Суд ҳужжатлари устидан норози бўлиб апелляция, кассация ва назорат тартибида шикоят бериш мумкин.
- шикоят қилинаётган ёки протест келтирилаётган ҳал қилув қарори, қарор ва ушбу суд ҳужжатларини чиқарган суд;
- ҳал қилув қарорининг, ажримнинг, қарорнинг нотўғрилиги нимадан иборат эканлиги;
- шикоят (протест) бераётган шахснинг илтимоси;
- шикоятга (протестга) илова қилинган ёзма материалларнинг рўйхати.
Назорат тартибидаги шикоятда (протестда) қуйидагилар кўрсатилиши керак
- шикоят (протест) берилаётган назорат инстанцияси суднинг номи;
- шикоят (протест) бераётган шахснинг фамилияси, исми, отасининг исми (номи), унинг яшаш жойи ёки жойлашган ери (почта манзили) ва ишдаги процессуал ҳолати;
- ишда иштирок этувчи бошқа шахсларнинг фамилияси, исми, отасининг исми (номлари), уларнинг яшаш жойи ёки жойлашган ери (почта манзили);
- ишни биринчи, апелляция ёки кассация инстанцияси бўйича кўрган судлар ва улар томонидан қабул қилинган суд ҳужжатларининг мазмуни;
- устидан шикоят қилинаётган (протест келтираётган) суд ҳужжати;
- суд ҳужжати назорат тартибида қайта кўрилиши учун асослар, бундай асослар мавжудлигидан далолат берувчи важлар келтирилган ҳолда;
- шикоят (протест) бераётган шахснинг илтимоси.
- Апелляция ва кассация шаклидаги шикоятлар юқори турувчи судга йўлланади.
- Назорат тартибида шикоят бевосита Ўзбекистон Республикаси Олий судига берилади.
- Шикоятни шикоят бераётган шахс ёки унинг вакили имзолайди. Шикоятда (протестда) уни берган шахснинг ёки унинг вакилининг телефон ва факс рақамлари, электрон почта манзили кўрсатилиши мумкин.
Фуқаролик суди қарорлари устидан шикоят қилиш муддатлар
- апелляция тартибида - қарор қабул қилинган кундан 20 кун ичида;
- кассация тартибида - қарор қонуний кучга кирган кундан 6 ой ичида;
- назорат тартибида - ишни дастлабки тарзда кўрган суднинг ҳал қилув қарори, ажрими, қарори қонуний кучга кирган кундан эътиборан 1 йил ичида.
Маъмурий суд қарорлари устидан шикоят қилиш муддатлари
- кассация тартибида - қарор қонуний кучга кирган кундан 1 ой ичида;
- назорат тартибида - ишни дастлабки тарзда кўрган суднинг қарори қонуний кучга кирган кундан эътиборан 1 йил ичида.
Иқтисодий суд қарорлари устидан шикоят қилиш муддатлари
- апелляция шикояти - биринчи инстанция суди томонидан шикоят қилинаётган (протест келтирилаётган) ҳал қилув қарори қабул қилинган кундан эътиборан 1 ой ичида;
- кассация шикояти - суднинг ҳал қилув қарори қонуний кучга кирганидан кейин 1 ой ичида;
- назорат шикояти - суднинг ҳал қилув қарори устидан у қонуний кучга кирган кундан эътиборан 1 йил ичида.
Жиноят суди ҳукми устидан шикоят қилиш муддатлари
- апелляция тартибида – ҳукм эълон қилинган кундан эътиборан 10 сутка ичида, маҳкум, оқланган шахс, жабрланувчи томонидан эса уларга ҳукмнинг нусхаси топширилган кундан эътиборан шундай муддат ичида;
- кассация тартибида – суднинг айблов ҳукмини ёки ажримини (қарорини), шунингдек суднинг оқлов ҳукмини ёхуд ишни тугатиш тўғрисидаги ажримини (қарорини) кассация тартибида қайта кўриб чиқишга улар қонуний кучга кирганидан кейин 1 йил мобайнидагина йўл қўйилади.
- кассация тартибида – муддати чекланмаган, шу билан бирга Жиноят-процессуал кодексининг 500-моддасига мувофиқ шикоят ёки протестда оғирроқ жиноятга доир қонун моддаларини қўллаш зарурлиги, жазони кучайтириш ёки маҳкумнинг аҳволини оғирлаштирадиган бошқа ўзгаришлар назарда тутилган бўлса, суднинг айблов ҳукмини ёки ажримини (қарорини), шунингдек суднинг оқлов ҳукмини ёхуд ишни тугатиш тўғрисидаги ажримини (қарорини) кассация тартибида қайта кўриб чиқишга улар қонуний кучга кирганидан кейин бир йил мобайнидагина йўл қўйилади.

Судебные решения обжалуются в апелляционном, кассационном и надзорном порядке.
- фамилию, имя, отчество (наименование) лица, подающего жалобу (протест), его местожительство или местонахождение (почтовый адрес);
- указание на решение, постановление, которое обжалуется или опротестовывается, и суд, постановивший эти судебные акты;
- указание, в чем заключается неправильность решения, определения, постановления;
- просьбу лица, подающего жалобу (протест);
- перечень прилагаемых к жалобе (протесту) письменных материалов.
Жалоба (протест) в порядке надзора должна содержать
- наименование суда надзорной инстанции, в который она подается;
- фамилию, имя, отчество (наименование) лица, подающего жалобу (протест), его местожительство или местонахождение (почтовый адрес) и процессуальное положение в деле;
- фамилию, имя, отчество (наименования) других лиц, участвующих в деле, их местожительство или местонахождение (почтовый адрес);
- указание на суды, рассмотревшие дело по первой, апелляционной или кассационной инстанции, и содержание принятых ими судебных актов;
- указание на судебный акт, который обжалуется (опротестуется);
- указание на основания для пересмотра судебного акта в порядке надзора с приведением доводов, свидетельствующих о наличии таких оснований;
- просьбу лица, подающего жалобу (протест).
- Апелляционная/кассационная жалоба (протест) адресуется в вышестоящий суд.
- Жалоба в порядке надзора адресуется непосредственно Верховному суду Республики Узбекистан.
- Жалоба подписывается лицом, подающим жалобу, или его представителем. В жалобе могут быть указаны номера телефонов и факсов, адрес электронной почты лица, подавшего жалобу, или его представителя.
Сроки обжалования решений гражданского суда
- в апелляционном порядке – е со дня принятия решения в течении 20 дней;
- в кассационном порядке - в течение 6 месяцев со дня его вступления в законную силу;
- в порядке надзора – со дня вступления в законную силу решения, определения суда, первоначально рассмотревшего дело в течении 1 года.
Сроки обжалования решений административного суда
- в апелляционном порядке – со дня принятия решения в течении 20 дней;
- в кассационном порядке - в течение 1 месяца со дня его вступления в законную силу;
Сроки обжалования решений экономического суда
- апелляция- в течении 1 месяца, на решение суда по делу о применении меры правового воздействия подается в течение десяти дней после его принятия.
- кассация – в течении 1 месяца со дня вступления решения в законную силу;
- надзорная жалоба – может быть подана в течении 1 года.
Обжалование приговора уголовного суда
- в апеллционном порядке - в течение 10 суток со дня оглашения приговора, а осужденным, оправданным, потерпевшим — в тот же срок со дня вручения им копии приговора;
- в кассационном порядке - пересмотр в кассационном порядке обвинительного приговора или определения (постановления) суда, а также пересмотр оправдательного приговора либо определения (постановления) суда о прекращении дела допускается лишь в течение года по вступлению их в законную силу.