Паспортни фуқаролар истиқомат жойидаги ички ишлар органлари, ёхуд Ўзбекистон Республикасининг шахс борган хориждаги дипломатия ваколатхоналари ёки консуллик муассасалари беради ва алмаштиради.
Қуйидаги ҳолларда паспорт алмаштирилади
- паспортнинг амал қилиш муддати тугаганда;
- фамилияси, исми, отасининг исми ўзгарганида;
- миллатини, туғилган йилини ўзгартирганда;
- ёзувлардаги чалкашлик аниқланганда;
- виза ва алоҳида белгилар учун мўлжалланган варақлар тўлганда;
- фойдаланишга яроқсиз ҳолга келганда.
- ариза;
- туғилганлик тўғрисида гувоҳнома (паспортни биринчи марта олиш чоғида);
- илгари олинган паспорт;
- 35х45 миллиметр катталикдаги иккита оқ-қора ёки рангли фотосурат.
Фамилияси, исми, отасининг исмини ўзгартириш, миллатини, туғилган йилини ўзгартиш ёки ёзувдаги чалкашликка аниқлик киритиш мақсадида паспортни алмаштириш учун шу ҳолатларни тасдиқловчи ҳужжатлар ҳам тақдим этилади.
- Фуқаро паспортини йўқотган тақдирда унга белгиланган тартибда паспорт йўқолгани ҳақида ариза берган кундан бошлаб 1 ой ичида янги паспорт берилади.
- Паспортни алмаштиришга, шунингдек, 18 ёшга тўлиши муносабати билан хорижга чиқиш биометрик паспортини расмийлаштириш учун аризалар - паспорт амал қилиш муддати тугашидан 1 ой олдин ва паспорт амал қилиш муддати тугаганидан кейин 1 ойлик муддатда ҳамда 18 ёшга тўлгандан кейин 1 ойлик муддатда берилади.
Хорижга чиқиш биометрик паспорти фуқароларга қуйидаги муддатларга берилади
- туғилган кунидан бошлаб бир ёшгача — 2 йил муддатга;
- бир ёшдан 16 ёшгача — 5 йил муддатга;
- 16 ёшдан ошган шахсларга — 10 йил муддатга.
- Консуллик муассасига тақдим этиладиган ҳужжатлар.
- Янги паспортни расмийлаштириш жойидан қатьий назар давлат божи ёки консуллик йиғими ундирилади.
- Паспортни қасддан яроқсизлантириш ёки эҳтиёт қилиб сақламаганлик оқибатида йўқотиб қўйиш жаримага сабаб бўлади.

Выдача и обмен паспортов производятся органами внутренних дел по месту жительства граждан либо дипломатическими представительствами или консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом по месту пребывания лица.
Обмен паспорта производится в случаях
- истечения срока действия паспорта;
- перемены фамилии, имени, отчества;
- изменения национальности, года рождения;
- установления неточностей в записях;
- израсходования листов, предназначенных для виз и особых отметок;
- негодности для использования.
- заявление-анкета;
- полученный ранее паспорт;
- 2 фото карточки (35 х 45 мм) черно-белого или цветного изображения.
В случае обмена паспорта в связи с переменой фамилии, имени, отчества, изменением национальности, года рождения либо установлением неточностей в записях представляются также документы, подтверждающие эти обстоятельства.
- При утрате гражданином паспорта новый паспорт выдается в установленном порядке в течение 1 месяца со дня подачи заявления об утрате.
- Для получения паспорта гражданина Республики Узбекистан или проездного документа лицу без гражданства в дипломатических учреждениях Республики Узбекистан за рубежом необходимо обратиться в консульские учреждения Республики Узбекистан за рубежом.
- Заявление о замене, а также о выдаче биометрического паспорта в консульских учреждениях для выезда за границу в связи с достижением 18-летнего возраста принимается за 1 месяц до истечения срока действия паспорта и за 1 месяц после истечения срока действия паспорта. Подробно.
Биометрические паспорта гражданам выдаются консульскими учреждениями на сроки действия
- от рождения до 1 года - сроком на 2 года;
- от 1 года до 16 лет - сроком на 5 лет;
- для лиц старше 16 лет - сроком на 10 лет.
- Документы, предоставляемые в консульские учреждения.
- В зависимости от места оформления нового паспорта взимается государственная пошлина или консульский сбор.