Дам олиш вақти — ходим меҳнат вазифаларини бажаришдан ҳоли бўлган вақтдир.
• Ходимга иш куни (смена) давомида дам олиш ва овқатланиш учун танаффус берилиши керак, бу танаффус иш вақтига киритилмайди.
• Танаффус бериш вақти ва унинг аниқ муддати ички меҳнат тартиби қоидаларида, смена графикларида ёки ходим билан иш берувчи ўртасидаги келишувга биноан белгилаб қўйилади.
Кундалик узлуксиз дам олиш вақтининг муддати 12 соатдан кам бўлиши мумкин эмас.
Дам олиш кунлари
• Барча ходимларга дам олиш кунлари берилади. 5 кунлик иш ҳафтасида ходимларга ҳафтада 2 кун, 6 кунлик иш ҳафтасида эса, 1 кун дам олиш берилади.
• Умумий дам олиш куни якшанбадир.
Дам олиш кунларида ишга жалб этишнинг чекланиши
Дам олиш кунларида ишлатиш тақиқланади.Иш берувчининг фармойиши бўйича айрим ходимларни дам олиш кунлари ишга жалб этишга алоҳида ҳоллардагина, жамоа шартномасида, агар у тузилмаган бўлса, — иш берувчи томонидан касаба уюшмаси қўмитаси ёки ходимларнинг бошқа вакиллик органи билан келишиб белгиланган асослар бўйича ва тартибда йўл қўйилади.
Қуйидаги кунлар байрам (ишланмайдиган) кунларидир:
• 1 январь — Янги йил;
• 8 март — Хотин-қизлар куни;
• 21 март — Наврўз байрами;
• 9 май — Хотира ва қадрлаш куни;
• 1 сентябрь — Мустақиллик куни;
• 1 октябрь — Ўқитувчи ва мураббийлар куни;
• 8 декабрь — Конституция куни;
• Рўза ҳайит (Ийд ал-Фитр) диний байрамининг биринчи куни;
• Қурбон ҳайит (Ийд ал-Адҳа) диний байрамининг биринчи куни.
Байрам (ишланмайдиган) кунлари ишга жалб этиш
Байрам (ишланмайдиган) кунлари ишлаш ман этилади. Қуйидагилар бундан мустасно:
• ишлаб чиқариш-техника шароитлари ва бошқа шароитларга (узлуксиз ишлайдиган корхоналар, объектларни қўриқлаш, уларнинг хавфсизлигини таъминлаш кабиларга) кўра ишни тўхтатиб туриш мумкин бўлмаган жойлар;

Время отдыха – время, когда работник свободен от выполнения трудовых обязанностей и которое он может использовать по своему усмотрению.
Перерывы в течение рабочего дня (смены)
• Работнику в течение рабочего дня (смены) должен быть дан перерыв для отдыха и питания, который не включается в рабочее время.
• Время перерыва устанавливаются в правилах внутреннего трудового распорядка, графиках сменности или по соглашению между работником и работодателем.
Продолжительность бесперерывного ежедневного отдыха не может быть менее 12 часов.
Выходные дни
• Всем работникам предоставляются выходные дни при пятидневной рабочей неделе - 2 дня, а при шестидневной рабочей неделе - 1 день в неделю.
• Общим выходным днем является воскресенье.
Привлечение к работе в выходные дни
Работать в выходные дни запрещается. Привлечение отдельных работников к работе в выходные дни по распоряжению работодателя допускается в исключительных случаях, устанавливаемым в коллективном договоре, а если он не заключен - определяемом работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом либо иным представительным органом работников.
Праздничными (нерабочими) днями являются:
• 1 января - Новый год;
• 8 марта - Международный женский день;
• 21 марта - Праздник Навруз;
• 9 мая - День Памяти и почестей;
• 1 сентября - День Независимости;
• 1 октября - День учителя и наставника;
• 8 декабря - День Конституции;
• первый день религиозного праздника «Руза хайит» (Ийд-ал-Фитр);
• первый день религиозного праздника «Курбан хайит» (Ийд-ал-Адха).
Привлечение к работе в праздничные дни
Работа в праздничные (нерабочие) дни запрещается, за исключением работ:
• приостановка которых невозможна по производственно-техническим и иным условиям (непрерывно действующие предприятия, охрана объектов, обеспечение их безопасности и др.),