Вояга етган, меҳнатга лаёқатли болаларнинг ота-онасига таъминот бериш мажбурияти:
• Вояга етган, меҳнатга лаёқатли болалар меҳнатга лаёқатсиз, ёрдамга муҳтож ўз ота-онасига таъминот беришлари ва улар тўғрисида ғамхўрлик қилишлари шарт.
• Ота-онасининг давлат ва нодавлат муассасалари қарамоғида эканлиги вояга етган меҳнатга лаёқатли болаларни ота-она ҳақида ғамхўрлик қилиш ва уларга моддий ёрдам кўрсатиш мажбуриятидан озод қилмайди.
• Вояга етган, меҳнатга лаёқатли болалар ўз ота-онасига ихтиёрий равишда моддий ёрдам беришдан бўйин товласалар, таъминот миқдори болаларнинг оилавий ва моддий аҳволини ҳисобга олган ҳолда суднинг ҳал қилув қарорига асосан белгиланади.
• Ота-она, алимент ундириш ҳақидаги талабни ўз болаларининг бирига ёки бир нечтасига нисбатан қўйганлигидан қатъи назар, алимент миқдорини белгилашда суд вояга етган, меҳнатга лаёқатли болаларнинг барчасини ҳисобга олиши лозим.
• Вояга етган, меҳнатга лаёқатли болалардан алимент ундириш низоси узил-кесил ҳал бўлгунга қадар судья шу низо бўйича вақтинча тўлаб турилиши лозим бўлган суммани кўрсатиб, ажрим чиқариши мумкин.
• Вояга етган, меҳнатга лаёқатли болалардан ундирилаётган алимент миқдори қонун ҳужжатларида белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг 11,75 фоизидан кам бўлмаслиги керак.

Обязанность совершеннолетних трудоспособных детей содержать своих родителей:
Трудоспособные совершеннолетние дети обязаны содержать своих нетрудоспособных, нуждающихся в помощи, родителей и заботиться о них.
Содержание родителей в государственных или негосударственных учреждениях не освобождает их трудоспособных совершеннолетних детей от заботы о них и оказания им материальной помощи.
Если трудоспособные совершеннолетние дети уклоняются от добровольной материальной помощи своим родителям, размер содержания определяется решением суда с учетом семейного и материального положения детей.
Независимо от предъявленного родителями требования о взыскании алиментов в отношении одного или нескольких детей, суд при определении размера алиментов должен учитывать всех трудоспособных совершеннолетних детей.
Судья по спору о взыскании алиментов с трудоспособных совершеннолетних детей до его окончательного разрешения может вынести определение с указанием о временном взыскании необходимой суммы.
Размер алиментов, взыскиваемых с трудоспособных совершеннолетних детей, должен быть не меньше 11,75 процентов, установленного законодательством минимального размера оплаты труда.