Ўзбекистон Республикаси Президентининг 05.03.2021 йилдаги ПҚ-5020-сон қарорига асосан Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш давлат мақсадли жамғармаси ташкил этилди.
Жамғарманинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгиланган:
- оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизларга, шу жумладан ногиронлиги бўлган шахслар, ногиронлиги бўлган фарзандларини тарбиялаётган, кам таъминланган, фарзандларини тўлиқсиз оилада тарбиялаётган ва уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож хотин-қизларга уй-жойларнинг бошланғич бадалини тўлаб бериш;
- хотин-қизларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, соғлиғини сақлаш, аёллар спортини ривожлантириш, меҳнат ва ўқиш шароитларини яхшилаш билан боғлиқ тадбирларни молиялаштиришга кўмаклашиш;
- хотин-қизларнинг тадбиркорлик ташаббусларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш учун тижорат банкларига ресурс маблағларини белгиланган тартибда жойлаштириш;
- хотин-қизларга меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касблар бўйича билим ва кўникмаларни эгаллашлари учун зарур шароитлар яратиш билан боғлиқ тадбирларни молиялаштиришга кўмаклашиш.

В соотвествие с постановлением Президента Республики Узбекистан от 5 марта 2021 года № ПП-5020 создан Государственный целевой фонд по поддержке женщин.
Основными задачами Государственного целевого фонда по поддержке женщин:
- оплату первоначального взноса на жилье для женщин, оказавшихся в сложной социальной ситуации, в том числе женщин с инвалидностью, воспитывающих детей с инвалидностью, малообеспеченных, а также воспитывающих детей в неполной семье и нуждающихся в улучшении жилищных условий;
- оказание содействия в финансировании мероприятий, связанных с всесторонней поддержкой, охраной здоровья женщин, развитием женского спорта, улучшением их условий труда и обучения;
- размещение в установленном порядке ресурсных средств в коммерческие банки для всесторонней поддержки предпринимательских инициатив женщин;
- оказание содействия в финансировании мероприятий, связанных с созданием условий, необходимых для овладения женщинами знаниями и навыками по профессиям, востребованным на рынке труда.
Определить, что Республиканский совет (Т.К. Нарбаева, К.М. Рафиков) утверждает параметры расходов и устанавливает постоянный мониторинг правильного и эффективного использования средств Фонда.