Фуқаролик иши - ишда иштирок этувчи шахслар, фуқаролик суд ишларини юритишнинг бошқа иштирокчилари судга тақдим этган ёки суд томонидан талаб қилиб олинган ҳужжатлар ва суд ҳужжатлари асосида суд томонидан шакллантирилади.
- Фуқаролик иши электрон шаклда шакллантирилиши мумкин.
- Электрон шаклда шакллантирилган фуқаролик ишининг қоғоздаги кўчирма нусхаси бўлиши мумкин.
Фуқаролик иши электрон шаклда шакллантирилган тақдирда, ишда иштирок этувчи шахслар ва фуқаролик суд ишларини юритишнинг бошқа иштирокчилари ҳужжатларни судга электрон шаклда тақдим этишга ҳақли. Ишда иштирок этувчи шахслар ва фуқаролик суд ишларини юритишнинг бошқа иштирокчилари судга тақдим этган ёзма ҳужжатлар ишга электрон шаклда қўшиб қўйилади, шундан сўнг ёзма ҳужжатлар уларни тақдим этган шахсларга қайтарилади.
- Фуқаролик иши электрон шаклда шакллантирилган тақдирда, суд ҳужжатлари судьянинг (судьяларнинг) электрон рақамли имзоси билан тасдиқланади, суд мажлисларининг ҳамда процессуал ҳаракатларнинг баённомалари эса раислик қилувчининг ва суд мажлиси котибининг электрон рақамли имзоси билан тасдиқланади.
- Электрон шаклда шакллантирилган фуқаролик ишини бошқа судга ёки ўзга органга ўтказиш ахборот тизими орқали амалга оширилади.
- Суд кўрилаётган ва ҳал этилаётган масала бўйича ҳал қилув қарори, ажрим, қарор ва буйруқ қабул қилади.
- Биринчи инстанция суди ишни мазмунан кўриш натижалари бўйича ҳал қилув қарори қабул қилади, айрим ҳолларда эса суд буйруғи қабул қилади.
- Апелляция, кассация инстанцияси суди ишни кўриш натижалари бўйича ажрим чиқаради.
- Суд қонунда ўзининг ваколатига киритилган маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишни кўриш натижалари бўйича қарор чиқаради.

Гражданское дело формируется судом на основе документов, представленных в суд лицами, участвующими в деле, другими участниками гражданского судопроизводства либо истребованных судом, и судебных актов.
• Гражданское дело может быть сформировано в электронной форме.
• Гражданское дело, сформированное в электронной форме, может иметь копию на бумажном носителе.
При формировании гражданского дела в электронной форме лица, участвующие в деле, и другие участники гражданского судопроизводства вправе представить в суд документы в электронной форме. Письменные документы, представленные в суд лицами, участвующими в деле, и другими участниками гражданского судопроизводства, приобщаются к делу в электронной форме, после чего письменные документы возвращаются лицам, их представившим.
• В случае формирования гражданского дела в электронной форме судебные акты подтверждаются электронной цифровой подписью судьи (судей), а протоколы судебных заседаний и процессуальных действий подтверждаются электронной цифровой подписью председательствующего и секретаря судебного заседания.
• Передача гражданского дела, сформированного в электронной форме, в другой суд или иной орган осуществляется по информационным системам.
• По рассматриваемому и разрешаемому вопросу суд принимает решение, определение, постановление и приказ.
• Суд первой инстанции по результатам рассмотрения дела по существу принимает решение, а в случаях, предусмотренных судебный приказ.
• Суд апелляционной, кассационной инстанции по результатам рассмотрения дела выносит определение.
• Суд по результатам рассмотрения дела об административном правонарушении, отнесенного законом к его компетенции, выносит постановление.
• Суд по результатам рассмотрения вопросов, которыми дело не разрешается по существу, выносит определение.