Болаларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш васийлик ва ҳомийлик органлари томонидан амалга оширилади
• ота-она вафот этганда;
• ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум этилганда ёки ота-оналик ҳуқуқи чекланганда;
• ота-она муомалага лаёқатсиз деб топилганда;
• ота-она касал бўлганда;
• ота-она узоқ муддат бўлмаганда;
• ота-она болаларни тарбиялаш ёки уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдан бўйин товлаганда (ота-она тарбия, даволаш, аҳолини ижтимоий ҳимоялаш муассасалари ва бошқа муассасалардаги боласини олишдан бош тортганда);
• ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган бошқа ҳолларда.
• Васийлик ва ҳомийлик органлари ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни аниқлайди, бундай болаларни ҳисобга олади ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ҳар бир ҳолатга қараб, болаларни жойлаштириш шаклларини танлайди, шунингдек бундан буён уларга таъминот бериш, уларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш шарт-шароитларини назорат қилиб боради.
• Муассасаларнинг (мактабгача таълим муассасалари, умумтаълим муассасалари, даволаш муассасалари ва бошқа муассасаларнинг), фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органларининг мансабдор шахслари ва бошқа фуқаролар болалар ота-она қарамоғидан маҳрум бўлганлигидан хабардор бўлгач, етти кунлик муддат ичида бу ҳақда болалар ҳақиқатда турган жойдаги васийлик ва ҳомийлик органларига хабар беришлари шарт.
• Васийлик ва ҳомийлик органи бундай маълумотларни олган кундан эътиборан уч кун ичида боланинг турмуш шароитини текшириб чиқиши ва бунда боланинг ота-она ёки қариндошлари қарамоғидан маҳрум бўлганлиги аниқланса, уни жойлаштириш масаласи ҳал бўлгунига қадар боланинг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоя қилинишини таъминлаши шарт.
Ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар
• оила (фарзандликка олиниши, васийлик, ҳомийлик белгиланиши ёки тутинган оила)га берилиши;
• оилага бериш имконияти бўлмаганда эса етим болалар ёхуд ота-оналар қарамоғидан маҳрум бўлган болалар учун муассасаларга («Меҳрибонлик» уйлари, болалар шаҳарчалари, болалар уйлари ҳамда етим болалар ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болалар учун бошқа тарбия муассасалари) берилиши лозим.
• Ўзларига бириктирилган тураржойга эга бўлмаган ва тураржойга муҳтожлар сифатида ҳисобда турган етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар, шу жумладан бундай тоифадаги 18 ёшдан 23 ёшгача бўлган шахслар, турар жой олиш ҳуқуқига эга.
• Уларга турар жойлар Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг қарорлари асосида навбатдан ташқари берилади.
• Турар жойлар уй-жой майдонининг ижтимоий нормаси доирасида ижара шартномаси асосида берилади.
• Турар жой бериш тўғрисидаги қарор асосида туман (шаҳар) ҳокимлиги етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларга белгиланган намунадаги ордер беради, у берилган турар жойга кўчиб кириш учун асос ҳисобланади.
• Турар жойга муҳтож етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни ҳисобга қўйиш учун уларнинг қонуний вакиллари болаларнинг уларда бўлиш муддати тугашидан олти ой олдин болаларнинг яшаш жойидаги васийлик ва ҳомийлик органига ариза берадилар ва уларнинг турар жой олиш ҳуқуқини тасдиқловчи тегишли маълумотларни тақдим этадилар.

• лишения их родителей родительских прав, ограничения в родительских правах;
• уклонения их родителей от воспитания или защиты прав и интересов детей, в том числе их отказа взять своих детей из воспитательных учреждений, лечебных учреждений, учреждений социальной защиты населения и других аналогичных учреждений;
• отсутствия родительского попечения.
• Органы опеки и попечительства выявляют детей, оставшихся без попечения родителей, ведут учет таких детей и, исходя из конкретных обстоятельств утраты попечения родителей, избирают формы устройства детей, оставшихся без попечения родителей, а также осуществляют последующий контроль за условиями их содержания, воспитания и образования.
• Должностные лица учреждений (дошкольных образовательных учреждений, общеобразовательных учреждений, лечебных учреждений и других учреждений), органов самоуправления граждан и иные граждане обязаны в семидневный срок, когда им стало известно, что дети остались без попечения родителей, сообщить об этом в органы опеки и попечительства по месту фактического нахождения детей.
• Орган опеки и попечительства в течение 3 дней со дня получения таких сведений обязан провести обследование условий жизни ребенка и при установлении факта отсутствия попечения со стороны родителей или его родственников обеспечить защиту прав и интересов ребенка до решения вопроса о его устройстве.
Дети, оставшиеся без попечения родителей, подлежат
• передаче на воспитание в семью (усыновление, удочерение, под опеку, попечительство или в приемную семью);
• при отсутствии передачи в семью - в учреждения (дома «Мехрибонлик», детские городки, дома ребенка и другие воспитательные учреждения для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей) для детей-сирот или детей, оставшихся без попечения родителей.
• Дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, в  том числе в возрасте от 18 до 23 лет, не имеющие закрепленного жилого помещения и состоящие на учете в качестве нуждающихся в жилых помещениях, имеют право на получение жилого помещения.
• Жилые помещения предоставляются вне очереди на основании решений Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
• Жилые помещения предоставляются по договорам найма жилого помещения в пределах социальной нормы жилой площади.
• На основании решения о предоставлении жилого помещения хокимият района (города) выдает детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, ордер для вселения в предоставленное жилое помещение.
• Для учета детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, нуждающихся в жилых помещениях их законные представители детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, за 6 месяцев до окончания пребывания у них подают заявление и представляют соответствующие данные в орган опеки и попечительства по месту жительства, подтверждающие их право на получение жилого помещения.