Банк омонати (депозит) – миллий ёки хорижий валютадаги пул суммаси бўлиб, банк ва мижоз ўртасида келишилган муддатларда пулни фоизлар ёки устамалар билан ёхуд бундай шартларсиз қайтариш шарти билан берилади.
• Банк омонати очиш учун банкка фақат шахсни тасдиқловчи ҳужжат  тақдим этилади.
• Банк омонати шартномаси банк ва мижозлар ўртасида ёзма шаклда тузилиб, бир нусхаси омонатчида қолади.
• Ҳар қандай муомалага лаёқатли шахс ўз номига ёки бошқа шахс номига омонат очиши мумкин.
• Омонатнинг энг кам ва энг кўп миқдорлари ҳар бир банк томонидан мустақил ўрнатилади.
Омонатлар бўйича фоизлар тўлаш
• Омонатлар бўйича тўланадиган фоиз ставкалари миқдори банк томонидан ўрнатилади.
• Агар банк омонати шартномасида бошқача ҳолат кўрсатилмаган бўлса, банк талаб қилиб олингунгача бўлган омонатларга тўланадиган фоиз миқдорларини ўзгартириш ҳуқуқига эга. Банк ҳар бир омонатчига омонат бўйича фоизларнинг камайганлиги тўғрисида хабар беришга мажбур.
• Муддатли ва жамғариб бориладиган омонатлар бўйича банк омонати шартномасида белгиланган фоизлар миқдори банк томонидан бир томонлама камайтирилиши мумкин эмас.
• Банк омонати суммасига фоизлар сумма банкка келиб тушган кундан бир кун ўтиб ҳисоблаб борилади ва омонатчига қайтариш ёхуд бошқа асосларга кўра омонатчи ҳисобидан ечиб олиш кунига қадар (шу кунни ҳам қўшган ҳолда) ҳисобланади.
Омонатни тўлдириш тартиби
• Қўшимча суммалар нақд ва нақд пулсиз кўринишда омонат қўйилган валютада қабул қилинади.
• Омонатга қўшимча маблағларни қабул қилишда омонатчи банкка жамғарма дафтарчаси ва шахсни тасдиқловчи ҳужжатни тақдим этиши лозим.
Омонатни муддатидан олдин қайтариш
• Агар омонатчи омонатни муддатидан олдин ёхуд банк омонати шартномасида кўрсатилган ҳолатлар юз беришидан олдин қайтариб олмоқчи бўлса, бу ҳақда банкни талаб қилиб олиш режалаштирилаётган санадан 1 ойдан кечиктирмаган ҳолда огоҳлантириши лозим.
• Мазкур талабдан “Талаб қилиб олингунгача” бўлган омонатлар бундан мустасно. Шундан келиб чиқиб, агар муддатидан олдин талаб қилиб олиш зарурияти келиб чиқса, омонатчи банкни бу ҳақида огоҳлантириши лозим.
• Омонатни муддатидан олдин қайтариб олиш ҳақидаги ариза омонат очилган банк бўлинмасига топширилади. Ариза билан бирга шахсни тасдиқловчи ҳужжат ҳамда омонат дафтарчаси ҳам топширилади.
• Агар омонат суммаси ва унга тўланган фоизлар омонатчига тўлиқ берилса, омонат дафтарча омонат бўйича маблағларни берган банк филиалида қолади.
Омонат қолдиғи, кирим-чиқим операциялари, омонат муддати тугаши ҳақидаги маълумотлар, шунингдек бошқа зарур маълумотни омонатчи мобиль иловадан фойдаланган ҳолда ёки ўрнатилган инфокиосклар ёрдамида ёхуд Интернет тармоғида банкнинг веб-сайтида очилган шахсий кабинетига кириб олиши мумкин.

Банковский вклад (депозит) - сумма денег в национальной или иностранной валюте, передаваемая на условиях ее возврата с процентами или надбавками либо без таковых по первому требованию или в срок, согласованный между клиентом и банком.
Для открытия банковского вклада банку представляется только  документ, удостоверяющий личность.
Договор банковского вклада между вкладчиками и банком заключается в письменной форме, один экземпляр которого остается вкладчику.
Любое лицо может внести вклад на свое имя и имя другого лица.
Минимальный и максимальный размеры вклада устанавливаются каждым банком самостоятельно.
Выплата процентов по вкладу:
Размер процентных ставок, выплачиваемых по вкладам, устанавливается банками.
В соответствии с договором банковского вклада, банк вправе изменять размер процентов, выплачиваемых на вклады до востребования. При этом, банк обязан сообщить каждому вкладчику об уменьшении размера процентов по вкладу.
Размер процентов по сберегательным и срочным вкладам, не может быть односторонне уменьшен банком.
Проценты на сумму банковского вклада начисляются, начиная со дня, следующего за днем ее поступления в банк, по день, предшествующий ее возврату вкладчику либо ее списанию со счета вкладчика по иным основаниям.
Пополнение вклада:
Дополнительные суммы принимаются в наличной и безналичной формах, в валюте внесенного вклада.
При приеме во вклад дополнительных средств вкладчик обязан представить банку сберегательную книжку и документ, удостоверяющий личность.
Досрочный возврат вклада:
В случае, если вкладчик намерен потребовать возврата вклада, до истечения срока либо до наступления иных обстоятельств, указанных в договоре банковского вклада, он обязан не позднее чем за один месяц до предполагаемой даты изъятия уведомить банк о своем намерении. Исключением в данном случае является вклад «до востребования».
Исходя из этого, если возникла потребность досрочного возврата вклада, вкладчик должен предварительно оповестить банк о досрочном возврате вклада.
Заявление о досрочном возврате вклада подается в отделении банка, где был внесен вклад. Одновременно с заявлением представляется документ, удостоверяющий личность вкладчика (паспорт, ID-карта), и сберегательная книжка.
Если сумма вклада и начисленные по нему проценты выдаются вкладчику полностью, сберегательная книжка остается в филиале банка, выдавшем средства по вкладу.
Сведения о вкладе вкладчик может получить, воспользовавшись приложением, разработанным обслуживающим банком, через мобильный телефон, либо персональный кабинет (веб-сайт банка).