Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш жамғармасининг вазифалари белгиланди |  NORMA.UZ
Маҳаллаларда ижтимоий муаммоларни аниқлаш ва ҳал этиш ишларини комплекс ташкил этиш, ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолига «оилабай» ёндашув тизимини жорий этиш, кўрсатилаётган ижтимоий хизматларнинг сони ва сифатини ошириш, бунга жавобгар бўлган вазирлик ва идораларнинг масъулиятини кучайтириш ҳамда хотин-қизларни касбга ўқитиш тизимини янада жадаллаштириш мақсадида 2022 йил 1 июлдан бошлаб қуйидагиларни назарда тутувчи Маҳаллаларда комплекс ёндашув асосида ижтимоий хизматларни ташкил этиш тизими босқичма-босқич жорий қилинсин.
Бўнга кўра:
а) маҳаллалардаги хотин-қизлар фаолларига қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилган:
• ҳар бир хонадон аҳволини ўрганиб, оилалардаги ҳақиқий ҳолат ва ижтимоий хизматларга бўлган эҳтиёжни аниқлаш;
• ижтимоий ёрдамга муҳтож ҳар бир оилани индивидуал ижтимоий ҳимоя қилиш режасини ишлаб чиқиш;
• аҳоли мурожаатлари асосида ва ижтимоий ҳимоя режасининг ижросини ўрганиш жараёнида ижтимоий хизматларнинг ўз вақтида ва сифатли кўрсатилишини доимий назорат қилиб бориш;
• мураккаб ва юқори технологик тиббий амалиётларга, ногиронлиги бўлган шахсларнинг протез-ортопедия буюмларига ва шу каби бошқа ижтимоий хизматларга оилаларнинг эҳтиёжи бўйича тавсиялар ва буюртмалар бериш;
• ижтимоий ҳимояга масъул барча идоралар томонидан ижтимоий хизматлар кўрсатилиши устидан мониторинг олиб бориш;
б) Маҳаллаларда комплекс ёндашув тизими асосида ижтимоий хизматларни жорий қилишни мувофиқлаштириш бўйича республика штаби (кейинги ўринларда — Мувофиқлаштириш штаби) 1-иловага мувофиқ ташкил этилсин ва унга ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларни қўллаб-қувватлаш борасида қуйидаги вазифалар юклатилган:
• оилалардаги ижтимоий муаммоларни ҳал этишда комплекс ёндашув тизимини йўлга қўйиш;
• оилалардаги ижтимоий муаммоларни аниқлаш учун хотин-қизлар фаоли билан ҳамкорлик қилиш;
• оилаларни иқтисодий ночор аҳволдан чиқариш ва меҳнат орқали барқарор даромад манбаи билан таъминлаш чораларини кўриш;
• соғлом ҳаёт тарзини тарғиб қилиш ҳамда тиббий ёрдамга муҳтож оилаларга ўз вақтида сифатли тиббий кўмак кўрсатилишини ташкиллаштириш;
• юридик кўмак кўрсатиш ва ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш чораларини кўриш.
Мувофиқлаштириш штабининг ишчи органи этиб Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси белгиланди.
2022 йил 1 ноябрга қадар:
а) маҳаллалардаги хотин-қизлар фаоллари томонидан ҳар икки ҳафтада Ҳудудий штабларга қуйидаги маълумотлар киритиб борилади:
• маҳаллаларда хонадонлар аҳволи, оилалардаги ҳақиқий ҳолат асосида уларнинг ижтимоий хизматларга бўлган эҳтиёжи;
• маҳаллалардаги оилаларни ўрганиш натижалари бўйича уларга аниқ ижтимоий хизмат кўрсатиш бўйича маълумотлар;
• мураккаб ва юқори технологик операцияларга, ногиронлиги бўлган шахсларнинг протез-ортопедия буюмларига ва шу каби бошқа ижтимоий хизматларга оилаларнинг эҳтиёжи бўйича тавсиялар ва буюртмалар;
• маҳаллаларда хонадонлар аҳволини кузатиб бориш ҳамда аҳоли мурожаатлари асосида уларга ижтимоий хизмат кўрсатилишининг ўз вақтида ва сифатли бажарилиши бўйича маълумот;
б) Ҳудудий штаблар маҳаллалардаги хотин-қизлар фаолларидан келиб тушган маълумотларни ўз ҳудуди кесимида умумлаштирган ҳолда 2 кун муддатда уларни Мувофиқлаштириш штабига юборади;
в) Мувофиқлаштириш штаби келиб тушган маълумотлар асосида 3 кун муддатда ҳақиқатда ижтимоий хизматга эҳтиёжманд бўлган оилаларга Ҳудудий штаб аъзосининг масъул ходими томонидан манзилли ижтимоий хизмат кўрсатилишини ташкиллаштиради.
«Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими негизида «Маҳаллада ижтимоий хизмат» автоматлаштирилган махсус электрон модулини 2022 йилнинг 1 августига қадар ишлаб чиқсин ва унинг ишга туширилишини таъминласин.
«Маҳаллада ижтимоий хизмат» модули:
• маҳаллаларда оилаларга ижтимоий хизматлар кўрсатишни ахборот-коммуникацион технологиялар асосида амалга ошириш бўйича махсус электрон дастурий таъминот ҳисобланади;
• фойдаланувчиси Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси ҳисобланади;
• «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимининг таркибий қисми бўлиб, унинг функционал имкониятларини кенгайтириш, такомиллаштириш ҳамда техник қўллаб-қувватлаш Молия вазирлиги томонидан амалга оширилади;
• маҳаллаларда давлат ижтимоий хизматини ёки ёрдамини кўрсатишда давлат органлари ва ташкилотларининг идоралараро электрон ҳамкорлигини амалга оширишга хизмат қилади.
• 2022 йил 1 августдан бошлаб, дастлаб Сурхондарё вилоятининг маҳаллаларида «Маҳаллада ижтимоий хизмат» модули орқали ижтимоий хизматлар кўрсатиш тизими жорий этилади.
• 2022 йил 1 ноябрдан бошлаб, республиканинг бошқа барча маҳаллаларида «Маҳаллада ижтимоий хизмат» модули орқали ижтимоий хизматлар кўрсатиш тизими тўлиқ жорий этилади.
Маҳаллаларда хотин-қизлар фаоллари орқали «Маҳаллада ижтимоий хизмат» модулини жорий этишнинг қуйидаги 3 босқичини назарда тутувчи тартиб белгиланди:
• а) биринчи босқичда«Маҳаллада ижтимоий хизмат» модули доирасида маҳаллаларда ижтимоий хизматларга муҳтож бўлган оилаларнинг эҳтиёжмандлик даражаси автоматлаштирилган тарзда объектив қарор қабул қилиш орқали баҳоланади.
• Бунда, оилаларнинг маълум бир турдаги давлат ижтимоий хизматига бўлган эҳтиёжи фуқаролардан қўшимча ҳужжатлар талаб этмаган ҳолда сўровнома тарзда баҳолаш мезонларига мувофиқ аниқланади;
• б) иккинчи босқичда«Маҳаллада ижтимоий хизмат» модулида ҳар бир ижтимоий хизматга муҳтож бўлган оилалар учун индивидуал ижтимоий режалар тузилади.
• Бунда, индивидуал ижтимоий режалар оилаларга комплекс ёки маълум бир турдаги ижтимоий хизмат кўрсатилишига қараб тузилади;
• в) учинчи босқичда — индивидуал ижтимоий режаларга мувофиқ оилаларга ижтимоий хизматларнинг кўрсатилиши жараёни «Маҳаллада ижтимоий хизмат» модули орқали мониторинг қилинади.

В целях комплексной организации работ по выявлению и решению социальных проблем в махаллях, внедрению системы, основанной на подходе к нуждающемуся в социальной защите населению по принципу «оилабай», увеличению количества и повышению качества предоставляемых социальных услуг, усилению ответственности соответствующих министерств и ведомств, а также дальнейшей активизации системы обучения женщин профессиям с 1 июля 2022 года поэтапно внедрить Систему организации социальных услуг в махаллях на основе комплексного подхода.
а) возложено на женского активиста махалли следующие дополнительные задачи:
• изучение состояния каждого домохозяйства, выявление реального положения в семьях и их потребности в социальных услугах;
• разработку индивидуального плана социальной защиты каждой семьи, нуждающейся в социальной помощи;
• осуществление постоянного контроля за своевременным и качественным оказанием социальных услуг на основе обращений населения и в процессе изучения исполнения плана социальной защиты;
• подачу рекомендаций и заявок по потребностям семей в сложных и высокотехнологичных медицинских операциях, лиц с инвалидностью - в протезно-ортопедических изделиях и других подобных социальных услугах;
• проведение мониторинга за предоставлением социальных услуг всеми ведомствами, ответственными за социальную защиту;
б) создан Республиканский штаб по координации внедрения социальных услуг в махаллях на основе системы комплексного подхода согласно приложению № 1 с возложением на него следующих задач по поддержке семей, нуждающихся в социальной защите:
• налаживание системы комплексного подхода в решении социальных проблем в семьях;
• взаимодействие с женским активистом махалли для выявления социальных проблем в семьях;
• принятие мер по выведению семей из экономически неблагополучного состояния и обеспечению стабильным источником дохода посредством труда;
• пропаганду здорового образа жизни и организацию оказания своевременной качественной медицинской помощи семьям, нуждающимся в медицинской помощи;
• принятие мер по предоставлению юридической помощи и предотвращению правонарушений.
Рабочим органом Координационного штаба определен Государственный комитет семьи и женщин.
Установлено, что в срок до 1 ноября 2022 года:
а) женскими активистами махаллей каждые две недели в региональные штабы вносятся сведения:
• о потребности в социальных услугах на основе состояния домохозяйств в махаллях, реального положения в семьях;
• об оказании конкретных социальных услуг семьям в махаллях по результатам их изучения;
• о рекомендациях и заявках по потребностям семей в сложных и высокотехнологичных операциях, лиц с инвалидностью — в протезно-ортопедических изделиях и других подобных социальных услугах;
• о наблюдении за состоянием домохозяйств в махаллях, а также своевременном и качественном предоставлении социальных услуг населению на основе его обращений;
б) региональные штабы обобщают поступившие от женских активистов махаллей сведения в разрезе своих территорий и в двухдневный срок направляют их в Координационный штаб;
в) Координационный штаб на основе поступивших сведений в трехдневный срок организует оказание адресной социальной услуги ответственным работником — членом Регионального штаба семьям, действительно нуждающимся в социальной услуге.
В срок до 1 августа 2022 года автоматизированного специального электронного модуля «Социальная служба в махалле» на базе информационной системы «Единый реестр социальной защиты».
Определено, что модуль «Социальная служба в махалле»:
• является специальным электронным программным обеспечением по осуществлению оказания социальных услуг семьям в махаллях на основе информационно-коммуникационных технологий;
• используется Государственным комитетом семьи и женщин;
• является составной частью информационной системы «Единый реестр социальной защиты», расширение, совершенствование и техническая поддержка его функциональных возможностей осуществляются Министерством финансов;
• служит осуществлению межведомственного электронного взаимодействия государственных органов и организаций в оказании государственной социальной услуги или помощи в махаллях.
• С 1 августа 2022 года система оказания социальных услуг посредством модуля «Социальная служба в махалле» первоначально внедряется в махаллях Сурхандарьинской области.
• С 1 ноября 2022 года полностью внедряется система оказания социальных услуг посредством модуля «Социальная служба в махалле» во всех других махаллях республики.
Определен порядок, предусматривающий три этапа внедрения модуля «Социальная служба в махалле» посредством женских активистов махаллей:
• а) на первом этапе — уровень потребности семей в махаллях, нуждающихся в социальных услугах, оценивается в рамках модуля «Социальная служба в махалле» путем принятия объективного решения в автоматизированном порядке.
• При этом потребность семей в определенном виде государственной социальной услуги выявляется согласно критериям оценки в форме опроса без истребования у граждан дополнительных документов;
• б) на втором этапе — в модуле «Социальная служба в махалле» составляются индивидуальные социальные планы для каждой семьи, нуждающейся в социальной услуге.
• При этом индивидуальные социальные планы составляются в зависимости от оказания семьям комплексных или определенного вида социальной услуги;
• в) на третьем этапе — мониторинг процесса оказания социальных услуг семьям, согласно индивидуальным социальным планам, осуществляется посредством модуля «Социальная служба в махалле».