Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларига мувофиқ, туғилгандан кейин Ўзбекистон Республикаси фуқароси ҳисобланиши мумкин бўлган боланинг туғилганлигини қайд этиш бола туғилган ёки унинг ота-онаси доимий ёки вақтинча яшаб турган ўша консуллик округидаги консул томонидан амалга оширилади.
Туғилганликни қайд этиш учун бола туғилганлиги тўғрисидаги тиббий маълумотномаси, ота-оналарининг паспортлари (ID карта) ёки уларнинг ўрнини босувчи ҳужжатлар, никоҳ тузилганлиги тўғрисидаги гербли гувоҳнома ёки оталикни белгилаш ҳақидаги ариза ёхуд никоҳда бўлмаган онанинг аризаси тақдим этилади.
Ўзбекистон Республикаси фуқароси чет элда туғилган ва унинг туғилганлиги консуллик муассасаси томонидан қайд этилмаган тақдирда, туғилганлик ҳақидаги далолатнома ёзуви ота-онанинг ёки улардан бирининг Ўзбекистон Республикасида доимий яшаётган ёки вақтинча турган жойидаги ФҲДЁ органи томонидан белгиланган тартибда легализация қилинган ёки апостиль қўйилган хорижий давлатнинг ваколатли органлари томонидан берилган бола туғилганлигини тасдиқловчи ҳужжат тақдим этилгандан кейин қайд қилинади.
Ўзбекистон Республикаси консуллик муассасалари томонидан фуқаролик ҳолатлари далолатномаларини қайд этишда консуллик йиғими ундирилади.

В соответствии с законодательством Республики Узбекистан регистрация рождения ребенка, который впоследствии может считаться гражданином Республики Узбекистан, производится консулом того консульского округа, в котором родился ребенок либо постоянно или временно проживают его родители.
Для регистрации рождения представляются медицинская справка о рождении ребенка, паспорта, ID-карта родителей или заменяющие их документы, гербовое свидетельство о заключении брака или заявление об установлении отцовства либо заявление матери, не состоящей в браке.
В случае, если гражданин Республики Узбекистан родился за границей и его рождение не было зарегистрировано консульским учреждением Республики Узбекистан, запись акта о рождении регистрируется органом ЗАГС Республики Узбекистан по месту жительства родителей или одного из них после представления документа, подтверждающего рождение ребенка, выданного компетентными органами иностранных государств, легализованного в установленном порядке или с проставлением апостиля.
За регистрацию рождения в установленном порядке взимаются только сборы в счет возмещения фактических расходов (за оформление бланка свидетельства о рождении консульские сборы не взимаются).