Васийлар ўз васийлигидаги шахсларнинг қонуний вакили бўлиб, уларнинг номидан ёки уларнинг манфаатларини кўзлаб барча зарур битимларни тузади.
Васийлар:
• ўз васийлигидаги шахсни тарбиялаш усулларини мустақил белгилашга;
• ўз васийлигидаги шахсни қонуний асосларсиз ўзида ушлаб турган ҳар қандай шахсдан, қайтариб беришни суд тартибида талаб қилишга;
• ўз васийлигидаги ёки ҳомийлигидаги шахснинг таъминоти, унга тарбия, таълим бериш ва унинг соғлиғини сақлаш бўйича ҳуқуқий, услубий, диагностика ва маслаҳат ёрдами олишга;
• ўз васийлигидаги шахс мустақил равишда амалга оширишга ҳақли бўлмаган битимларни амалга оширишга;
• зарур ижтимоий ёрдам олиш учун васийлик органларига, ташкилотларга мурожаат қилишга;
• ўз васийлигидаги шахснинг даволаниши ва соғлиғини тиклаши мақсадида даволаш, санаторий-курорт муассасаларига йўлланмалар олиш учун соғлиқни сақлаш муассасаларига мурожаат қилишга ҳақли.
Васий ўз васийлигидаги шахснинг ота-онаси ва бошқа яқин қариндошлари билан мулоқотда бўлишига тўсқинлик қилишга ҳақли эмас, бундай мулоқот васийликдаги шахснинг қонуний манфаатларига мос келмайдиган ҳоллар бундан мустасно.
Васий, унинг эри (хотини) ва яқин қариндошлари васийликдаги шахс билан битимлар тузишга, шунингдек васийликдаги ёки ҳомийликдаги шахс билан васийнинг эри (хотини), унинг яқин қариндошлари ўртасидаги суд ишларини юритишда васийликдаги шахснинг вакили бўлишга ҳақли эмас.
Васийнинг мажбуриятлари
• ўзининг яшаш жойи ўзгарганлиги ҳақида васийлик ва ҳомийлик органини хабардор қилиши;
• ўз васийлигидаги шахсни тарбиялаши, унинг таъминоти, соғлиғи, жисмоний, руҳий, маънавий ва ахлоқий камолоти ҳақида ғамхўрлик қилиши, шунингдек унинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиши;
• ўз васийлигидаги шахснинг мактабгача таълим, умумий ўрта ва ўрта махсус таълим олиши учун шароитларни таъминлаши;
• алиментлар, пенсиялар, нафақалар ҳамда қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа ижтимоий тўловлар тўлашни талаб қилиш юзасидан зарур чоралар кўриши;
• ўз васийлигидаги шахснинг ўзларига топширилган мол-мулкини асраб-авайлаши, мол-мулкнинг қиймати пасайишига йўл қўймаслиги ҳамда ундан фойда чиқаришга имкон туғдирмаслиги;
• васийликдаги шахсларнинг мулкий ҳуқуқларига дахл қиладиган ҳаракатларни амалга оширишда васийлик ва ҳомийлик органларининг рухсатларини олиши;
• ўз васийлигидаги шахснинг мол-мулкини бошқаришдан тушган даромадлардан ва бошқа мавжуд маблағларидан унинг таъминоти учун фойдаланиши;
• ўз васийлигидаги шахснинг парвариш қилинишини, тиббий кузатувини ва даволаш-профилактика муассасаларида даволанишини таъминлаши;
• васийлик ва ҳомийлик органларига ўз мажбуриятларининг бажарилиши ҳақида ҳисоботлар тақдим этиши;
• ўз васийлигидаги шахс стационарда даволаниш учун жойлаштирилганлиги ҳақида васийлик ва ҳомийлик органларини хабардор қилиши;
• агар фуқарони муомалага лаёқатсиз деб топишга ёки муомала лаёқати чекланганлигига доир асослар бекор бўлган бўлса, ўз васийлигидаги шахсни муомалага лаёқатли деб топиш тўғрисида судга ариза билан мурожаат қилиши;
• ўз васийлигидаги вояга етмаган шахс билан бирга яшаши шарт.
Ҳомийларнинг ҳуқуқлари
Ҳомийлар ўз ҳомийлигидаги шахсларнинг қонуний вакили бўлиб, ҳомийлигидаги шахсларга ўз ҳуқуқларини амалга оширишида ва мажбуриятларини бажаришида кўмаклашади, шунингдек уларни учинчи шахслар томонидан бўладиган суиистеъмолликлардан муҳофаза қилади.
Ҳомийлар:
• ўз ҳомийлигидаги шахсни тарбиялаш усулларини мустақил белгилашга;
• ўз ҳомийлигидаги шахсни қонуний асосларсиз ўзида ушлаб турган ҳар қандай шахсдан, қайтариб беришни суд тартибида талаб қилишга;
• ўз ҳомийлигидаги шахснинг таъминоти, унга тарбия, таълим бериш ва унинг соғлиғини сақлаш бўйича ҳуқуқий, услубий, диагностика ва маслаҳат ёрдами олишга;
• ўз ҳомийлигидаги шахс мустақил равишда амалга оширишга ҳақли бўлмаган битимларни амалга оширишга;
• зарур ижтимоий ёрдам олиш учун ҳомийлик органларига, ташкилотларга мурожаат қилишга;
• ўз ҳомийлигидаги шахснинг даволаниши ва соғлиғини тиклаши мақсадида даволаш, санаторий-курорт муассасаларига йўлланмалар олиш учун соғлиқни сақлаш муассасаларига мурожаат қилишга ҳақли.
Ҳомий ўз ҳомийлигидаги шахснинг ота-онаси ва бошқа яқин қариндошлари билан мулоқотда бўлишига тўсқинлик қилишга ҳақли эмас, бундай мулоқот васийликдаги ёки ҳомийликдаги шахснинг қонуний манфаатларига мос келмайдиган ҳоллар бундан мустасно.
Ҳомий, унинг эри (хотини) ва яқин қариндошлари ҳомийликдаги шахс билан битимлар тузишга, шунингдек ҳомийликдаги шахс билан васийнинг ёки ҳомийнинг эри (хотини), унинг яқин қариндошлари ўртасидаги суд ишларини юритишда ҳомийликдаги шахснинг вакили бўлишга ҳақли эмас.
Ҳомийнинг мажбуриятлари
• ўз ҳомийлигидаги шахсни тарбиялаши, унинг таъминоти, соғлиғи, жисмоний, руҳий, маънавий ва ахлоқий камолоти ҳақида ғамхўрлик қилиши, шунингдек унинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиши;
• ўз ҳомийлигидаги шахснинг ўзларига топширилган мол-мулкини асраб-авайлаши, мол-мулкнинг қиймати пасайишига йўл қўймаслиги ҳамда ундан фойда чиқаришга имкон туғдирмаслиги;
• ҳомийликдаги шахсларнинг мулкий ҳуқуқларига дахл қиладиган ҳаракатларни амалга оширишда васийлик ва ҳомийлик органларининг рухсатларини олиши;
• ўз ҳомийлигидаги шахснинг мол-мулкини бошқаришдан тушган даромадлардан ва бошқа мавжуд маблағларидан унинг таъминоти учун фойдаланиши;
• ўз ҳомийлигидаги шахснинг парвариш қилинишини, тиббий кузатувини ва даволаш-профилактика муассасаларида даволанишини таъминлаши;
• ўз ҳомийлигидаги шахс стационарда даволаниш учун жойлаштирилганлиги ҳақида васийлик ва ҳомийлик органларини хабардор қилиши;
• агар фуқарони муомалага лаёқатсиз деб топишга ёки муомала лаёқати чекланганлигига доир асослар бекор бўлган бўлса, ўз васийлигидаги ёки ҳомийлигидаги шахсни муомалага лаёқатли деб топиш тўғрисида судга ариза билан мурожаат қилиши;

Опекуны являются законными представителями подопечных и совершают от их имени или в их интересах все необходимые сделки.
Опекуны вправе:
• самостоятельно определять способы воспитания подопечного;
• требовать в судебном порядке возврата подопечного от любого лица, удерживающего его у себя без законных оснований;
• получать правовую, методическую, диагностическую и консультативную помощь по содержанию, воспитанию, образованию и охране здоровья подопечного;
• совершать сделки, которые подопечный не вправе совершать самостоятельно;
• обращаться за необходимой социальной помощью в органы опеки, организациям;
• обращаться в учреждения здравоохранения для получения путевок в лечебные, санаторно-курортные учреждения для лечения и восстановления здоровья подопечного.
Опекун не вправе препятствовать общению подопечного с его родителями и другими близкими родственниками, за исключением случаев, когда такое общение не отвечает законным интересам подопечного.
Опекун, его супруг (супруга) и близкие родственники не вправе совершать сделки с подопечным, а также представлять подопечного при ведении судебных дел между подопечным и супругом (супругой) опекуна, его близкими родственниками.
Обязанности опекунов:
• извещать орган опеки и попечительства о перемене своего места жительства;
• воспитывать подопечного, заботиться о его содержании, здоровье, физическом, психическом, духовном и нравственном развитии, а также защищать его права, свободы и законные интересы;
• обеспечивать условия для получения подопечным дошкольного, общего среднего и среднего специального образования;
• принимать необходимые меры по истребованию алиментов, выплаты пенсии, пособий и иных социальных выплат в соответствии с законодательством;
• заботиться о переданном ему имуществе подопечного, не допускать уменьшения стоимости имущества и не способствовать извлечению из него прибыли;
• получать разрешения органов опеки и попечительства при совершении действий, затрагивающих имущественные права подопечного;
• использовать доходы от управления имуществом и иные имеющиеся средства подопечного на его содержание;
• обеспечивать уход, медицинское наблюдение и лечение подопечного в лечебно-профилактических учреждениях;
• представлять органам опеки и попечительства отчеты об исполнении своих обязанностей;
• информировать органы опеки и попечительства о помещении подопечного на стационарное лечение;
• обращаться в суд с заявлением о признании подопечного дееспособным, если основания, в силу которых гражданин был признан недееспособным или ограничен в дееспособности, отпали;
• проживать совместно со своим несовершеннолетним подопечным.
Права попечителей:
Попечители являются законными представителями подопечных и оказывают им содействие при осуществлении ими своих прав и исполнении обязанностей, а также охраняют их от злоупотреблений третьих лиц.
Попечители вправе:
• обращаться за необходимой социальной помощью в органы попечительства, организациям;
Попечитель не вправе препятствовать общению подопечного с его родителями и другими близкими родственниками, за исключением случаев, когда такое общение не отвечает законным интересам подопечного.
Попечитель, его супруг (супруга) и близкие родственники не вправе совершать сделки с подопечным, а также представлять подопечного при ведении судебных дел между подопечным и супругом (супругой) попечителя, его близкими родственниками.
Обязанности попечителей:​​​​​​​
• заботиться о переданном им имуществе подопечного, не допускать уменьшения стоимости имущества и не способствовать извлечению из него прибыли;