2022/2023 ўқув йилидан:
ОТМ, техникум ва коллежларда, сиртқи ва кечки таълимда ўқиётган хотин-қизлар контрактларини тўлаш учун 7 йилга фоизсиз кредит бериш учун банкларга бюджетдан ҳар йили 1,8 триллион сўм йўналтирилади;
давлат ОТМларида магистратурада ўқиётган барча хотин-қизларнинг контракт тўловлари қоплаб берилади ва бунга ҳар йили камида 200 миллиард сўм ажратилади;
хорижий ОТМларга бакалавриат учун – 50 нафар, магистратура учун – 10 нафар хотин-қизларга ҳар йили “Эл-юрт умиди” жамғармаси орқали қўшимча грантлар ажратилади;
ҳар йили 2 100 нафар ижтимоий эҳтиёжманд оила вакиллари, етим ёки ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган талаба хотин-қизларнинг таълим контрактлари маҳаллий бюджетдан тўлаб берилади;
мутахассислиги бўйича камида 5 йил меҳнат стажига эга, лекин олий маълумотга эга бўлмаган 500 нафар хотин-қизлар ҳар йили Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси тавсияномаларига асосан давлат ОТМларига умумий квотадан ташқари алоҳида тест синовлари натижаларига мувофиқ контракт асосида ўқишга қабул қилинади;
давлат илмий ташкилотлари ёки ОТМ докторантурасига хотин-қизлар учун ҳар йили камида 300 тадан мақсадли квота ажратиб борилади.

С 2022/2023 учебного года:
ежегодно из бюджета банкам будет направляться 1,8 триллиона сумов для предоставления беспроцентного кредита на 7 лет для оплаты контрактов девушек, обучающихся в вузах, техникумах и колледжах, на заочном и вечернем отделениях;
всем девушкам, обучающимся в магистратуре в государственных вузах, будут возмещены контрактные платежи, и на это ежегодно будет выделяться не менее 200 миллиардов сумов;
иностранным вузам ежегодно выделяются дополнительные гранты через Фонд «Эл-юрт умиди» для бакалавриата - для 50 девушек, для магистратуры – для 10 девушек;
ежегодно из местного бюджета оплачиваются образовательные контракты для 2 100 девушек из социально-уязвимых семей, сирот или студенток, оставшихся без попечения родителей;
500 женщин, имеющих стаж работы по специальности не менее 5 лет, но не имеющих высшего образования, ежегодно по рекомендации Государственного комитета по делам семьи и женщин принимаются в государственные вузы на контрактной основе по результатам отдельных тестовых испытаний сверх общей квоты;
для женщин-докторантов государственных научных организаций или вузов ежегодно выделяется не менее 300 целевых квот.