Хусусий мулк – фуқаролар ва тадбиркорларга эгалик қилиш, фойдаланиш ҳамда сотиш, айирбошлаш, ижара ва фойдаланишга бериш ҳуқуқи билан тегишли бўлган пул, бино-иншоот, транспорт воситалари, дарахт, ҳайвонлар, акциялар, қимматли қоғозлар, асбоб-ускуналар ва бошқалар.
Хусусий мулк ҳуқуқини ҳимоя қилиш усуллари:
• хусусий мулк ҳуқуқини тан олиш;
• хусусий мулк ҳуқуқи бузилишидан олдинги ҳолатни тиклаш ва хусусий мулк ҳуқуқини бузадиган ёки унинг бузилиши хавфини туғдирадиган ҳаракатларнинг олдини олиш;
• битимни ҳақиқий эмас деб топиш ва унинг ҳақиқий эмаслиги оқибатларини қўллаш;
• давлат органининг ва бошқа органнинг ёки фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органининг ҳужжатини ҳақиқий эмас деб топиш;
• хусусий мулк ҳуқуқини мулкдорнинг ўзи ҳимоя қилиши;
• бурчни аслича (натура) бажаришга мажбур қилиш;
• зарарнинг ўрнини қоплаш;
• неустойка ундириш;
• маънавий зиённи қоплаш;
• хусусий мулк ҳуқуқи муносабатларини тартибга солишда қонун ҳужжатлари барқарорлигини таъминлаш;
• давлат органининг ва бошқа органнинг ёки фуқаролар ўзини ўзи бошқариш органининг қонунга зид бўлган ҳужжатининг суд томонидан қўлланилмаслиги;
• мол-мулкнинг айрим турларига бўлган хусусий мулк ҳуқуқининг вужудга келганлигини, ўзгарганлигини ва бекор қилинганлигини давлат рўйхатидан ўтказиш. Батафсил
Имтиёзлар – тадбиркорлик субъектларига қўшимча ҳуқуқлар тақдим этиш, айрим мажбуриятларни бажаришдан тўлиқ ёки қисман озод этиш ёхуд уларни бажариш шарт-шароитларини енгиллаштириш.

Частная собственность - деньги, здания, транспорт, деревья, животные, акции, ценные бумаги, оборудование и т. д., принадлежащие гражданам и предпринимателям на праве собственности, продажи, обмена, аренды и пользования.
Способы защиты прав частной собственности:
• признание прав частной собственности;
• признание сделки недействительной и применение последствий ее недействительности;
• признание недействительным документа государственного органа и иного органа либо органа самоуправления граждан;
• защита прав частной собственности собственником;
• производить выплату долга;
• компенсация;
• выплата неустойки;
• компенсация морального вреда;
• обеспечение стабильности законодательства в регулировании отношений частной собственности;
• неприменение судом документа государственного и иного органа либо органа самоуправления граждан, противоречащего закону;
• государственная регистрация возникновения, изменения и прекращения права частной собственности на отдельные виды собственности. Подробно.
Привилегии - предоставление дополнительных прав субъектам предпринимательства, полное или частичное освобождение от исполнения определенных обязательств или облегчение условий их выполнения.