Биометрик ҳаракатланиш ҳужжати — Ўзбекистон Республикасида доимий яшовчи фуқаролиги бўлмаган шахснинг хорижда шахсини тасдиқловчи, ҳаракатланиш ҳужжати эгасининг шахсий биографик маълумотлари ва биометрик параметрлари киритилган электрон ташувчи қурилма (чип)га эга бўлган ҳужжат.
Ҳаракатланиш ҳужжати олиш учун:
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида доимий яшовчи фуқаролиги бўлмаган шахс ҳаракатланиш ҳужжатини олиш ва алмаштириш учун ўзи доимий рўйхатда турадиган жойдаги ички ишлар органларига мурожаат қилади.
• Фуқаролиги бўлмаган шахсларга ҳаракатланиш ҳужжати 5 йил муддатга берилади.
• Бир ёшга тўлмаган фуқаролиги бўлмаган шахсларга ҳаракатланиш ҳужжати 2 йил муддатга берилади.
• Ҳаракатланиш ҳужжатининг амал қилиш муддати тугагач, шахс уни ички ишлар органларига топшириши шарт.
• Ўзбекистон Республикаси ҳудудида ҳаракатланиш ҳужжати 10 иш куни мобайнида, хорижда — 15 иш куни мобайнида берилади.
• белгиланган шаклдаги ариза;
• илгари берилган ҳаракатланиш ҳужжати;
• фуқаролиги бўлмаган шахснинг Ўзбекистон Республикасида истиқомат қилиши учун берилган гувоҳномаси;
• туғилганлик ҳақида гувоҳнома (16 ёшга тўлмаган шахслар учун);
• ота-оналар, васийлар (ҳомийлар)нинг фуқаролиги бўлмаган шахсга (вояга етмаганлар учун) хорижга чиқиши учун нотариал тасдиқланган розилиги;
• фуқаролиги бўлмаган шахсга (вояга етмаганлар учун) ҳамроҳлик қилувчи шахснинг нотариал тасдиқланган мажбурияти;
• 35 x 45 мм ўлчамдаги 2 та фотосурат;
• давлат божи тўланганлиги ҳақида квитанция.
• 15 ёшдан 18 ёшгача бўлган фуқаролиги бўлмаган шахслар ота-оналар, васийлар (ҳомийлар)нинг вояга етмаган шахснинг мустақил равишда хорижга чиқишига нотариал тасдиқланган розилиги бўлган тақдирда хорижга кузатувчисиз чиқиши мумкин.
16 ёшга тўлмаган фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳаракатланиш ҳужжати уларнинг ота-оналарига, васийлари (ҳомийлари)га, ҳаракатланиш ҳужжати бериш ҳақида ариза билан мурожаат қилган ташкилотларнинг вакилларига берилади.

Биометрический проездной документ лица без гражданства (далее - проездной документ) - документ, удостоверяющий личность лица без гражданства, постоянно проживающего в Республике Узбекистан, за границей, содержащий электронный носитель информации (чип) с персональными биографическими данными и биометрическими параметрами владельца проездного документа.
• Лицо без гражданства, постоянно проживающее в Республике Узбекистан, намеревающееся выехать за границу, обращается в подразделение органов внутренних дел (ОВД) по месту постоянной прописки.
• Проездной документ выдается лицам без гражданства сроком на 5 лет.
• Лицам без гражданства, не достигшим возраста 1 года, проездной документ выдается сроком на 2 года.
• После истечения срока действия проездного документа лицо обязано сдать проездной документ в ОВД.
• На территории Республики Узбекистан проездной документ выдается в течение 10 рабочих дней, за рубежом - в течение 15 рабочих дней.
Необходимо предоставить документы
• ранее выданный проездной документ;
• вид на жительство в Республике Узбекистан для лица без гражданства;
• свидетельство о рождении (для лиц, не достигших 16-летнего возраста);
• нотариально удостоверенное согласие родителей, опекунов (попечителей) на выезд за границу лица без гражданства (для несовершеннолетних);
• нотариально удостоверенное обязательство лица, сопровождающего лицо без гражданства (для несовершеннолетних);
• 2 фотокарточки размером 35x45 мм;
• квитанцию об уплате государственной пошлины.
• лица без гражданства в возрасте от 15 до 18 лет могут выезжать за границу без сопровождения при наличии нотариально удостоверенного согласия родителей, опекунов (попечителей) на самостоятельный выезд несовершеннолетнего.
Для лиц без гражданства, не достигших 16-летнего возраста, проездной документ выдается их родителям, опекунам (попечителям), представителям организаций, ходатайствовавшим о получении проездного документа.