Оила, хотин-қизлар ва кекса авлод вакиллари билан ишлаш тизимини янги даражага олиб чиқиш, маҳаллаларни қўллаб-қувватлашни янада такомиллаштириш, маҳаллабай ишлашга масъул бўлган шахслар фаолиятини самарали ташкил этиш ва ўзаро ҳамкорлигини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг (01.03.2022 йилдаги ПФ-81-сон) қарори қабул қилинди.
Қуйидагилар оила институтини мустаҳкамлаш ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш асосий йўналишлари этиб белгиланди
- хотин-қизларнинг таълим ва касбий кўникмалар олишлари, муносиб иш топишларига ҳар томонлама кўмаклашиш, тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, иқтидорли ёш хотин-қизларни аниқлаш ва уларнинг қобилиятларини тўғри йўналтириш;
- гендер тенгликни таъминлаш сиёсатини давом эттириш, хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, уларни қўллаб-қувватлашга доир ислоҳотларни амалга ошириш;
- ҳудудларда, айниқса, қишлоқларда хотин-қизларга кўрсатиладиган тиббий-ижтимоий хизматлар сифатини, улар ўртасида соғлом турмуш тарзини таъминлаш борасидаги ишлар самарадорлигини ошириш;
- турар жойга муҳтож хотин-қизларни уй-жой билан таъминлаш, турмуш ва меҳнат шароитларини яхшилаш, даромадларини кўпайтириш борасида тизимли чора-тадбирларни белгилаш;
- оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган хотин-қизларга ижтимоий-ҳуқуқий, психологик ёрдам кўрсатиш, уларни «Аёллар дафтари» орқали манзилли қўллаб-қувватлаш;
- жамиятда хотин-қизларга тазйиқ ва зўравонликка нисбатан муросасизлик муҳитини яратиш, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини таъминлаш;
- оиланинг тарбиявий-таълим салоҳиятини мустаҳкамлаш, жамиятда оилавий қадриятларни сақлаш, оилаларда маънавий-ахлоқий муҳитни яхшилаш ва уларнинг фаровонлик даражасини ошириш.
Республикада оила ва хотин-қизларга оид давлат сиёсатини янги босқичга олиб чиқиш, уларнинг муаммоларига тизимли ечим топиш, ваколатли органлар фаолиятини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш мақсадида Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси, унинг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туман (шаҳар) бўлинмалари ташкил этилди.
Қуйидагилар Қўмитанинг асосий вазифа ва фаолият йўналишлари этиб белгиланди:
- хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги ўрни ва фаоллигини ошириш, гендер тенглик кафолатларини таъминлаш, илмий фаолиятга кенг жалб қилиш;
- оила ва хотин-қизларнинг муаммоларини ўз вақтида аниқлаш, оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган оила ва хотин-қизларга ижтимоий-ҳуқуқий, психологик ёрдам кўрсатиш;
- хотин-қизларга меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касблар бўйича билим ва кўникмаларни эгаллашлари учун зарур шароитлар яратиш, қишлоқ жойлардаги хотин-қизларни оилавий ва хусусий тадбиркорликка, ҳунармандчиликка кенг жалб этиш;
- хотин-қизлар ўртасида соғлом турмуш тарзини шакллантириш, оиладаги маънавий-ахлоқий қадриятларни мустаҳкамлаш бўйича манзилли чора-тадбирларни амалга ошириш;
- хотин-қизлар йўналишидаги нодавлат нотижорат ташкилотлар фаолиятига ёрдам кўрсатиш.
Ҳар бир шаҳарча, қишлоқ, овул, шунингдек, шаҳар, шаҳарчалар, қишлоқ ва овулларнинг ҳар бир маҳалласида биттадан фаол аёл лавозими жорий этилди.
Қуйидагилар нуроний ва кексаларни қўллаб-қувватлаш бўйича давлат сиёсатининг асосий йўналишлари этиб белгиланди:
- ижтимоий ҳамжиҳатлик ва адолатлилик тамойиллари асосида кекса авлод вакилларининг ҳаёт сифати ва узоқ умр кўриш даражасини ошириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш;
- кекса авлод вакилларига ўз вақтида, манзилли ва самарали ижтимоий ёрдам кўрсатилишини таъминлаш, уларга соғлиқни сақлаш, ижтимоий ҳимоя, таълим, маданият ва транспорт тизимларидан кенг фойдаланиши учун зарур шарт-шароитларни яратиш;
- кекса авлод вакилларининг кафолатли ижтимоий ва моддий таъминотини ташкил этиш;
- замонавий иқтисодиётда кекса авлод вакилларининг ҳуқуқий ва молиявий саводхонлигини ошириб боришга шароитлар яратиш;

В целях поднятия на новый уровень системы работы с семьями, женщинами и представителями старшего поколения, дальнейшего совершенствования поддержки махаллей, эффективной организации деятельности и обеспечения взаимодействия лиц, ответственных за работу «махаллабай» принят Указ Президента Республики Узбекистан №УП-81 от 01.03.2022г.
Определены основные направления государственной политики по укреплению института семьи и поддержке женщин:
- всестороннее содействие женщинам и девушкам в получении образования и обретении профессиональных навыков, поиске достойной работы, поддержку женского предпринимательства, выявление одаренных молодых женщин и девушек, правильное направление их способностей;
- продолжение политики обеспечения гендерного равенства, повышение общественно-политической активности женщин, реализацию реформ по их поддержке;
- повышение качества медико-социальных услуг, оказываемых женщинам в регионах, особенно в селах, эффективности работы по обеспечению их приобщения к здоровому образу жизни;
- определение системных мер по обеспечению жильем женщин, нуждающихся в жилье, улучшению условий их жизни и труда, увеличению доходов;
- оказание социально-правовой, психологической помощи женщинам и девушкам, попавшим в тяжелое социальное положение, их адресную поддержку посредством «Женской тетради»;
- создание в обществе атмосферы нетерпимости к притеснению и насилию в отношении женщин, обеспечение прав и законных интересов женщин;
- укрепление воспитательно-образовательного потенциала семьи, сохранение семейных ценностей в обществе, улучшение духовно-нравственной атмосферы в семьях и повышение уровня их благосостояния.
В целях выведения на новый уровень государственной политики по поддержке семьи и женщин в республике, поиска путей системного решения их проблем, эффективной организации и координации деятельности компетентных органов образован Государственный комитет семьи и женщин (Комитет), его подразделения в Республике Каракалпакстан, областях, городе Ташкенте и районах (городах).
Основные задачи и направления Комитета:
- защиту прав и законных интересов женщин, повышение их роли и активности в общественно-политической жизни страны, обеспечение гарантий гендерного равенства, широкое вовлечение женщин в научную деятельность;
- своевременное выявление проблем семьи и женщин, оказание социально-правовой, психологической помощи семьям и женщинам, попавшим в тяжелое социальное положение;
- создание необходимых условий для овладения женщинами и девушками знаниями и навыками по профессиям, востребованным на рынке труда, широкое привлечение женщин в сельской местности к семейному и частному предпринимательству, ремесленничеству;
- реализацию адресных мер по формированию здорового образа жизни среди женщин, укреплению духовно-нравственных ценностей в семье;
- оказание содействия негосударственным некоммерческим организациям, осуществляющим деятельность по поддержке женщин.
В каждом городке, селе, ауле, а также в каждой махалле городов, поселков, сел и аулов введена одна единица должности женского активиста.
Основные направления государственной политики по поддержке старшего поколения и пожилых граждан:
- создание благоприятных условий для повышения качества и продолжительности жизни представителей старшего поколения на основе принципов социального согласия и справедливости;
- обеспечение оказания своевременной, адресной и эффективной социальной помощи представителям старшего поколения, создание необходимых условий для их широкого доступа к системам здравоохранения, социальной защиты, образования, культуры и транспорта;
- организацию гарантированного социального и материального обеспечения представителей старшего поколения;
- создание условий для повышения правовой и финансовой грамотности представителей старшего поколения в условиях современной экономики;
- создание необходимых условий для занятий физкультурой и спортом представителей старшего поколения на системной основе. Подробно.