Гендер стратегиясининг асосий мақсад ва вазифалари
• Гендер стратегиясининг асосий мақсади — ирқи, миллати, тили, дини, ижтимоий келиб чиқиши, эътиқоди, шахсий ва ижтимоий мавқеидан қатъий назар хотин-қизлар ва эркакларнинг ҳақиқий тенглигини таъминлашдан иборат.
Гендер стратегиясининг асосий вазифалари
1. Гендер стратегиясининг асосий вазифалари қуйидагилар ҳисобланади:
2. хотин-қизларнинг ер ва мулкка нисбатан эгалик қилиш имкониятларини кенгайтириш;
3. жамият ҳаёти ва фаолиятининг барча соҳаларида, шу жумладан сиёсат, иқтисодиёт, ҳуқуқ, маданият, таълим, илм-фан ҳамда спорт муносабатларида хотин-қизларнинг эркаклар билан тенг иштирок этишларини қўллаб-қувватлаш, қарор қабул қилишда уларнинг етакчилик қилишлари учун тенг имкониятларни яратиш;
4. хотин-қизларнинг сиёсий фаоллигини ошириш, уларнинг жамиятдаги ўрни билан боғлиқ салбий қарашларни ўзгартириш;
5. аҳоли бандлиги соҳасида хотин-қизлар ва эркаклар учун кафолатланган тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни, шунингдек, муносиб иш ўринларини яратиш, аёллар тадбиркорлигини ривожлантириш, хотин-қизларнинг тижорат банкларидан кредит олишга бўлган имкониятларини кенгайтириш;
6. хотин-қизлар ва эркакларни бутун умри давомида ўқишга бўлган имкониятларини рағбатлантириш, уларнинг оилани режалаштириш борасидаги тиббий маданиятини ошириш ва репродуктив саломатлигини мустаҳкамлаш, улар ўртасида соғлом турмуш тарзини юксалтириш;
7. одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш, тазйиқ ва зўравонликни олдини олиш, уларни аниқлаш ва барҳам бериш бўйича самарали ташкилий-ҳуқуқий механизмларни яратиш;
8. оилани мустаҳкамлаш, оилавий муносабатларда барча оила аъзоларининг масъуллигини ошириш, эрта никоҳ, яқин қариндошлар ўртасидаги никоҳ, эрта туғруқ ҳамда оилавий ажралишларнинг олдини олиш;
9. гендер тенглик тамойилларини илгари суришда, хотин-қизлар ва эркакларнинг ҳуқуқ ҳамда имкониятларини тенг амалга оширишда бюджетни режалаштириш, гендер масалаларини бюджет жараёнларига интеграциялаш, гендер статистикаси юритилишини такомиллаштириш;
10. гендер тенглик, аёллар тадбиркорлиги, хотин-қизлар ва эркакларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик ҳолатларини баҳоловчи халқаро рейтинг ва индексларда Ўзбекистоннинг ўрнини яхшилаш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш;
11. 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги гендер тенгликни таъминлаш ва барча хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш миллий мақсадларига эришишда парламент, фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситаларининг ролини ошириш;
12. гендер тенглик соҳасидаги халқаро шартномалардан келиб чиқадиган мажбуриятларнинг бажарилишини таъминлаш, Ўзбекистон Республикасининг миллий манфаатларига мос бўлган халқаро шартномаларни ратификация қилиш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш.

Основные цели и задачи гендерной стратегии
Основной целью гендерной стратегии является обеспечение реального равноправия женщин и мужчин независимо от расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения.
Основные задачи гендерной стратегии:
- расширение доступа женщин к земле и имуществу;
- поддерживать равное участие женщин и мужчин во всех сферах жизни и деятельности общества, включая политику, экономику, право, культуру, образование, науку и спорт, создавать для них равные возможности для лидерства в принятии решений;
- повысить политическую активность женщин, изменить негативное отношение к своей роли в обществе;
- гарантированы равные права и возможности женщин и мужчин в сфере занятости, а также создание достойных рабочих мест, развитие женского предпринимательства, расширение возможностей женщин по получению кредитов в коммерческих банках;
- поощрять женщин и мужчин к обучению на протяжении всей жизни, повышать их медицинскую культуру в области планирования семьи и укреплять их репродуктивное здоровье, пропагандировать среди них здоровый образ жизни;
- создание эффективных организационно-правовых механизмов противодействия торговле людьми и принудительному труду, предупреждению, выявлению и ликвидации притеснений и насилия;
- укрепление семьи, повышение ответственности всех членов семьи в семейных отношениях, профилактика ранних браков, браков между близкими родственниками, преждевременных родов и семейных разводов;
- бюджетное планирование в продвижении принципов гендерного равенства, равной реализации прав и возможностей женщин и мужчин, интеграции гендерных вопросов в бюджетный процесс, совершенствовании ведения гендерной статистики;
- реализация комплексных мер по улучшению позиций Узбекистана в международных рейтингах и индексах, оценивающих гендерное равенство, женское предпринимательство, притеснение и насилие в отношении женщин и мужчин;
- повышение роли парламента, институтов гражданского общества и СМИ в достижении национальных целей по обеспечению гендерного равенства в устойчивом развитии и расширению прав и возможностей всех женщин к 2030 году;
- обеспечение выполнения обязательств, вытекающих из международных договоров в сфере гендерного равенства, реализация мер по ратификации международных договоров в соответствии с национальными интересами Республики Узбекистан.