2021/2022 ўқув йилидан бошлаб педагогика ва молия-иқтисод соҳаларидаги олий таълим муассасаларида “5520100 – Ижтимоий иш (фаолиятнинг турли соҳалари бўйича)” бакалавриат таълим йўналиши бўйича фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари учун сиртқи таълим шаклида кадрлар тайёрлаш тизими жорий этилади.
Сиртқи таълим шакли доирасида:
- ўқитиш тўлов-контракт асосида ташкил этилади:
- кадрлар тайёрлаш бўйича малака талаблари, ўқув режалари, фан дастурларини ишлаб чиқиш учун Ўзбекистон Миллий университети таянч ОТМ ҳисобланади;
- Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги томонидан берилган тавсияномага эга бўлган ҳамда кириш имтиҳонларидан муваффақиятли ўтган фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ходимлари талабаликка тавсия этилади;
- тасвиянома асосида ўқиётган талабалар ўқишини бошқа бакалавриат таълим йўналишига кўчиришга рухсат берилмайди.
Маҳалла ходимларига тавсияномалар бериш Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги томонидан амалга оширилади.

С 2021/2022 учебного года в высших учебных заведениях в сферах педагогики и финансово - экономикой будет внедрена система подготовки кадров в форме заочного обучения для органов самоуправления граждан по направлению «5520100 - Социальная работа (в различных сферах)».
В форме заочного обучения:
- Обучение проводится на платной основе:
- Базовым ВУЗом является Национальный университет Узбекистана - по подготовке кадров, разработке квалификационных требований, учебных планов, научных программ для обучения;
- по рекомендации сотрудников органов самоуправления граждан, и имеющие рекомендацию Министерства по поддержки махалли и семьи успешно сдавшие вступительные экзамены;
- студентам, обучающимся по рекомендации, не разрешается переводить учебу на другую степень бакалавра.
Критерии для выдачи рекомендаций:
- проработать на должности последний 1 год;
- иметь не менее 3-х лет опыта работы в системе махалли;
- признанным "образцовым" по показателям рейтинга деятельности схода граждан;
- положительная рекомендация со стороны областных, районных (городских) управлений, отделов по поддержке махалли и семьи;