Йўл ҳаракати қоидаларига (ЙҲҚ) риоя этилиши назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Ички Ишлар Вазирлигининг Йўл Ҳаракати Хавфсизлиги Бош Бошқармаси (ЙҲХХББ) томонидан амалга оширилади.
• Йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланган.
• Йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик ҳолати аниқланганда, қоидабузар ҳайдовчиларга нисбатан ДЙҲХХ ходими ҳуқуқбузарлик содир этилган жойнинг ўзида рақамланган махсус бланкда маъмурий баённома расмийлаштиради.
• Белгиланган тезликни ошириш ва светофорнинг тақиқловчи ишорасига буйсунмаслик ҳолатлари махсус фото ва видео қайд этиш техникаси орқали қайд этилганда маъмурий баённома тузилмайди.
Ҳайдовчи (пиёда) ЙПХ ходимлари билан ўзаро муносабатлардаги ҳуқуқлари
• ЙПХ ходими билан ўзаро муносабатини ўзига тегишли аудио, фото ва видео қурилмага қайд қилиш (тақиқланган ҳолат ва ҳудудлардан ташқари);
• тўхтатиш асосларини, қоидаларнинг қайси бандларни бузганлигини тушунтиришини талаб қилиш;
• транспорт воситасини тўхтатган ЙПХ ходимидан ўзини таништиришини, хизмат гувоҳномасини кўрсатишини ва кўкрак нишон белгисини маълум қилишини талаб қилиш;
• транспорт воситаси кабинасидан чиқмасдан, ЙПХ ходими билан ўзаро муносабатга киришиш;
• махсус мослама натижалари билан танишиш (радар, камера);
• ҳуқуқбузарлик ҳолати юзасидан тушунтиришлар бериш ва бошқалар.
ЙПХ ходимининг мажбуриятлари
• хизмат вазифаларини мобиль видеокамерадан фойдаланган ҳолда ошкора олиб бориш;
• визуал кузатув ҳамда махсус мосламалардан фойдаланган ҳолда қоидалар бузилганлигини аниқлаш;
• йўл ҳаракати қатнашчисини тўхтатганидан кейин унинг олдига бориш, ўзини таништириш, лавозими, унвони, фамилияси ҳақида маълумот бериш, унинг талабига кўра кўкрак нишон белгисини маълум қилиш ва хизмат гувоҳномасини очиқ ҳолда (бунда ЙПХ ходими томонидан хизмат гувоҳномасини йўл қатнашчиси ихтиёрига бериш тақиқланади) кўрсатиш;
• йўл ҳаракати қатнашчиларига мобиль видеокамерадан фойдаланаётганини маълум қилиш ва келгусида ноқонуний хатти-ҳаракатлар содир этса, айбини исботлаш учун видео ёзувдан фойдаланиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантириш;
• ҳар қандай вазиятда йўл ҳаракати қатнашчилари билан вазмин, хушмуомала, одобли ва эътиборли бўлиш, уларга ҳурмат билан ҳамда «Сиз» деб мурожаат қилиш, йўл ҳаракати қатнашчилари билан ўзаро муносабатларда муомала маданияти ва қонунийликка риоя қилиш;
• йўл ҳаракати қатнашчиларига уларни тўхтатиш сабабини, содир этилган ҳуқуқбузарлик юзасидан аниқ, лўнда тушунтириш бериш ва бошқалар.

Контроль за соблюдением Правил дорожного движения (ПДД) осуществляется Главным управление безопасности дорожного движения МВД Узбекистана (ГУБДД).
- За нарушение ПДД предусмотрена административная ответственность.
- В случае нарушения ПДД сотрудниками ГСБДД на месте правонарушения на пронумерованном специальном бланке составляется административный протокол.
- В случае фиксации специальными фото и видеозаписывающей техникой нарушений в виде превышения установленной скорости и проезда на запрещающий сигнал светофора административный протокол не составляется.
Права водителей (пешеходов) в рамках взаимоотношений с сотрудниками дорожно-патрульной службы (ДПС)
- фиксировать взаимоотношения с сотрудником ДПС на принадлежащие ему соответствующие аудио-, фото- и видеоустройства (кроме запрещенных территорий);
- требовать разъяснения о причинах остановки, о пункте (пунктах) правил, которые были нарушены;
- требовать от сотрудника ДПС, остановившего транспортное средство, представиться, показать служебное удостоверение и сообщить номер нагрудного знака;
- не выходить из кабины транспортного средства при вступлении во взаимоотношения с сотрудником ДПС;
- знакомиться с показателями специального прибора (радара, камеры);
- давать разъяснения по факту правонарушения и другие.
Обязанности сотрудников ДПС
- выполнять служебные задачи открыто, с использованием мобильной видеокамеры;
- выявлять нарушения правил путем визуального наблюдения либо фиксации с помощью специальных средств;
- после остановки участника дорожного движения подойти к нему, представиться, проинформировать о занимаемой должности, звании, фамилии, по его требованию назвать номер нагрудного знака и показать в развернутом виде служебное удостоверение (при этом сотруднику ДПС запрещается передавать служебное удостоверение участнику дорожного движения в руки);
- сообщить участнику дорожного движения об использовании мобильной видеокамеры и предупредить, что в случае совершения им в дальнейшем неправомерных действий в качестве доказательства его вины может быть использована видеозапись;
- в любой ситуации быть сдержанным, вежливым, тактичным и внимательным в обращении с участниками дорожного движения, обращаться к ним на «вы», соблюдать во взаимоотношениях с участниками дорожного движения культуру общения и законность;
- дать участнику дорожного движения ясное и лаконичное разъяснение причин остановки, сути совершенного правонарушения и другие.