Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ҳузурида Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш республика маркази ва унинг ҳудудий бўлимлари ташкил этилди.
Марказнинг асосий вазифалари
- тазйиқ ва зўравонликдан жабр кўрган, ўз жонига суиқасд қилган ёки ўз жонига қасд қилишга мойиллиги бўлган хотин-қизларга аноним тарзда шошилинч тиббий, психологик, ижтимоий, педагогик, ҳуқуқий ва бошқа ёрдам кўрсатиш;
- оғир ижтимоий аҳволда қолган, шу жумладан оилавий муаммолар ва турмушида зўрлик ишлатилишига дуч келган хотин-қизлар ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлашга кўмаклашиш;
- давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтларининг хотин-қизларнинг ўз жонига қасд ва суиқасд қилиш ҳолатларини ўрганиш, бундай ҳолатларнинг олдини олиш, шунингдек, ўз жонига суиқасд қилган хотин-қизларни нормал ҳаётга қайтариш бўйича фаолиятига яқиндан кўмаклашиш;
- «Аёллар дафтари»га киритилган психологик ва ҳуқуқий маслаҳатга муҳтож хотин-қизларни (тазйиқ ва зўравонликдан жабрланган, ижтимоий муаммолари мавжуд хотин-қизлар) ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва уларни «Аёллар дафтари»дан чиқариш чораларини кўриш ва бошқалар.
Марказга қуйидагилар жойлаштирилади
- зўравонликдан жабрланган хотин-қизлар ва уларнинг вояга етмаган фарзандлари;
- ўз жонига суиқасд қилган ёки ўз жонига қасд қилишга мойиллиги бўлган хотин-қизлар.
- ҳимоя ордери нусхасини олган, яъни тазйиқ ўтказган ва (ёки) зўравонлик содир этган ёхуд уларни содир этишга мойил бўлган шахслар профилактик ҳисобга олинади;
- марказларга мурожаат қилган хотин-қизлар ва уларнинг вояга етмаган фарзандларининг йўқотилган биометрик паспортларини (идентификация ID-карталарини) тиклаб бериш чоралари кўрилади ва бошқалар.

При Министерстве по поддержке махалли и семьи был образован Республиканский центр реабилитации и адаптации женщин и его территориальные отделения.
Основные задачи Центра
- оказание экстренной медицинской, психологической, социальной, педагогической, правовой и иной помощи в анонимной форме женщинам, пострадавшим от притеснения и насилия, а также покушавшимся на свою жизнь или склонным к совершению суицида;
- оказание содействия в обеспечении гарантий прав женщин, оказавшихся в тяжелом социальном положении, в том числе столкнувшихся с семейными проблемами и бытовым насилием;
- оказание тесного содействия деятельности государственных органов и институтов гражданского общества по изучению и предупреждению случаев суицида и покушения на свою жизнь, совершенных женщинами, а также возвращению к нормальной жизни женщин, пытавшихся совершить суицид;
- оказание всесторонней поддержки женщинам (пострадавшим от притеснения и насилия, имеющим социальные проблемы), включенным в «Женскую тетрадь», нуждающимся в психологической и правовой консультации, а также принятие мер по исключению их из «Женской тетради»; и другие.
В Центрах размещаются
- женщины, пострадавшие от насилия, а также их несовершеннолетние дети;
- женщины, покушавшиеся на свою жизнь или склонные к совершению суицида.
С 1 июня 2021 года
- осуществляет профилактический учет лиц, получивших копию охранного ордера, то есть притеснявших и (или) совершивших насилие либо склонных к их совершению;
- принимает меры по восстановлению утерянного биометрического паспорта (идентификационной ID-карты) женщин, обратившихся в центры, и их несовершеннолетних детей; а также.