«Ёшлар дафтари» — ижтимоий, иқтисодий, ҳуқуқий, психологик қўллаб-қувватлашга, билим ва касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бўлган, ишсиз ёшларнинг муаммоларини аниқлаш, бартараф этиш ва назоратини олиб бориш бўйича маълумотлар базаси.
«Ёшлар дафтари»га 14 ёшга тўлган ва 30 ёшдан ошмаган қуйидаги тоифадаги ёшлар киритилади:
- оила аъзоси «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» ёки «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»га киритилган;
- ижтимоий ҳимояга муҳтож бўлган;
- боқувчисини йўқотган, етим ёки ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган;
- ўзига нисбатан васийлик ёки ҳомийлик белгиланган;
- ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ишга лаёқатсиз;
- I ёки II гуруҳ ногиронлиги бўлган;
- фарзандида I ёки II гуруҳ ногиронлиги бўлган;
- жисмоний ва (ёки) руҳий ривожланишида нуқсонлари бўлган;
- ота-онасидан бирида I ёки II гуруҳ ногиронлиги бўлган, иккинчиси эса иш фаолиятини тўхтатган ҳолда беморга қарашга мажбур бўлган ёхуд ота-онасининг ҳар иккисида I ёки II гуруҳ ногиронлиги бўлган;
- юзага келган ҳолатлар сабабли оғир турмуш шароитида қолган;
- зўравонлик ва эксплуатация, табиий офатлар, ҳалокатлар, ёнғинлар ва бошқа фавқулодда вазиятлар оқибатида ҳаётига, соғлиғига, мулкига зарар етган;
- «Меҳрибонлик» уйи, Болалар шаҳарчаси ёки оилавий болалар уйида тарбияланган;
- ҳақ тўланадиган ишга ёки иш ҳақи (меҳнат даромади) келтирадиган машғулотга эга бўлмаган;
- даволанишга муҳтож бўлган бемор ёшлар;
- жазони ижро этиш муассасаларидан қайтган;
- муайян яшаш жойига эга бўлмаган;
- психологик маслаҳатга муҳтож;
- никоҳи қайд этилганига 3 йилдан ошмаган ёш оила;
- деҳқончилик ёки томорқа хўжалигини юритаётган;
- ёш тадбиркор ёки ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида солиқ хизмати органларида рўйхатдан ўтган ёшлар киритилади.
- Моддий аҳволи қийин ёшларга бир марта бериладиган моддий ёрдамни тайинлашнинг аниқ миқдори ёшнинг ҳаётий вазияти мураккаблигини инобатга олган ҳолда БҲМнинг 4 бараваригача миқдорда Васийлик кенгаши қарорига мувофиқ тўлаб берилади.
Бир марта бериладиган моддий ёрдам тўлиқ давлат таъминотида бўлмаган, ҳаётий мураккаб вазиятга тушган ёшга, биринчи навбатда тайинланади.
Қуйидагиларга биринчи навбатда тайинланади:
- боқувчисини йўқотган ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ижтимоий ҳимояга муҳтож ёшларга;
- ўзгалар парваришига муҳтож бўлган ишга лаёқатсиз ёшларга;
- I ва II гуруҳ ногирони бўлган ёшларга;
- қарамоғида ногирон бола бўлган ёш оила (эр-хотиннинг бири)га;
- ота-оналардан бири I ёки II гуруҳ ногирони бўлган, иккинчиси эса иш фаолиятини тўхтатган ҳолда беморга қарашга мажбур бўлган ёки иккала ота-она ҳам I ёки II гуруҳ ногирони бўлган ёшларга;
- табиий офатлар, ҳалокатлар, ёнғинлар ва бошқа фавқулодда вазиятлар оқибатида ҳаётига, соғлиғига, мулкига зарар етган ёшларга.
Шахсга бир марталик моддий ёрдам берилиши уни «Ёшлар дафтари»дан чиқаришга асос бўлмайди.
Моддий ёрдам шахсга бир календарь йил давомида бир маротаба берилади.
- «Ёшлар дафтари»га киритилган ёшларга уруғлик ва кўчатлар харид қилиш учун субсидия ажратиш тартиби
«Ёшлар дафтари»га киритилган ёш тадбиркор ёки ўзини ўзи банд қилган шахс сифатида солиқ хизмати органларида рўйхатдан ўтган ёш фуқарога фаолиятини амалга ошираётган нотурар жойнинг 12 ойгача ижара харажатларининг бир йилда БҲМнинг 25 бараваригача қисми қоплаб берилиши мумкин.
- «Ёшлар дафтари»га киритилган оилалар фарзандларининг мамлакатимиздаги профессионал ва олий таълим муассасаларида тўлов-контракт асосида ўқиш бўйича йиллик харажатларини тўлаб бериш «Ёшлар дафтари» жамғармаси маблағлари ҳисобидан Васийлик кенгаши қарорига мувофиқ тўлов-контракт суммасининг 50 фоизигача, бироқ БҲМнинг 50 бараваридан ошмаган миқдорда амалга оширилади.
- «Ёшлар дафтари»га киритилган ёш оилаларнинг секторлар раҳбарларига ва Ёшлар ишлари агентлигининг туман (шаҳар) бўлимларига берган аризасига мувофиқ, уларга 12 ойгача турар жой учун ижара компенсацияси ҳар ойда БҲМнинг 3 бараваридан ошмаган миқдорда тўлаб берилиши мумкин.
«Ёшлар дафтари»дан қуйидаги ҳолларда чиқарилади:
- бандлиги таъминланган ёки доимий даромад манбаига эга бўлганда;
- тўлов-контракт асосида ўқиш бўйича йиллик харажатлар белгиланган тартибда тўлаб берилганда;
- тадбиркорлик фаолияти ҳамда ўзини ўзи банд қилиш мақсадида нотурар жойнинг ижара харажатлари қопланганда ёки мазкур фаолият учун зарур бўлган асбоб-ускуна ва меҳнат қуролларини харид қилиш учун субсидия ажратилганда;
- турар жой ижара компенсацияси белгиланган тартибда тўлаб берилганда;
- малакали тиббий хизмат кўрсатилганда;
- тўлиқ давлат таъминотига олинганда;
- аниқланган бошқа муаммолари қонуний ҳал этилганда;
- ўз аризасига кўра;
- «Ёшлар дафтари»га ноқонуний киритиш ҳолати аниқланганда;
- бошқа давлатларга ишлаш ёки доимий яшаш учун чиқиб кетганда;
- суднинг озодликдан маҳрум этишни назарда тутувчи ҳукми қонуний кучга кирганда;
- аризачига кўмак бериш бўйича иш олиб бориш имконини бермайдиган бошқа ҳолатлар юзага келганда;
- аризачи вафот этган тақдирда.
Доимий ва вақтинча яшаш учун республиканинг бошқа ҳудудига кўчиб ўтганда, доимий яшаш ва вақтинча турар жойи бўйича рўйхатга олинган кундан бошлаб ўн беш кундан кечиктирмасдан «Ёшлар дафтари»га тегишли ўзгартиришлар киритилади.

«Молодежная тетрадь» - база данных для выявления, решения и мониторинга проблем безработной молодежи, нуждающейся и желающей получить социальную, экономическую, правовую, психологическую поддержку, знания и навыки.
В «Молодежную тетрадь» входят молодые люди в возрасте от 14 до 30 лет
- член семьи включенный в «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» или «Единый реестр социальной защиты»;
- нуждающиеся в социальной защите;
- осиротевшие, осиротевшие или лишенные родительской опеки;
- лица, у которых установлена опека или попечительство;
- нетрудоспособным для работы, требующей ухода других лиц;
- лица имеющие I или II группу инвалидности;
- молодая семья, которой ребёнок имеет I или II группу инвалидности;
- лица имеющие дефекты физического и (или) психического развития;
- один из родителей инвалид I или II группы, а другой должен ухаживать за больным при прекращении работы, или оба родителя имеют инвалидность I или II группы;
- остались в тяжелых бытовых условиях в силу обстоятельств;
- причинение вреда жизни, здоровью и имуществу в результате насилия и эксплуатации, стихийных бедствий, аварий, пожаров и других чрезвычайных ситуаций;
- лицам выросшим в доме «Мехрибонлик», детском городке или семейном детском доме;
- не имеет оплачиваемой работы или профессии, приносящей заработок (трудовой доход);
- больные молодые люди, нуждающаяся в лечении;
- возвратившиеся из тюремного заключения;
- не имеет определенного места жительства;
- нуждаюшихся психологической консультации;
- молодая семья, в которой брак не зарегистрирован более 3 лет;
- лица занимающийся дехканским хозяйством;
- также молодые люди, состоящие на учете в налоговых органах в качестве молодых предпринимателей или самозанятых лиц.
- Сумма единовременной материальной помощи малообеспеченным молодым людям выплачивается в соответствии с решением Попечительского совета в размере до 4-х-кратного БРВ с учетом сложности жизненной ситуации молодого человека.
- Одноразовая финансовая помощь выдаётся в первую очередь тем, кто не на полном государственном обеспечение, оказавшийся в сложной жизненной ситуации молодёжи.
Единовременная материальная помощь человеку не является основанием для исключения из «Молодежной тетради».
Финансовая помощь предоставляется физическому лицу 1 раз в календарный год.
Порядок выделения субсидий на приобретение семян и саженцев молодым людям, занесенным в «Молодежную тетрадь».
Молодому предпринимателю, зарегистрированному в качестве молодого предпринимателя или индивидуального предпринимателя, включенному в «Молодежную тетрадь», может быть возмещена до 25-кратного размера БРВ в год за аренду нежилого помещения, действующего на срок до 12 месяцев.
- Возмещение годовых затрат на детей из семей, включенных в «Железную тетрадь», на обучение в профессиональных и высших учебных заведениях страны на платной основе «Молодежная тетрадь» производится до 50% суммы контракта в соответствии с решением Попечительского совета, но не более чем в 50-кратного размера БРВ, за счет средств Фонда.
По заявлению молодых семей, внесенных в «Молодежную тетрадь», к руководителям секторов и районных (городских) отделений Агентства по делам молодежи, им может быть выплачена компенсация арендной платы за жилье на срок до 12 месяцев, не превышающем 3-х кратного размера БРВ.
Исключаются из "Молодежной тетради" в случаях
- когда обеспечен или имеет постоянный источник дохода;
- при уплате годовой платы за обучение в установленном порядке;
- в случае возмещения затрат на аренду нежилого помещения для целей предпринимательской деятельности и самозанятости либо выделения субсидии на приобретение оборудования и инструментов, необходимых для этой деятельности;
- при выезде в другие страны на работу или на постоянное жительство;
- при вступлении в законную силу приговора суда о лишении свободы;
- в случае возникновения других обстоятельств, не позволяющих заявителю получить помощь;
- в случае смерти заявителя.
- При переезде на другую территорию Республики на постоянное и временное проживание, соответствующие изменения вносятся в «Молодежную тетрадь» не позднее 15 дней со дня постановки на учет на постоянное и временное проживание.