Меҳнат таътили карантин даврида мактабгача таълим ташкилотлари ва умумтаълим муассасаларининг фаолияти тўхтатилган даврда мактабгача таълим ташкилотлари тарбияланувчиси бўлган боланинг ва умумтаълим муассасаларининг бошланғич синф ўқувчиси, яъни 1-синфдан 4-синфгача бўлган ўқувчининг ота-она (улар ўрнини босувчи шахс, васий, ҳомий)сига берилади.
Агар ходим карантин даврида боғча ва мактабнинг фаолияти тўхтатилишидан олдин меҳнат таътилини олган бўлса ёки карантин даврида меҳнат таътилини олишни хоҳламаса, иш берувчи ходимнинг хоҳишига кўра масофавий иш усулида, мослашувчан иш графиги ёки уйда ишлашга вақтинча ўтказиши ёхуд ходимга иш ҳақи сақланмаган ҳолда таътил бериши мумкин.
Таътил бериш тартиби:
• меҳнат таътилининг давомийлиги 6 кунлик иш ҳафтаси юзасидан календарь бўйича иш кунлари билан ҳисоблаб чиқарилади. Меҳнат таътили даврига тўғри келадиган ва меҳнат таътили муддатини аниқлашда иш куни ҳисобланмайдиган байрам кунлари ҳисобга олинмайди, меҳнат таътили берилиши куни эса якшанбага тўғри келмаслиги керак;
• иш берувчи ходимдан меҳнат таътилига чиқиши ҳақида ариза олган куни меҳнат таътилининг бошланиш ва тугаш санасини кўрсатган ҳолда ходимга меҳнат таътилини бериш тўғрисида буйруқ чиқаради;
• агар ходим меҳнат таътилида бўлган даврда боғча ва мактаб фаолияти тикланса ёки ходимнинг меҳнат таътилида қолиш эҳтиёжи бўлмаса, ходим муддатидан олдин ишга чиқиш бўйича ёзма ариза билан мурожаат қилиши мумкин. Бунда, иш берувчи ушбу аризани қаноатлантириши лозим.
Боғча ва мактаб фаолияти тўхтатилганлиги сабабли ходим таътилга чиққан даврида, ходимни таътилдан чақириб олишга йўл қўйилмайди.

Трудовой отпуск в период карантина предоставляется родителям (лицам, их заменяющим, опекунам, попечителям) учеников младших классов (1-4 классов) и воспитанников дошкольных образовательных учреждений, приостановивших свою деятельность.
Если работник уже брал трудовой отпуск до приостановления деятельности дошкольных образовательных организаций и общеобразовательных школ в период карантина, или не желает брать трудовой отпуск в период карантина, работодатель может переводить работника, с его согласия, на дистанционный метод работы, гибкий рабочий график или на работу на дому или предоставить работнику отпуск без сохранения заработной платы.
Порядок предоставления отпусков:
• продолжительность отпусков исчисляется в рабочих днях по календарю из расчета шестидневной рабочей недели. Праздничные дни, приходящиеся на период отпуска и являющиеся нерабочими при определении длительности отпусков не учитываются и первый день трудового отпуска не должен приходить на воскресенье;
• работодатель подпишет приказ о выходе работника в трудовой отпуск после получения от него заявления о выходе в трудовой отпуск с указанием начала и окончания трудового отпуска;
• на случай возобновления деятельности дошкольных образовательных организаций и общеобразовательных школ в период трудового отпуска работника или нежелания работника оставаться в отпуске, он может обратится с письменным заявлением о выходе на работу. В таком случае, работодатель должен удовлетворить это заявление.
Не будет допущен вызов с трудового отпуска работника, находящегося в трудовом отпуске в период приостановления  деятельности дошкольных образовательных организаций и общеобразовательных школ.