Ёшларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (132-сон, 11.03.2021 й.) қабул қилинди.
Қарор билан “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси тўғрисидаги намунавий низом тасдиқланди.
“Ёшлар дафтари” жамғармаси маблағлари қуйидагиларга йўналтирилади:
- “Ёшлар дафтари”га киритилган моддий аҳволи қийин ёшларга БҲМнинг 4 бараваригача миқдорда бир марталик моддий ёрдам кўрсатишга;
- ёшларни тадбиркорлик ва касб-ҳунарга ўқитиш бўйича нодавлат таълим ташкилотларига сарфланадиган харажатларнинг 75 фоизигача қисмини қоплашга;
- “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшларга тадбиркорлик фаолияти ҳамда ўзини ўзи банд қилиш мақсадида нотурар жойнинг 12 ойгача ижара харажатларини кўпи билан бир йилда БҲМнинг 25 бараваригача миқдорда қоплашга;
- “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшларга тадбиркорлик фаолиятини бошлаш ва ўзини ўзи банд қилишга зарур бўлган асбоб-ускуналар ва меҳнат қуролларини харид қилиш учун БҲМнинг 40 бараваригача миқдорда субсидия ажратишга;
- мамлакатимиздаги ОТМда ўқиётган “Темир дафтар”га киритилган оилалар фарзандлари тўлов-контракт суммасининг 50 фоизигача, аммо БҲМнинг 50 бараваридан ошмаган миқдорда тўлаб беришга;
- “Темир дафтар”га киритилган оилаларнинг аҳволи оғир бўлган бемор фарзандларига мамлакатда ёки хорижий давлатда даволаниш билан боғлиқ харажатларни БҲМнинг 50 бараваридан ошмаган миқдорда қоплашга.
Жамғарма маблағларини шакллантириш, бошқариш ва улардан фойдаланиш мақсадида манфаатдор муассасалар раҳбарлари ва жамоатчилик вакилларидан иборат таркибда Васийлик кенгаши тузилади.
Васийлик кенгаши раиси ҳар чоракда Жамғарма даромадлари ва харажатлари ижроси тўғрисида халқ депутатлари туман (шаҳар) Кенгашига ҳисобот беради.
Ёшлар ишлари агентлигининг туман (шаҳар) бўлими Жамғарманинг ишчи органи ҳисобланади.
Жамғарманинг жорий йилда фойдаланилмай қолган маблағлари кейинги йилга ўтади ва туман (шаҳар) маҳаллий бюджетига олиб қўйилмайди.

Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 132 от 11.03.2021г. утверждено Типовое положение о фонде поддержки молодежи, включенной в «Ёшлар дафтари» («Молодежную тетрадь»).
Средства фонда «Ёшлар дафтари» направляются на следующее:
- оказание единовременной материальной помощи до 4-кратного размера БРВ молодежи с трудным материальным положением, включенной в «Ёшлар дафтари»;
- покрытие до 75 процентов расходов, понесенных негосударственными образовательными организациями на обучение молодежи предпринимательству и профессиональную подготовку;
- в целях осуществления предпринимательской деятельности и деятельности на основе самозанятости молодежи, включенной в «Ёшлар дафтари», покрытие расходов на аренду нежилого помещения до 25-кратного размера БРВ не чаще 1 раза в год на срок до 12 месяцев;
- в целях приобретения оборудования и рабочих инструментов, необходимых включенной в «Ёшлар дафтари» молодежи для начала предпринимательской деятельности и деятельности на основе самозанятости, выделение субсидий до 40-кратного размера БРВ;
- на выплату до 50 процентов сумм платного контракта детям семей, включенных в «Темир дафтар» («Железную тетрадь»), обучающихся в ВОУ страны, в сумме, не превышающей 50-кратного размера БРВ;
- возмещение расходов, связанных с лечением в стране или в иностранном государстве тяжелобольных детей семей, включенных в «Темир дафтар», в размере, не превышающем 50-кратный размер БРВ.
В целях формирования, управления и использования средств Фонда формируется Попечительский совет в составе руководителей заинтересованных учреждений и представителей общественности.
Председатель попечительского совета ежеквартально отчитывается перед районным (городским) Кенгашем народных депутатов об исполнении доходов и расходов Фонда.
Районные (городские) отделы Агентства по делам молодежи являются рабочим органом Фонда.
Неиспользованные средства Фонда в текущем году переходят на следующий год и изымаются в местный бюджет района (города).