Ерости ишларида, меҳнат шароити ўта зарарли ва ўта оғир ишларда тўлиқ иш куни давомида банд бўлган аёллар — иш стажи камида 15 йил бўлиб, бундан камида 7 йилу 6 ойи кўрсатиб ўтилган ишларга тўғри келган тақдирда ёшга доир пенсия олиш (аёллар учун - 55 ёш) ёшни 10 йилга қисқартирилган ҳолда пенсия олиш ҳуқуқига эга бўладилар.
Меҳнат шароити ўта зарарли ва ўта оғир ишларда — эркаклар камида 5 йил, аёллар камида 3 йил 9 ой — ишлаган ходимларга пенсия белгиланган пенсия ёши шундай ишда банд бўлинган ҳар бир тўлиқ йил учун 1 йилга қисқартирилган ҳолда тайинланади.
Технологиядаги, ишлаб чиқариш ва меҳнатни ташкил этишдаги ўзгаришлар, ходимлар сони (штати) ёки иш хусусиятининг ўзгаришига олиб келган ишлар ҳажмининг қисқарганлиги ёхуд корхонанинг тугатилганлиги муносабати билан ишдан озод этилган ва ишсиз деб эътироф этилганда:
- эркаклар — 58 ёшга тўлганда ва иш стажи камида 25 йил бўлганда;
- аёллар — 53 ёшга тўлганда ва иш стажи камида 20 йил бўлган тақдирда пенсия олиш ҳуқуқига эга бўладилар.

Право на пенсию по возрасту:
- Право на льготную пенсию с уменьшением общеустановленного возраста на 10 лет имеют право работники, которые были заняты полный рабочий день на подземных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда. Женщины — при стаже работы не менее 15 лет, из них не менее 7 лет 6 месяцев на указанных работах.
Право на льготную пенсию с уменьшением общеустановленного возраста на 5 лет работы имеют:
- Женщины — при стаже работы не менее 20 лет, из них не менее 10 лет на указанных работах.
- Работникам, женщины — не менее 5 лет на работах с вредными и тяжелыми условиями труда, пенсии назначаются с уменьшением возраста (предусмотренного статьей 7) на 1 год за каждые 2 года 6 месяцев такой работы мужчинам и за каждые 2 года такой работы женщинам;
- матери инвалидов с детства, воспитавшие их до восьмилетнего возраста, — при стаже работы не менее 20 лет. При назначении пенсии наравне с родными детьми учитываются пасынки и падчерицы, если женщина воспитывала их не менее 5 лет до достижения ими возраста 8 лет.
Социальные работники, которые были непосредственно заняты обслуживанием престарелых, инвалидов и одиноких граждан:
- женщины — при наличии специального стажа работы не менее 20 лет.
Досрочное назначение пенсии по возрасту
- Лица, высвобожденные в связи с изменениями в технологии, организации производства и труда, сокращением объемов работ, повлекших изменение численности (штата) работников или изменение характера работ, либо ликвидацией предприятия и признанные безработными, имеют право на пенсию: женщины — по достижении возраста 53 лет и при стаже работы не менее 20 лет.