Олиб чиқиш муддати тугаган тақдирда, Ўзбекистон Республикаси автотранспорт воситаси товар сифатида олиб чиқилаётган автотранспорт воситаси сифатида қаралади.
Олиб кириш муддати тугаган тақдирда, Ўзбекистон Республикаси автотранспорт воситаси:
- Ўзбекистон Республикасига олиб кирилиши лозим;
- “вақтинча олиб кириш” ёхуд “экспорт” божхона режимига расмийлаштирилади.
Ўзбекистон Республикаси автотранспорт воситасини республикага олиб кириш муддатидан ўтган ҳар бир кун учун двигатель ҳажмининг ҳар куб. сантиметридан - 0,01 АҚШ доллари миқдорида йиғим ундирилади.
Йиғимлар АҚШ долларида Марказий банк томонидан уларни тўлаш кунида белгиланган курс бўйича ҳисобланади.
Автотранспорт воситасини олиб кириш муддати бузилган тақдирда, йиғим тўлиқ ундирилгунга қадар автотранспорт воситасини вақтинча сақлаш чоралари кўрилади.

По истечении срока выезда за пределы страны автотранспортное средство Республики Узбекистан рассматривается как вывозимое в качестве товара.
По истечении указанного срока автотранспортное средство Республики Узбекистан:
• должно быть ввезено в страну обратно;
• подлежит оформлению под режим «временного вывоза» или таможенный режим «экспорт».
В случае несвоевременного ввоза автотранспортного средства Республики Узбекистан за каждый просроченный день взимается сбор в размере 0,01 доллара США за кубический сантиметр объема двигателя.
Сумма уплачивается в национальной валюте (Сум) по курсу Центрального банка на день оплаты.
В случае нарушения срока ввоза в страну автотранспортного средства Республики Узбекистан принимаются меры по его временному удержанию до полного взыскания сбора.
За период временного удержания автотранспортного средства Республики Узбекистан сбор не начисляется и не взимается.
В случае грубого нарушения законодательства автотранспортное средство Республики Узбекистан может быть конфисковано.