорига асосан туғилишни қайд этиш
- Боланинг туғилишини қайд этиш учун етарли асослар мавжуд бўлмаган тақдирда, яъни туғилганлик фактини тасдиқловчи ҳужжатлар мавжуд бўлмаганда, ҳужжатларда жиддий тафовутлар мавжуд бўлганда ва бошқа ҳолларда боланинг у ёки бу онадан туғилганлик фактини қайд этиш суднинг ҳал қилув қарорига асосан амалга оширилади.
- Бола 16 ёшдан ошган ва туғилиши қайд этилмаган ҳолларда ҳам боланинг у ёки бу онадан туғилганлик фактини қайд этиш фуқаролик ишлари бўйича суднинг ҳал қилув қарорига асосан амалга оширилади. Бунда туғилганлик фактини белгилаш учун ариза беришда давлат божи ундирилмайди.
Топиб олинган (ташлаб кетилган) боланинг туғилганлигини қайд этиш
Топиб олинган (ташлаб кетилган) боланинг туғилганлигини қайд этиш учун ички ишлар органи, васийлик ва ҳомийлик органлари, бола парваришланаётган муассаса маъмурияти ёки тиббий муассаса томонидан бола топиб олинган (ташлаб кетилган) жойдаги ФҲДЁ органига қуйидаги ҳужжатларни илова қилган ҳолда ариза берилади:
- ички ишлар органи ёки васийлик ва ҳомийлик органининг боланинг топиб олинган вақти, жойи ва топиб олинган пайтдаги ҳолати тўғрисидаги далолатномаси;
- тиббий муассасанинг топиб олинган ёки ташлаб кетилган боланинг ёши, жинси, вазни ва бўйи тўғрисидаги маълумотномаси.
Туғруқхонадан ташқари жойларда ва тиббий ёрдамсиз туғилган боланинг туғилишини қайд этиш
- Туғруқхонадан ташқари жойларда ва тиббий ёрдамсиз туғилган боланинг туғилишини қайд этиш шахсни тасдиқловчи ҳужжатлардан ташқари участка шифокори (фельдшер ёки акушер) томонидан берилган туғилганлик ҳақидаги тиббий маълумотнома асосида амалга оширилади.
- Бундай ҳолатларда боланинг ушбу онадан туғилганлигига гувоҳ бўлганлар иштирокида тузилган ва участка шифокори (фельдшер ёки акушер) тасдиқлаган далолатнома тиббий маълумотнома бериш учун асос ҳисобланади.
Ёлғиз онадан туғилган боланинг туғилишини қайд этиш
- Туғилишни қайд этиш учун ёлғиз (қонуний никоҳда бўлмаган) она томонидан ФҲДЁ органига онанинг шахсини тасдиқловчи ҳужжат ва ёзма ариза тақдим этилади.
- Агар туғилган боланинг онаси вояга етмаган бўлса, туғилишни қайд этиш боланинг туғилганлиги ҳақида тиббий маълумотнома ҳамда васийлик ва ҳомийлик органининг аризасига асосан онанинг яшаш жойидаги ФҲДЁ органи томонидан қайд этилади.
- Бунда болани туққан онанинг шахсини тасдиқловчи ҳужжати ёки туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси билан бирга яшаш ва ўқиш жойидан расми елимланган ҳолдаги маълумотномалар тақдим этилиши лозим.
- Ёлғиз онанинг аризасида она ва отанинг фамилияси бир хилда — онанинг фамилияси бўйича кўрсатилиши лозим.
- Туғилганлик ҳақидаги далолатнома ёзувида «Отаси» ва «Онаси» устунларини очиқ қолдириш қатъиян ман этилади.
- Боланинг фамилияси эса онанинг фамилияси ёки миллий анъаналарга кўра она томонидан бобонинг исми бўйича берилиши мумкин.
Чет элда туғилган боланинг туғилишини этиш
Туғилгандан кейин Ўзбекистон Республикаси фуқароси ҳисобланиши мумкин бўлган боланинг туғилганлигини қайд этиш бола туғилган ёки унинг ота-онаси доимий ёки вақтинча яшаб турган консуллик округидаги консул томонидан умумий асосларда амалга оширилади.
ФҲДЁ органи томонидан чет элда туғилган, лекин туғилиши ўша давлатларда қайд этилмаган боланинг туғилишини қайд этишда қуйидаги ҳужжатлар талаб этилади.
- боланинг туғилганлиги ҳақида тиббий маълумотнома;
- боланинг соғлиғи тўғрисида яшаш жойидаги тиббий муассаса маълумотномаси;
- боланинг таълим олаётганлиги тўғрисида маълумотнома (бола таълим олаётган бўлса);
- тегишли ФҲДЁ архивидан ушбу болага нисбатан туғилганлик ҳақида далолатнома ёзуви қайд этилмаганлиги тўғрисида маълумотнома.
Туғилганликни белгиланган муддатидан ўтказиб қайд этиш
16 ёшгача бўлган боланинг туғилишини қайд этиш учун ФҲДЁ органига туғилишни қайд этиш муддатини ўтказиб юборганлик сабаблари кўрсатилган ариза ва қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилади:
- боланинг соғлиғи тўғрисида маълумотнома;
16 ёшдан ошган, туғилиши қайд этилмаган шахсларнинг туғилганлигини қайд этиш суднинг ҳал қилув қарори асосида амалга оширилади.
Туғилишни қайд этганлик учун тўлов ундирилади.
Туғилганлик ҳақида такрорий гувоҳнома ва маълумотномалар бериш
Туғилганлик ҳақида такрорий гувоҳномалар фуқаролик ҳолати далолатнома ёзуви:
- қайд этилган тегишли шахснинг ўзига;
- унинг ота-оналарига;
- бошқа шахсларга (ишончнома асосида) берилади.
Вафот этган шахсга нисбатан туғилганлик ҳақида такрорий гувоҳнома берилмайди. Зарур ҳолларда, вафот этган шахснинг туғилганлиги ҳақида маълумотнома берилиши мумкин.

Общий порядок регистрации рождения
- Основной целью регистрации рождения является защита конституционных прав граждан и установления наиболее важных событий в жизни граждан с учетом интересов государства и общества.
- Рождение ребенка подлежит обязательной регистрации в органах ЗАГС по месту его рождения или по месту постоянного жительства родителей или одного из них путем обращения в Центры государственных услуг либо через Единый портал государственных услуг.
- Заявление о рождении должно быть сделано в устной или письменной форме в течение 1 месяца со дня рождения ребенка.
- Заявление о рождении ребенка может подаваться его родителями или одним из родителей, а в особых случаях родственниками, соседями или иными лицами, уполномоченными родителями или одним из родителей, а также должностными лицами медицинских учреждений, органов внутренних дел или органов опеки и попечительства.
Для регистрации рождения представляются:
- медицинская справка о рождении ребенка;
- паспорта родителей или заменяющие их документы;
- гербовое свидетельство о заключении брака или заявление об установлении отцовства (родившегося от не состоящих в браке родителей) либо заявление матери, не состоящей в браке.
- В особых случаях при отсутствии документа, удостоверяющего личность одного из родителей, орган ЗАГС не может отказать в регистрации рождения. При этом сведения об отце или матери, не имеющих документов, указываются на основании свидетельства о заключении брака или о рождении предыдущих детей.
Регистрация рождения по решению суда
- В случае недостаточных оснований для регистрации рождения ребёнка, т.е. отсутствия документов, подтверждающих факт рождения ребёнка, наличия существенных различий, а также в других случаях, факт происхождения ребенка от данной матери осуществляется по решению суда.
- В случае осутствия регистрации о рождении ребёнка старше 16 лет подтверждение факта происхождения ребёнка от данной матери осуществляется на основанаи решения суда по гражданским делам. При этом за расмотрение заявления регистрации факта рождения государственая пошлина не взимается.
Регистрация рождения найденного (подкинутого) ребенка
Регистрация рождения найденного (подкинутого) ребенка производится по заявлению органов внутренних дел, опеки и попечительства, администрации учреждения, в котором находится ребенок, или медицинского учреждения с приложением следующих документов в органе ЗАГС по месту найденного (подкинутого) ребенка:
- акт органа внутренних дел или органа опеки и попечительства о времени, месте и состоянии ребенка в момент его нахождения;
- справка медицинского учреждения о возрасте, поле, весе и росте найденного (подкинутого) ребенка.
Регистрация рождения ребенка, родившегося вне родильного дома и без медицинской помощи
- Регистрация рождения ребенка, родившегося вне родильного дома и без медицинской помощи, производится на основании медицинской справки, выданной участковым врачом (фельдшером или акушером).
- Основанием для выдачи медицинской справки в таких случаях является акт, составленный с участием свидетелей рождения ребенка от данной матери и утвержденный участковым врачом (фельдшером или акушером).
Регистрация рождения ребенка, родившегося за границей
Регистрация рождения ребенка, который впоследствии может считаться гражданином Республики Узбекистан, производится консулом того консульского округа, в котором родился ребенок либо постоянно или временно проживают его родители.
Если ребёнок родился за границей и его рождение не было зарегистрировано в органах ЗАГС, то для регистрации рождения требуются следующие документы:
- медицинская справка о рождении ребёнка;
- справка о состоянии здоровья ребёнка медицинского учреждения по месту жительства;
- справка с образовательного учреждения, в котором обучается лицо (если обучается);
- справка с соответствующего архива ЗАГС об отсутствии актовой записи регистрации рождения ребёнка.
Регистрация рождения ребенка, родившегося от матери-одиночки
- За регистрацию рождения ребёнка матери одиночки (при отсутствии законного брака) в органы ЗАГС подаётся заявление с документами, подтверждающие личность матери.
- Если мать рождённого ребёнка является несовершеннолетней регистрация рождения ребёнка осуществляется по медицинской справке и заявлению органов опеки и попечительства по месту регистрации матери в органах ЗАГС.
- При этом вместе с документами матери родившей ребёнка, необходимо представить документы подтверждающие личность, или свидетельство о рождении, а также справку с места жительства и учебы в запечатанном виде.
- В заявлении матери одиночки фамилия отца и матери должны быть одинаковой- необходимо указывать по фамилии матери.
- Категорически запрещается оставлять пустой графы «Отец» и «Мать» в акте записи о рождении.
- Ребёнку можно дать фамилию матери или по национальным традициям имя дедушки по материнской линии.
Регистрация рождения с пропуском установленного срока
Для регистрации рождения ребенка до 16 лет органу ЗАГС представляется заявление с указанием причин пропуска срока и следующие документы:
- справка о состоянии здоровья ребенка;
- справка о получении ребенком образования;
- справка из архива соответствующего отдела ЗАГС об отсутствии регистрации записи акта о рождении в отношении указанного ребенка.
Регистрация рождения лиц старше 16 лет, не зарегистрировавших рождение, производится на основании вступившего в законную силу решения суда.
Выдача повторных свидетельств о рождении и других сведений
Повторные свидетельства о рождении выдаются:
- самому лицу, в отношении которого была зарегистрирована запись акта о гражданском состоянии;
- его родителям;
- другим лицам (по доверенности).
Повторное свидетельство о рождении в отношении умершего лица не выдается. В необходимых случаях может быть выдана справка о рождении умершего лица.