2020 йилнинг 1 июнидан 1 сентябригача мол-мулк солиғи ва ер солиғини тўлашдан қуйидагилар озод қилинади:
- кичик тадбиркорлик субъектлари;
- бозорлар ва савдо комплекслари;
- кинотеатрлар;
- умумий овқатланиш жойлари;
- жамоат транспорти корхоналари;
- спорт-соғломлаштириш муассасалари;
- йўловчи ташиш, маиший хизмат кўрсатиш, биноларни, шу жумладан банкетлар ўтказиш учун ижарага бериш фаолияти билан шуғулланувчи юридик шахслар.
Кичик тадбиркорлик субъектларига қуйидаги суммаларни ҳисобдан чиқариш кўринишида давлат томонидан қўшимча қўллаб-қувватлаш тақдим этилади:
- Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-5969-сон ва ПФ-5978-сон фармонларига асосан фоизсиз кечиктириш (бўлиб-бўлиб тўлаш) берилган, 2020 йил апрель ва май ойлари учун тўланиши лозим бўлган мол-мулк ва ер солиғи суммалари;
- 2020 йил 15 май ҳолатига ер солиғи ва мол-мулк солиғи бўйича 2020 йил 1 январдан бошлаб ҳосил бўлган пеня ва жарималар суммалари;
- тадбиркорлик субъектларига товарлар (ишлар, хизматлар) импорт қилишда қўшилган қиймат солиғини тўлаш бўйича 120 кун муддатгача кечиктириш олиш ҳуқуқи берилади;
- 2020 йилнинг 1 майидан 1 июлигача бўлган даврда микрофирма ва кичик корхоналарга (акцизости товарлар ишлаб чиқарувчилар, давлат корхоналари ва устав жамғармасида (устав капиталида) давлат улуши 50 фоиз ва ундан юқори бўлган юридик шахслар бундан мустасно) ижтимоий солиқ ставкаси 12 фоиздан 1 фоизгача камайтирилади;
- микрофирма ва кичик корхоналарда 2020 йил 15 май ҳолатига солиқлар, пенялар ва солиқ қонунчилигини бузганлик учун ҳисобланган жарималар бўйича мавжуд бўлган қарздорликни ундириш 2020 йил 1 сентябргача тўхтатилади.
Бунда уларга 2020 йил 15 май ҳолатига солиқ мажбуриятларини бажариш бўйича ижро этилмаган тўлов топшириқномаларини қайтариб олиш ҳуқуқи берилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Аҳолининг уй-жой шароитини яхшилаш ҳамда ипотека кредити бозорини янада кенгайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан якка тартибдаги уй-жойларни қуриш ва реконструкция қилиш учун кредит ажратилиши бўйича ўтказилаётган эксперимент Тошкент шаҳрига татбиқ этилади.
Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан фоиз харажатларини қоплашга компенсация бериш тарзида қўшимча қўллаб-қувватлаш чоралари жорий этилади.

С 1 июня по 1 сентября 2020 года следующие организации будут освобождаются от уплаты налога на имущество и земельного налога:
• субъекты малого предпринимательства;
• рынки и торговые комплексы;
• кинотеатры;
• предприятия общественного питания;
• предприятия общественного транспорта;
• спортивно-оздоровительные заведения;
• юридические лица, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров, оказанию бытовых услуг, предоставлению помещения в аренду, в том числе для проведения банкетов.
Предоставляется дополнительная государственная поддержка субъектам малого предпринимательства в виде списания следующих сумм:
• налога на имущество и земельного налога, подлежащих уплате за апрель и май 2020 года, по которым предоставлена беспроцентная отсрочка (рассрочка) в соответствии с указами Президента Республики Узбекистан № УП-5969 и № УП-5978;
• пени и штрафов по земельному налогу и налогу на имущество, по состоянию на 15 мая 2020 года, образовавшихся с 1 января 2020 года;
• субъектам предпринимательства предоставляется право на получение отсрочки по уплате налога на добавленную стоимость при импорте товаров (работ, услуг) сроком до 120 дней;
• в период с 1 мая по 1 июля 2020 года для микрофирм и малых предприятий, за исключением производителей подакцизной продукции, государственных предприятий, юридических лиц с долей государства в уставном фонде (уставном капитале) в размере 50 и более процентов, ставка социального налога снижается с 12 до 1 процента;
• приостановляется взыскание имеющейся у микрофирм и малых предприятий по состоянию на 15 мая 2020 года задолженности по налогам, пеням и начисленным штрафам за нарушение налогового законодательства до 1 сентября 2020 года.
Налогоплательщикам предоставлено право отозвать неисполненные по состоянию на 15 мая 2020 года платежные поручения по исполнению налоговых обязательств.
На город Ташкент распространяется эксперимент, проводимый в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по улучшению жилищных условий населения и дальнейшему расширению рынка ипотечного кредитования», по предоставлению кредитов на строительство и реконструкцию индивидуального жилья.
Введены дополнительные меры государственной поддержки предпринимательской деятельности в виде предоставления Государственным фондом поддержки предпринимательской деятельности компенсации на покрытые процентных расходов.