«Темир дафтар»га киритилган оилалар фарзандларининг, шунингдек, «Ёшлар дафтарига» киритилган ёшларнинг мамлакатимиздаги профессионал ва олий таълим муассасаларида тўлов-контракт асосида ўқиш бўйича йиллик харажатларини тўлаб бериш «Ёшлар дафтари» жамғармаси маблағлари ҳисобидан Васийлик кенгаши қарорига мувофиқ тўлов-контракт суммасининг 50 фоизигача, бироқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваридан ошмаган миқдорда амалга оширилади.
- Профессионал ва олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган ўқувчи-талабалар тўлов-контракт харажатларининг бир қисмини тўлаб беришни сўраб Васийлик кенгашига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
- ариза;
- тўлов-контракт асосида ўқиш ҳақида белгиланган тартибда расмийлаштирилган шартнома (контракт). Контрактда ўқишнинг белгиланган муддати ва бир йил учун тўлов миқдори кўрсатилган бўлиши лозим.
- Мазкур масала бўйича мурожаат қилган фуқаро тўлов-контракт суммасининг қолган қисмини тўлаш имкониятини асослантириши лозим.
Белгиланган тўлов-контракт маблағлари профессионал ёки олий таълим муассасасининг ҳисоб рақамига маблағ ўтказиш йўли билан берилади.
«Ёшлар дафтари»га киритилган ёшларнинг хорижий тиллар ва умумтаълим фанлари бўйича нодавлат таълим ташкилотларида ўқиш харажатларининг бир қисмини, шунингдек, улар бўйича миллий сертификатлар олиш учун ўтказиладиган имтиҳонларни топшириш харажатларини қоплаш қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда амалга оширилади.

Возмещение ежегодных расходов детей из семей, включенных в «Железную тетрадь», а также молодежи из «Молодежной тетради» в профессиональных и высших учебных заведениях страны на платной основе за счет средств Молодежный тетрадный фонд до 50% оплаты, но не более чем 50 БРВ.
- Студенты, обучающиеся в профессиональных и высших учебных заведениях, подают в Попечительский совет следующие документы с требованием оплаты части стоимости контракта:
- надлежащим образом оформленный договор (контракт) об обучении на платной основе. В контракте необходимо указать период обучения и размер оплаты за один год.
- Гражданин, обращающийся по данному вопросу, должен обосновать возможность оплаты оставшейся суммы платежного договора.
Перевод денежных средств по договору с фиксированной оплатой осуществляется путем перечисления денежных средств на счет профессионального или высшего учебного заведения.
Возмещение части затрат на обучение молодежи, включенной в «Молодежную тетрадь», в негосударственных образовательных учреждениях на иностранных языках и общеобразовательных, а также стоимости экзаменов на получение национальных аттестатов осуществляется в установленном порядке. в соответствии с законом.