18 ёшгача болалари бўлган оилаларга нафақа, бола 3 ёшга тўлгунига қадар уни парвариш қилиш нафақаси, кам таъминланган оилаларга моддий ёрдам ҳамда ун ва қолипли нон харид қилиш бўйича қўшимча харажатларни қоплаш учун ҳар ойлик пулли компенсацияни тайинлаш «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими орқали аниқланади.
«Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизимида кам таъминланган оила сифатида рўйхатга олинган оилаларга қуйидаги ижтимоий хизматлар ва ёрдамлар бепул ёки имтиёзли шартларда кўрсатилади.
- 2021 йил 1 январдан бошлаб давлат ижтимоий хизматлари ва ёрдамини тақдим этишда давлат органлари ва ташкилотлари томонидан қуйида назарда тутилган ҳужжатлар ва маълумотлар фуқаролардан талаб этилишига йўл қўйилмайди.
- 2022 йил 1 январдан бошлаб давлат органлари, хўжалик бирлашмалари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ва давлат ташкилотлари томонидан аҳолидан, шу жумладан тадбиркорлик субъектларидан қуйидаги фактларни тасдиқловчи маълумотларни ёки ҳужжатларни талаб қилиш бекор қилинади.

Пособия семьям с детьми до 18 лет, пособия по уходу за ребенком до достижения ребенком 3 лет, материальная помощь малообеспеченным семьям и дополнительные ежемесячные выплаты на приобретение муки и хлеба осуществляются посредством информационной системы «Единый реестр социальной защиты».
- Семьям, зарегистрированным в информационной системе «Единый реестр социальной защиты» в качестве малообеспеченных семей, следующие социальные услуги и помощь, оказываются бесплатно или на льготных условиях.
С 1 января 2021 года при предоставлении государственных социальных услуг и помощи не допускается истребование государственными органами и организациями от граждан документов и справок, предусмотренных в Приложении.
С 1 января 2022 года отменяется истребование государственными органами, хозяйственными объединениями, органами исполнительной власти на местах и государственными организациями от населения, в том числе субъектов предпринимательства, а именно.