Ногиронлиги бўлган шахслар барча даражалардаги таълим ташкилотларида таълим олиш ва ўз қобилиятини янада тўлиқроқ ривожлантириш учун бутун умри давомида таълим олиш ҳамда жамият ва давлат ҳаётида иштирок этиш ҳуқуқига эга.
Ногиронлиги бўлган шахсларнинг умумий ўрта ва ўрта махсус таълими, профессионал таълими таълим муассасаларида ва ташкилотларида, зарурият бўлганда эса ихтисослаштирилган таълим муассасаларида амалга оширилади.
• Ногиронлиги бўлган шахсларнинг мактабдан ташқари таълими болалар, ўсмирлар ижодиёт саройлари, уйлари, клублари ва марказларида, «Баркамол авлод» болалар мактабида, болалар-ўсмирлар спорт мактабларида, болалар мусиқа ва санъат мактабларида, студияларда, ахборот-кутубхона ҳамда соғломлаштириш муассасаларида амалга оширилади.
• Ногиронлиги бўлган шахсларнинг олий таълими олий таълим муассасаларида ва ташкилотларида амалга оширилади.
• Ногиронлиги бўлган шахсларнинг олий таълимдан кейинги таълими олий таълим ва илмий ташкилотларда олиниши мумкин.
• Стационар даволаш-профилактика ёки реабилитация муассасаларида даволаш курсини ўтаётган ногиронлиги бўлган болалар учун мазкур муассасаларда ўқув машғулотлари ташкил этилади.
• Профессионал таълим олиш учун махсус шарт-шароитларга муҳтож ногиронлиги бўлган шахслар учун турли типдаги ва хилдаги ихтисослаштирилган профессионал таълим муассасалари ташкил этилади. Уларда ўқитиш махсус ўқув дастурлари асосида давлат таълим стандартларига мувофиқ амалга оширилади.
Ногиронлиги бўлган шахслар учун олий таълим муассасаларида давлат гранти асосида абитуриентларни қабул қилиш умумий сонининг 2 фоизи миқдорида қўшимча қабул квотаси ажратилади.
• Ногиронлиги бўлган шахсларни қўшимча квота асосида олий таълим муассасаларига қабул қилиш кириш имтиҳонлари натижалари бўйича амалга оширилади.
• Ногиронлиги бўлган шахслар учун ажратилган қўшимча квоталар бўйича ўқишга қабул қилинмаган абитуриентлар тўплаган баллари билан таълимнинг ушбу йўналиши бўйича танловда умумий асосларда иштирок этади.
• Кўзи ожизлар тоифасига кирувчи сифатида ҳамда ногиронлиги бўлган шахсларга ажратилган квота доирасида давлат гранти асосида таҳсил олаётган талабалар ўқишини олий таълимнинг мос ва турдош таълим йўналишлари ҳамда мос мутахассисликларига давлат гранти асосида кўчирилишига рухсат этилади.

Лица с инвалидностью имеют право на образование в образовательных организациях и в течение всей жизни для наиболее полного развития своих способностей и участия в жизни общества и государства.
Общее среднее и среднее специальное образование, профессиональное обучение лиц с инвалидностью осуществляются в образовательных учреждениях и организациях, а при необходимости - в специализированных образовательных учреждениях.
• Внешкольное образование лиц с инвалидностью осуществляется в дворцах, домах, клубах и центрах детского, юношеского творчества, детских школах «Баркамол авлод», детско-юношеских спортивных школах, детских школах музыки и искусств, студиях, информационно-библиотечных и оздоровительных учреждениях.
• Высшее образование лиц с инвалидностью осуществляется в высших образовательных учреждениях и организациях.
• Послевузовское образование лиц с инвалидностью может быть получено в высших образовательных и научных организациях.
• Для детей с инвалидностью, проходящих курс лечения в стационарных лечебно-профилактических или реабилитационных учреждениях, организуются учебные занятия в данных учреждениях.
Для лиц с инвалидностью, нуждающихся в специальных условиях для получения профессионального образования, создаются специализированные профессиональные образовательные учреждения различных типов и видов или соответствующие условия в профессиональных образовательных учреждениях. Обучение в них осуществляется в соответствии с государственными образовательными стандартами на основе специальных учебных программ.
Для лиц с инвалидностью выделяется дополнительная двухпроцентная квота приема в высшие образовательные учреждения на основе государственного гранта от общего количества приема абитуриентов.
• Прием в высшие образовательные учреждения лиц с инвалидностью на дополнительную квоту осуществляется по результатам вступительных экзаменов.
• Абитуриенты, не принятые по дополнительным квотам, выделенным лицам с инвалидностью, с набранными баллами участвуют в конкурсе по данному направлению образования на общих основаниях.
• Студентам, обучающимся на основе государственного гранта в пределах квоты для слепых и людей с ограниченными возможностями, разрешается переводить свое образование на соответствующие и смежные направления высшего образования на основе государственного гранта.