Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Мутахассисларни хорижда тайёрлаш ва ватандошлар билан мулоқот қилиш бўйича «Эл-юрт умиди» жамғармаси ташкил этилган.
Жамғарманинг вазифалари ва ҳуқуқлари билан танишинг.
Хорижда магистратура ва докторантура дастурлари бўйича таълим олиш, малака ошириш ва стажировка ўташга қабул қилиш фақат Ўзбекистон Республикаси фуқаролари учун ҳамда қабул ва танлаб олишнинг ягона қоидалари асосида амалга оширилади.
Танловларда қуйидаги шахслар иштирок этиши мумкин эмас:
- магистратура дастурлари бўйича — 23 ёшдан кичик ва 40 ёшдан катта бўлган, шунингдек, илгари ўхшаш мутахассислик бўйича хорижда магистратурада таҳсил олганлар;
- докторантура дастурлари бўйича — 25 ёшдан кичик ва 45 ёшдан катта бўлган, шунингдек, аввал PhD ёки фан доктори илмий даражасини олганлар;
- малака ошириш ва стажировка ўташ дастурлари бўйича — 25 ёшдан кичик ва 50 ёшдан катта бўлган, шунингдек, Жамғарма дастурларидан бири асосида сўнгги уч йил мобайнида хорижда таълим олганлар;
- хорижда таълим олиш учун танланган мутахассислик бўйича 2 йилдан кам меҳнат тажрибасига, шу жумладан педагогик стажга эга бўлганлар;
- давлат ҳокимиятининг сайлаб қўйиладиган органларида фаолият юритаётганлар;
- оғир ёки ўта оғир жиноятларни содир этганлик учун судланганлиги тугалланмаган ёхуд судланганлиги олиб ташланмаганлар.
Жамғарма стипендиялари:
- хорижий таълим ва илмий муассасаларда малака оширишга — 2 ойгача муддатга;
- хорижий илмий, таълим, ижод муассасалари, давлат идоралари, корхона ва бошқа ташкилотларда стажировка ўташга — 6 ойгача муддатга;
- етакчи хорижий олий таълим ва илмий муассасаларда магистратура дастури асосида таълим олишга — 1-2 йил мобайнида, докторантура дастури бўйича — 1 - 4 йил мобайнида.
Хорижда таълим олишга номзодлар қуйидаги ҳужжатларни тақдим қиладилар:
- тегишли намунадаги маълумотнома-объективка (анкета);
- таълим олиш шакли ва йўналиши кўрсатилган ҳолда белгиланган намунадаги комиссия раиси номига ариза;
- белгиланган намунадаги 2 та фотосурат;
- олий таълим муассасасини тугатганлигини, шунингдек, илмий даражасини (фан номзоди, PhD ва фан доктори.), илмий унвонини (катта илмий ходим, доцент, профессор) тасдиқловчи дипломларнинг нусхаси;
- меҳнат дафтарчаси нусхаси (меҳнат стажи бўлганда);
- паспорт нусхаси;
- белгиланган намунадаги тиббий маълумотнома;
- чет тилидан билим даражасини белгиловчи амалдаги миллий ёки халқаро сертификат (Миллий квалификация сертификати, IELTS, TOEFL ва шу кабилар), агар мавжуд бўлса.
- судланмаганлиги тўғрисидаги маълумотнома.
Магистратура ёки докторантура дастури бўйича Хорижда таълим олган стипендиатга, олий таълим ёки илмий муассасада, шунингдек, вазирликлар, идоралар ва бошқа давлат ташкилотларида эгаллаган мутахассислиги бўйича 5 йилдан кам бўлмаган муддатда узлуксиз ишлаб бериш мажбурияти юкланади.

Фонд «Эль-Юрт умиди» при Кабинете Министров Республики Узбекистан был создан для обучения специалистов за рубежом и общения с соотечественниками.
Задачи и права Фонда.
Прием на обучение по программам магистратуры, докторантуры, повышения квалификации и стажировки за рубежом осуществляется только для граждан Республики Узбекистан и на основе единых правил приема и отбора.
В конкурсных отборах не могут участвовать лица:
- по программам магистратуры - младше 23 и старше 40 лет, а также ранее получившие образование в магистратуре за рубежом по схожей специальности;
- по программам докторантуры - младше 25 и старше 45 лет, а также ранее получившие степень PhD или доктора наук;
- по программам повышения квалификации и стажировки - младше 25 и старше 50 лет, а также прошедшие обучение за рубежом в течение последних 3 лет по одной из программ Фонда;
- имеющие менее 2 лет опыта работы по выбранной для обучения за рубежом специальности, в том числе педагогического;
- состоящие в выборных органах государственной власти;
- имеющие непогашенную или неснятую судимость за совершенные тяжкие либо особо тяжкие преступления.
В исключительных случаях, по решениям комиссий, основанных на рекомендации руководителя министерства или ведомства, к конкурсному отбору на обучение по программам магистратуры и докторантуры могут допускаться лица - работники соответствующих министерств и ведомств в возрасте до 45 и 50 лет соответственно.
Стипендия выплачивается:
- на повышение квалификации в зарубежных образовательных и научных учреждениях - сроком до 2 месяцев;
- на стажировку в зарубежных образовательных, научных, творческих учреждениях, государственных ведомствах, предприятиях и других организациях - сроком до 6 месяцев;
- на обучение в ведущих зарубежных высших образовательных и научных учреждениях по программам магистратуры - в течение 1-2 лет, по программам докторантуры - в течение 1 - 4 лет.
- справка-объективка (анкета) соответствующего образца;
- заявление на имя председателя комиссии по установленному образцу, с указанием формы и направления обучения;
- 2 фотографии установленного образца;
- копии дипломов, удостоверяющих окончание высшего образовательного учреждения, получение ученой степени (кандидат наук, PhD, доктор наук) и ученого звания (старший научный сотрудник, доцент и профессор);
- копия трудовой книжки (при наличии трудового стажа);
- копия паспорта;
- медицинская справка по установленной форме;
- действующий национальный и международный сертификат, определяющий степень знания иностранного языка (Национальный квалификационный сертификат, IELTS, TOEFL и т.п.), если имеется;
- справка об отсутствии судимости.
На стипендиатов, прошедших обучение по программам магистратуры или докторантуры за рубежом, возлагается обязанность отработать непрерывно в течение не менее 5 лет по полученной специальности в высшем образовательном или научном учреждении, а также в министерствах, ведомствах и других государственных организациях.