Субсидия — ипотека кредитлари асосида квартира сотиб олиш учун бошланғич бадал ва кредит фоизининг бир қисмини ёки якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва реконструкция қилиш учун кредит фоизининг бир қисмини қоплаш мақсадида Давлат бюджетидан фуқаро учун банкда унинг номига очилган тегишли ҳисобвараққа ўтказилган маблағ.
- Ариза берувчи — ипотека кредитлари бўйича бошланғич бадал ва фоиз харажатларининг бир қисмини қоплаш учун субсидия олиш мақсадида ариза билан мурожаат қилувчи 18 ёшдан 60 ёшгача бўлган Ўзбекистон Республикаси фуқароси.
- Даромади юқори бўлмаган фуқаро ёки оила — қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ аниқланиши мумкин бўлган ўртача ойлик даромадлар миқдори Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда белгиланган меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 2,7 бараваридан 8 бараваригача ва Тошкент шаҳрида белгиланган МҲТЭКМнинг 2,7 бараваридан 9,2 бараваригача бўлган оилалар.
Субсидия олиш учун ариза бериш тартиби
- Ариза берувчи ипотека кредитлари бўйича субсидия олиш учун исталган туман (шаҳар) давлат хизматлари марказига ўзи келиб мурожаат этади ёки Ягона интерактив давлат хизматлари порталида давлат хизматидан электрон тарзда фойдаланиш учун рўйхатдан ўтади.
- Ўзи келиб мурожаат этганда, Давлат хизматлари маркази ходими ариза берувчи номидан, ЯИДХП орқали мурожаат қилинганда эса ариза берувчи мустақил равишда Низомга мувофиқ давлат хизматидан фойдаланиш учун анкета-аризани электрон тарзда тўлдиради.
- Зарур ҳолларда ариза берувчининг алоҳида намуна кўрсатаётган ёш оилалар тоифасига мансублигини тасдиқловчи ҳужжатлар (фан, санъат, адабиёт, спорт соҳасида ва бошқа соҳаларда юқори натижаларга эришганлигини, турли мусобақалар, танловлар ёки олимпиадаларнинг совриндори бўлгани ёхуд меҳнат жамоасида алоҳида намуна кўрсатганини тасдиқловчи ҳужжатлар) Ёшлар ишлари агентлигининг туман (шаҳар) бўлимларига тақдим этилади.
- Ариза берувчидан юқорида кўрсатилмаган маълумот ва ҳужжатларни ҳамда анкета-аризада қайт этилган маълумотлардан ташқари бошқа ҳужжатларни талаб қилиш қатъиян тақиқланади.
Меҳнат мигрантлари номидан ипотека кредитлари бўйича субсидия олиш тўғрисидаги аризани унинг оила аъзолари нотариал тартибда тасдиқланган ишончнома асосида бериши мумкин.
Давлат хизматлари маркази ва ЯИДХП орқали кўрсатиладиган хизматлар ва марказ томонидан тегишли ташкилотларга сўров юбориш орқали маълумотларга аниқлик киритиш тўловларсиз (бепул) амалга оширилади.
Ариза берувчи томонидан ипотека кредитлари бўйича субсидия олиш учун ариза йил давомида топширилиши мумкин.
Масъул ташкилотлар томонидан ариза берувчини ижтимоий мезонлар бўйича баҳолаш тартиби
Масъул ташкилотлар 7 иш кунида ариза берувчининг ижтимоий мезонларга мувофиқлигини тақдим этилган ҳужжатлар асосида ташкилотларда мавжуд маълумотлар базаси билан солиштирган ҳолда ўрганиб чиқади ва ЯИДХПда онлайн электрон шаклда қуйидаги маълумотларни:
- тиббиёт бирлашмаси — ариза берувчи ва унинг оила аъзолари орасида сурункали касалликнинг оғир турларидан азоб чекувчи ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан тасдиқланган рўйхатга мувофиқ алоҳида хонада яшашга муҳтож бўлган шахслар, биринчи гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларнинг, ёлғиз ўзи оғир ногиронликка олиб келувчи касалликка чалинган болани парваришлаётган аёлларнинг мавжудлигини;
- давлат солиқ инспекцияси — солиқ тўловчининг жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами (ЖШ ШИР) бўйича ариза берувчи ва оила аъзоси сифатида келтирилган шахсларнинг (аризада «Labor — migration» дастурида рўйхатдан ўтганлиги кўрсатилган ариза берувчи бундан мустасно) даромадларини аниқлайди.
Бунда давлат солиқ инспекциясидан ариза берувчи ва оила аъзоларининг даромадлари бўйича балл берилмаган тақдирда, ариза бошқа масъул ташкилотлар томонидан кўриб чиқилмайди ва автомат равишда субсидия ажратишни рад этиш бўйича комиссия котибига юборилади;
- туман (шаҳар) оила ва хотин-қизлар бўлимлари — ариза берувчининг оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизлар, ногиронлиги бўлган, фарзандларини тўлиқсиз оилада тарбиялаётган, уй-жой шароитини яхшилашган муҳтож оналар тоифасига мансублигини;
- туман (шаҳар) ҳокимлиги молия бўлими — ариза берувчининг олис ва чекка ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотларига бошқа ҳудудлардан меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун келган олий маълумотли мутахассис ва (ёки) тиббиёт ходими эканлигини тасдиқлайди»
- туман (шаҳар) маҳалла ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш бўлимлари — ариза берувчининг оғир ижтимоий вазиятга тушиб қолган хотин-қизлар, ногиронлиги бўлган, фарзандларини тўлиқсиз оилада тарбиялаётган, уй-жой шароитини яхшилашган муҳтож оналар тоифасига мансублигини;
Комиссия томонидан баҳолаш натижаларини кўриб чиқиш тартиби
- Комиссия котиби масъул ташкилотлар томонидан киритилган хулосаларни 3 кун ичида аризаларни навбат асосида уларнинг қайд этилиши кетма-кетлигига мувофиқ кўриб чиқиб, якуний хулоса беради.
- Комиссия котиби масъул ташкилотлар томонидан киритилган хулосаларни кўриб чиқиш мобайнида масъуллар томонидан хатоликка йўл қўйилганини аниқлаган тақдирда, тегишли масъулга қайта кўриб чиқиш учун йўналтиради.
- Комиссия раиси котиб томонидан киритилган ижтимоий мезонлар юзасидан баҳолаш натижаларига асосан ариза берувчига ипотека кредитлари бўйича субсидия бериш ёки беришни рад этишни электрон (ЭРИ орқали) шаклда тасдиқлайди.
- Субсидия ажратиш ёки ажратишни рад этиш тўғрисида комиссия электрон реестрни юритади ҳамда ушбу реестр туман (шаҳар) иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш бўлимида уч йил мобайнида сақланади.
- Кўриб чиқиш якунлари бўйича субсидия бериш ёки беришни рад этиш тўғрисида электрон тасдиқланган QR-код (матрик штрихли код) қўйилган қарор тегишли туман (шаҳар) Давлат хизматлари марказига юборилади.
- Ушбу хабарнома Давлат хизматлари маркази томонидан бир иш кунида ариза берувчига юборилади.
- Бундан ташқари ЯИДХП орқали ариза берувчига «SMS» хабар юборилади.
- ЯИДХП орқали электрон шаклда мурожаат этилганда, комиссия томонидан субсидия бериш ёки беришни рад этиш тўғрисидаги хабарнома электрон шаклда ариза берувчига юборилади.
Ариза берувчини қуйидаги ижтимоий мезонлар бўйича баҳолаш (аниқлаш) subsidiya.idm.uz дастурий таъминот тизимида автоматлаштирилган тарзда амалга оширилади:
- ариза берувчининг «Labor — migration» дастурида рўйхатдан ўтганлиги, хорижда вақтинчалик меҳнат фаолиятини амалга ошираётганлиги;
- ариза берувчининг ёш оилалар тоифасига мансублиги ва 30 ёшдан ошмаган фуқаро эканлиги;
- ариза берувчида, шу жумладан, унинг турмуш ўртоғининг номида республиканинг барча ҳудудлари миқёсида мулк ҳуқуқи билан турар жойнинг мавжуд ёки мавжуд эмаслиги»;
Қуйидаги ҳолларда ариза берувчига субсидия ажратиш рад этилади
- а) тақдим этилган аризада кўрсатилган маълумотлар ижтимоий мезонларга мос келмаганда;
- б) тақдим этилган маълумотлар нотўғри ёки сохта бўлганда;
- г) илгари шаҳар ва қишлоқ жойларда арзон уй-жой қуриш дастурлари доирасида имтиёзли ипотека кредитларидан фойдаланган ҳолда квартира ёки якка тартибдаги уй-жой ҳамда субсидия олган (аввал олинган уй-жой бошқа шахсга бегоналаштириб юборилган тақдирда ҳам) оила аъзолари (эри, хотини) такрорий мурожаат этганда;
- д) жорий йилда ҳудуд учун ажратиладиган субсидия сони тугаганда;
- е) ариза берувчи ва/ёки оиланинг ўртача ойлик даромади:
- Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда — МҲТЭКМнинг 2,7 бараваридан кам ва 8,0 бараваридан юқори;
- Тошкент шаҳрида — МҲТЭКМнинг 2,7 баравардан кам ва 9,2 бараваридан юқори бўлганда.
Ипотека кредити бўйича субсидияни ҳисоблаш тартиби
- Давлат хизматлари марказидан субсидия ажратиш тўғрисидаги хабарномани олган талабгор уй-жойни ипотека кредити орқали сотиб олиш бўйича қурилиш (пудрат) ташкилоти билан шартнома тузади.
- Сотиб олинадиган уй-жой ёки якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва реконструкция қилиш учун ажратиладиган ипотека кредити миқдори тижорат банклари томонидан белгиланган тартибда ариза берувчи ва биргаликда қарз олувчининг (кафилнинг) тўлов қобилиятидан келиб чиқиб аниқланади.
- Фоиз тўловларини ҳисоблаш ажратиладиган ипотека кредити қийматига мувофиқ ҳисобланади.
- Бунда тижорат банки томонидан ажратиладиган ипотека кредити миқдори жорий йил учун белгилаган ипотека кредитининг энг кўп миқдоридан ошиб кетмаслиги шарт.
Ипотека кредитини белгиланган тартибда расмийлаштириш учун талабгор исталган иштирок этувчи тижорат банкига
- уй-жой сотиб олиш учун субсидия ажратиш тўғрисидаги хабарномани ва уй-жойни ипотека шартлари асосида сотиб олиш бўйича қурилиш ташкилоти билан тузилган шартномани ҳамда фуқаро ўзига тегишли бўлган бадал маблағларини банкдаги ҳисобварағига жойлаштирганлиги ёки пудрат ташкилотига тўланганлигини тасдиқловчи ҳужжат;
- қуриладиган ва реконструкция қилинадиган якка тартибдаги уй-жойнинг кадастр ҳужжатларини ҳамда банк томонидан белгиланган бошқа ҳужжатларни;
- ипотека кредити бўйича биргаликда қарз олувчининг (кафилнинг) тегишли маълумотларини тақдим қилади.
Иштирок этувчи тижорат банки тегишли ҳужжатлар тўлиқ тақдим қилингандан сўнг уч иш кунида қарз олувчига кредит бериш масаласини ўрганиб чиқади ҳамда аризани қаноатлантириш ёки рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади.
Ипотека кредитини расмийлаштириш ва субсидия тўлаб бериш тартиби
- Сотиб олинадиган квартира бўйича талабгор томонидан тўланиши лозим бўлган бошланғич бадал тўлиқ шакллантирилгандан сўнг иштирок этувчи тижорат банки талабгор билан бир иш кунида ипотека кредити шартномасини тузади.
- Якка тартибдаги уй-жойлар қуриш ва реконструкция қилиш бўйича талабгор томонидан тўланиши лозим бўлган бошланғич бадал тўлиқ шакллантирилгандан сўнг иштирок этувчи тижорат банки талабгор билан бир иш кунида ипотека кредити шартномасини расмийлаштиради.
- Талабгор томонидан сотиб олинадиган квартиранинг талабгор номига расмийлаштирилган кадастр ҳужжатлари тақдим этилгандан сўнг тижорат банки бир иш куни ичида туман (шаҳар) молия бўлимларига бошланғич бадалнинг бир қисмини қоплаш учун кадастр ҳужжатларини илова қилган ҳолда субсидияни тўлашга буюртманомани юборади.
- Туман (шаҳар) молия бўлимлари беш иш куни мобайнида ипотека кредити бўйича бошланғич бадалнинг бир қисмини қоплаш учун субсидияни тижорат банки томонидан кўрсатилган ҳисобвараққа ўтказиб беради.
- Бошланғич бадалнинг бир қисмини қоплаш учун субсидия ўтказилган кундан бошлаб ундан ўттиз кун ичида фойдаланилмаган тақдирда, иштирок этувчи тижорат банки субсидияни туман (шаҳар) ғазначилик бўлимининг тегишли ҳисобварағига қайтаради.
- Бунда иштирок этувчи тижорат банки томонидан назарда тутилган муддат ўтгандан сўнг уч иш куни ичида ажратилган субсидия туман (шаҳар) ғазначилик бўлимининг тегишли ҳисобварағига қайтарилмаган тақдирда, ҳар бир кечиктирилган кун учун ушбу қайтарилмаган субсидиянинг 0,033 фоизи миқдорида пеня ҳисобланади.
Уй-жойга муҳтож фуқароларни аниқлашнинг ижтимоий мезонлари
2021 йил 10 декабрдан бошлаб бозор тамойилларига асосланган ипотека кредитлари орқали аҳолини уй-жой билан таъминлаш тартиби доирасида
- даромади юқори бўлмаган ва уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож фуқароларга Давлат бюджетидан субсидиялар тўлашда квартира майдонининг энг кўп меъёрини белгилаш амалиёти бекор қилинади;
- Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги томонидан ҳар йили бир қарз олувчига ажратиладиган ипотека кредитининг энг кўп миқдори ва дастлабки бадалнинг бир қисмини қоплаш учун субсидия миқдори тасдиқланади;
- субсидия тақдим этиш тўғрисидаги хабарномани олган шахслар ипотека кредити бўйича бошланғич бадалнинг уй-жой қийматининг камида 5 фоизига тенг бўлган қисмини ўз маблағлари ҳисобидан шакллантиради;
- сотиб олинадиган квартира жойлашуви, қиймати ва майдонидан қатъи назар, дастлабки бадалнинг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар — қатъий белгиланган 32 миллион сўм миқдорида, фоиз тўловларининг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар — биринчи беш йил давомида 10 фоизлик пунктдан ошган қисмига тўланади;
- дастлабки бадал ва фоиз тўловларининг бир қисмини қоплаш учун субсидиялар сотиб олинаётган квартиранинг нархи ипотека кредитининг энг кўп миқдоридан ошган тақдирда ҳам тўланади. Бунда, сотиб олинадиган квартиранинг нархи ипотека кредитининг энг кўп миқдоридан ошган тақдирда, қийматнинг қолган қисми қарз олувчи томонидан ўз маблағлари ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа маблағлар ҳисобидан дастлабки бадал суммасини ошириш орқали тўланади;
- фуқароларга ипотека кредитини олишда, биргаликда қарз олувчи сифатида улар билан бирга яшамаётган ва яқин қариндоши бўлмаган бошқа шахсларни ҳам жалб қилиш ҳуқуқи берилади;
- Молия вазирлигининг ресурслари тижорат банкларига тўғридан-тўғри ёки «Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси» АЖ орқали жойлаштирилади;
- тижорат банкларига қарз олувчи томонидан тўланган дастлабки бадал миқдори, унинг қарз юки кўрсаткичи, имтиёзли давр муддати ва бошқа кўрсаткичлардан келиб чиқиб, субсидиясиз ажратилган ипотека кредитлари бўйича табақалаштирилган фоиз ставкаларини ўрнатиш ҳуқуқи берилади.
- 2022 йилда квартиралар сотиб олиш ва якка тартибдаги уй-жойлар қуриш ҳамда реконструкция қилиш учун ипотека кредитлари ажратишнинг мақсадли кўрсаткичлари 1-иловага мувофиқ;
- 2022 йилда ипотека кредитлари бўйича субсидиялар ажратишнинг мақсадли кўрсаткичлари 2-иловага мувофиқ;
- 2022 йил учун бир қарз олувчига ажратиладиган ипотека кредитининг энг кўп миқдори ва дастлабки бадалнинг бир қисмини қоплаш учун қатъий белгиланган субсидия миқдори 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2022 йил 1 ноябрдан бошлаб, хусусий пудрат ташкилотлари томонидан тайёр ҳолда топшириш шартисиз қурилган уйлардаги квартираларни (хоналарга бўлинган ва пардоз ишларига тайёр) бирламчи уй-жой бозорида сотиб олиш учун ипотека кредитларини ажратишга ҳамда улар бўйича дастлабки бадалнинг ва ипотека кредити бўйича фоизларнинг бир қисмини қоплаш учун субсидия тўлашга рухсат берилди.
2021 йилда янги тартиб асосида ипотека кредитлари ажратишнинг мақсадли параметрлари доирасида берилган субсидия ажратиш тўғрисидаги хабарномаларнинг амал қилиш муддати 2022 йил 31 декабрга қадар узайтирилди.
Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг халқаро молия ташкилотларидан Давлат бюджетини қўллаб-қувватлаш учун жалб этилган маблағлар ҳисобидан “Ўзбекистон ипотекани қайта молиялаштириш компанияси” АЖга тижорат банклари томонидан аҳолига берилган ипотека кредитларини қайта молиялаштириш учун 3 йил муддатга 12 фоиз ставкада ва фоиз тўловларини ҳар 6 ойда тўлаш шарти билан 300 миллиард сўмгача бюджет ссудасини ажратилади.
Бунда, Компания ресурсларни тижорат банкларига 1 фоиздан кўп бўлмаган миқдорда маржа қўллаган ҳолда жойлаштирилади.
Субсидия бўйича топ - 8 муҳим саволга жавоблар
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 9 декабрдаги ПФ-33-сон Фармонига 3-ИЛОВА - "2022 йил учун бир қарз олувчига ажратиладиган ипотека кредитининг энг кўп миқдори ва дастлабки бадалнинг бир қисмини қоплаш учун қатъий белгиланган субсидия миқдори".
- Уй-жойга муҳтож фуқароларни аниқлашнинг ижтимоий МЕЗОНЛАРИ
- тумани (шаҳри)да субсидия ажратиладиган талабгорларни танлаб олиш бўйича комиссиянинг НАМУНАВИЙ ТАРКИБИ
- Уй-жой сотиб олиш ёки якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва реконструкция қилиш учун фуқароларга субсидия тўлаш СХЕМАСИ

Субсидия - денежные средства, перечисляемые из государственного бюджета на соответствующий счет, открытый гражданину в банке на его имя в целях покрытия части первоначального взноса и (или) процентов по кредиту на приобретение жилья на основе ипотечного кредита.
- Заявитель - гражданин Республики Узбекистан в возрасте от 18 до 60 лет, который претендует на получение субсидии для покрытия части первоначального взноса и (или) процентных расходов по ипотечным кредитам.
Порядок подачи заявки на получение субсидии
- Для получения субсидии по ипотечным кредитам заявителю необходимо лично обратиться в любые районные (городские) Центры государственных услуг или зарегистрироваться для электронного использования государственных услуг на Едином интерактивном портале государственных услуг.
- При личном обращении сотрудник Центра государственных услуг выступает от имени заявителя, а при подаче заявки Едином интерактивном портале государственных услуг заявитель самостоятельно заполняет форму заявки в электронной форме в соответствии с Положением.
- При необходимости документы, подтверждающие принадлежность заявителя к категории молодых семей, подающих особый пример (документы, подтверждающие достижение им высоких результатов в области науки, искусства, литературы, спорта и других областях, победу в различных конкурсах, конкурсах или Олимпиады, или показали особый пример в трудовом коллективе) предоставляется в Агентство по делам молодежи районным (городским) управлениям.
- Кроме сведений и документов от заявителя, не указанных выше, а также сведений, указанных в анкете запрашивать другие документы строго запрещается.
Заявление на получение субсидию ипотечного кредита от имени трудового мигранта могут подать члены его семьи на основании нотариально удостоверенной доверенности.
Услуги, оказываемые Центром государственных услуг и ЕПИГУ, уточнение информации центром путем направления запроса в соответствующие организации осуществляются на безвозмездной (бесплатной) основе.
Заявитель может подать заявку на получение субсидии по ипотечному кредиту в течение всего года.
Порядок оценки заявителя по социальным критериям ответственными организациями
Ответственные организации проверяют соответствие заявителя социальным критериям в течение 7 рабочих дней на основании представленных документов, сравнивая их с существующей базой данных в организациях, и предоставляют в режиме онлайн в электронном виде в ЕПИГУ следующую информацию:
- медицинское объединение - наличие среди заявителя и членов его семьи лиц, страдающих тяжелыми видами хронических заболеваний и нуждающихся в проживании в отдельном помещении по перечню, утвержденному Министерством здравохранения, инвалидов I группы, женщин, которые в одиночку ухаживают за ребенком с инвалидностью;
- налоговая инспекция определяет доход заявителя и лиц, числящихся членами семьи (за исключением заявителя, состоящего на учете по программе «Labor — migration») по персональному идентификационному номеру физического лица (ПИНФЛ).
В случае, если государственная налоговая инспекция не выставит балл по доходам заявителя и членов семьи, заявление не будет рассматриваться другими ответственными организациями и будет автоматически направлено секретарю комиссии по отказу в выделении субсидии;
- районные (городские) по поддержке махалли и старшего поколения - о том, что заявительница относится к категории женщин, находящихся в трудной социальной ситуации, матерей-инвалидов, воспитывающих детей в неполных семьях, малообеспеченных матерей, у которых потребность на улучшения жилищного условия;
- районные (городские) отделы семьи и женщин - о том, что заявительница относится к категории женщин, находящихся в тяжелом социальном положении, матерей-инвалидов, воспитывающих детей в неполных семьях, малообеспеченных матерей, имеющих не лучшие жилищные условия;
- финансовый отдел районной (городской) управления подтверждает, что заявитель является высокообразованным специалистом и (или) медицинским работником, приехавшим из других регионов для работы в бюджетных организациях, расположенных в отдаленных и труднодоступных местностях».
Порядок рассмотрения результатов оценки комиссией
- Секретарь комиссии в 3-дневный срок рассмотрит представленные ответственными организациями заключения, рассмотрев заявления поочередно, в соответствии с очередностью их оформления, и выдаст итоговое заключение.
- Если в ходе проверки заключений, сделанных ответственными организациями, секретарь комиссии обнаружит ошибки, допущенные ответственными лицами, он направляет их на повторное рассмотрение соответствующему ответственному лицу.
- Председатель комиссии в электронной форме (через ЭЦП) утверждает вопрос о предоставлении или отказе в предоставлении субсидии по ипотечному кредиту заявителю по результатам оценки введенных секретарем.
- Комиссия ведет электронный реестр о предоставлении или отказе в предоставлении субсидии, и этот реестр хранится в течение 3 лет в районном (городском) отделе экономического развития и борьбы с бедностью.
- По результатам рассмотрения решение о предоставлении или отказе в предоставлении субсидии с электронно верифицированным QR-кодом (матричным штрих-кодом) направляется в Центр государственных услуг соответствующего района (города).
- Это уведомление будет отправлено заявителю Центром государственных услуг в течение 1 рабочего дня.
- Кроме того, через ЕПИГУ заявителю будет отправлено SMS-сообщение.
- При подаче заявления в электронной форме через ЕПИГУ уведомление о предоставлении или отказе в предоставлении субсидии комиссией направляется заявителю в электронном виде.
Оценка претендента по следующим социальным критериям осуществляется автоматически в программной системе subsidiya.idm.uz:
- тот факт, что заявитель зарегистрирован по программе «Labor — migration», выполняет временную работу за границей;
- что заявитель относится к категории молодых семей и является гражданином в возрасте до 30 лет;
- наличие у заявителя, в том числе его супруги, места жительства с правами собственности в масштабах всех областей республики»;
В следующих случаях заявителю будет отказано в субсидии
а) когда информация, указанная в поданном заявлении, не соответствует социальным критериям;
б) когда предоставленная информация неверна или ложна;
в) при повторном обращении членами семьи (мужем, женой), ранее получившими квартиру или индивидуальный дом и субсидию (даже в случае отчуждения ранее приобретенного жилья другому лицу) по льготным ипотечным кредитам в рамках программ строительства доступного жилья в городских и сельские районы;
г) когда заканчивается количество субсидий, выделенных региону в текущем году;
д) среднемесячный доход заявителя и/или семьи:
В Республике Каракалпакстан и областях - минимальный размер оплаты труда менее чем в 2,7 раза и более чем в 8,0 раз;
В г.Ташкенте - минимальный размер оплаты труда менее чем в 2,7 и более чем в 9,2 раза.
Порядок расчета субсидии по ипотечному кредиту
- Заявитель, получивший уведомление о выделении субсидии от Центра государственных услуг, заключает договор со строительной (подрядной) организацией о приобретении жилья за счет ипотечного кредита.
- Размер ипотечного кредита, выделяемого на строительство и реконструкцию приобретаемого дома или индивидуальных жилых домов, определяется коммерческими банками исходя из платежеспособности заявителя и созаемщика (поручителя).
- Расчет процентных платежей рассчитывается в зависимости от стоимости ипотечного кредита.
- При этом сумма ипотечного кредита, выделяемого коммерческим банком, не должна превышать установленную на текущий год максимальную сумму ипотечного кредита.
Для оформления ипотечного кредита в установленном порядке заявитель предоставляет в любой коммерческий банк, следующие документы
- документ, подтверждающий, что уведомление о выделении субсидии на приобретение жилья и заключенный со строительной организацией договор о приобретении жилья на условиях ипотеки, а также факт внесения гражданином взноса на банковский счет либо их уплату подрядной организацией;
- кадастровые документы индивидуального жилья, подлежащего строительству и реконструкции, и другие документы, указанные банком;
- предоставляет информацию о созаемщике (поручителе) по ипотечному кредиту.
Коммерческий банк рассматривает вопрос о предоставлении кредита заемщику в течение 3-х рабочих дней после полного представления соответствующих документов и принимает решение об удовлетворении или отклонении заявки.
Порядок выдачи ипотечного кредита и выплаты субсидии
- После полного формирования первоначального взноса заявителя за приобретаемую квартиру коммерческий банк-участник в течение 1 рабочего дня заключает с заявителем договор ипотечного кредита.
- После того, как первоначальный взнос, подлежащий уплате заявителем на строительство и реконструкцию индивидуального жилья, полностью сформирован, коммерческий банк-участник в течение 1 рабочего дня оформляет договор ипотечного кредита с заявителем.
- После представления кадастровых документов квартиры, приобретаемой заявителем на имя заявителя, коммерческий банк в течение 1 рабочего дня направляет распоряжение о выплате субсидии с приложением кадастровых документов в районные (городские) финансовые отделы для покрытия части первоначального взноса.
- Районные (городские) финансовые отделы перечисляют субсидию на указанный коммерческим банком счет для покрытия части первоначального взноса по ипотечному кредиту в течение 5 рабочих дней.
- Для покрытия части первоначального взноса, в случае неиспользования субсидии в течение 30 дней со дня перечисления, коммерческий банк-участник возвращает субсидию на соответствующий счет районного (городского) казначейства.
- В случае невозврата субсидии, выделенной коммерческим банком-участником, на соответствующий счет районного (городского) казначейства в течение 3-х рабочих дней после установленного срока начисляется пеня в размере 0,033 процента от суммы указанной невозвращенной субсидии за каждый день.
Начиная с 10 декабря 2021 года в рамках порядка обеспечения населения жильем посредством ипотечных кредитов на основе рыночных принципов
- отменяется практика установления максимальной нормы площади квартиры при выплате за счет средств Государственного бюджета субсидий гражданам с невысоким уровнем дохода и нуждающимся в улучшении жилищных условий;
- ежегодно Министерством экономического развития и сокращения бедности утверждаются максимальный размер ипотечного кредита и размер субсидии на компенсацию части первоначального взноса, выделяемых одному заемщику;
- лица, получившие уведомление о предоставлении субсидии, часть первоначального взноса по ипотечному кредиту, в размере не менее 5 % от стоимости жилья, формируют за счет собственных средств;
- независимо от местонахождения, стоимости и площади приобретаемой квартиры субсидии на компенсацию части первоначального взноса выплачиваются в фиксированном размере — 32 млн сумов, субсидии на компенсацию части процентных платежей — в течение первых 5 лет в части, превышающей 10 % пунктов;
- субсидии на компенсацию части первоначального взноса и процентных платежей выплачиваются также в случае, когда цена приобретаемой квартиры превышает максимальный размер ипотечного кредита. При этом в случае, когда цена приобретаемой квартиры превышает максимальный размер ипотечного кредита, оставшаяся часть стоимости оплачивается заемщиком за счет собственных средств и иных источников, не запрещенных законодательством, путем увеличения суммы первоначального взноса;
- гражданам при получении ипотечного кредита предоставляется право на привлечение в качестве созаемщиков также других лиц, не проживающих вместе с ними и не являющихся их близкими родственниками;
- ресурсы Министерства финансов размещаются в коммерческих банках непосредственно или через АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана»;
- коммерческим банкам, исходя из уплаченной суммы первоначального взноса, показателя долговой нагрузки заемщика, срока льготного периода и иных показателей, предоставляется право на установление дифференцированных процентных ставок по ипотечным кредитам, выделенным без субсидий.
- Целевые показатели выделения ипотечных кредитов на приобретение квартир, а также строительство и реконструкцию индивидуального жилья в 2022 году согласно приложению № 1;
- Целевые показатели выделения субсидий по ипотечным кредитам в 2022 году согласно приложению № 2;
- Максимальный размер ипотечного кредита и фиксированный размер субсидии на компенсацию части первоначального взноса, выделяемых одному заемщику в 2022 году, согласно приложению № 3.
Заявления в рамках целевых показателей выделения субсидий по ипотечным кредитам на 2022 год принимаются начиная с 25 декабря 2021 года.
1 ноября 2022 года разрешены ипотечные кредиты и субсидии для приобретения жилья «под ключ».
Постановлением срок действия уведомлений о выделении субсидий, выданных в 2021 году, продлен до 31 декабря 2022 года.
АО «Компания по рефинансированию ипотеки Узбекистана» выделяет бюджетную ссуду до 300 млрд сумов сроком на 3 года по ставке 12 процентов с условием оплаты процентных платежей каждые 6 месяцев для рефинансирования ипотечных кредитов, выделенных коммерческими банками населению.
Для создания дополнительных удобств гражданам при получении жилья и ипотечных кредитов в областных центрах созданы ипотечные центры.