Болалар мусиқа ва санъат мактаби Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликларининг қарори билан ташкил этилади.
Болалар мусиқа ва санъат мактаби ўқувчиларнинг қизиқишлари ва эҳтиёжларига кўра, уларнинг ижодий имкониятларини янада ривожлантиришга йўналтирилган мусиқа (фортепиано, торли чолғулар, эстрада чолғу ижрочилиги, халқ чолғулари, дамли ва зарбли чолғулар, анъанавий чолғу ижрочилиги, анъанавий хонандалик, академик хонандалик, эстрада хонандалиги) ва санъат (хореография, театр санъати, тасвирий ва амалий санъат) йўналишларида фаолиятини амалга оширади.
Болалар мусиқа ва санъат мактабида ўқувчиларга таълим бериш якка тартибда ёки бир хил ёшдаги ва турли ёшдаги болалар гуруҳларида уларнинг қизиқишларига кўра бир ёхуд бир неча таълим йўналишлари бўйича амалга оширилади.
Ўқишга қабул қилиш
Болалар мусиқа ва санъат мактаби раҳбарияти ҳар йили июнь август ойларида ўқишга қабул қилиш ишларини ташкил этади.
Ўқувчилар болалар мусиқа ва санъат мактабига Маданият вазирлиги томонидан белгиланадиган қабул квоталари доирасида ўқишга қабул қилинади.
Қабул квоталари болалар мусиқа ва санъат мактабининг қуввати, моддий-техника базаси, кадрлар билан таъминланганлик даражаси, таълим йўналишлари бўйича талаб ва эҳтиёжларни инобатга олган ҳолда шакллантирилади.
Топшириладиган ҳужжатлар
Болалар мусиқа ва санъат мактабига ўқишга кириш учун ўқувчининг ота-онаси ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар (кейинги ўринларда ота-оналар деб аталади) ҳар йили 1 август 25 август мобайнида қабул комиссиясига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
• таълим йўналиши (йўналишлари) кўрсатилган ариза;
• ўқувчининг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномаси нусхаси;
• ўқувчига белгиланган шаклда берилган тиббий маълумотнома;
• 3 х 4 ўлчамли 2 та фотосурат.
Имтиҳонлар
Имтиҳонлар ҳар йили 31 августгача ўқувчининг ижодий қобилиятини аниқлаш мақсадида ўтказилади.
Имтиҳонлар қабул комиссияси ҳузурида ўтказилади. Имтиҳонлар бир марта топширилади, қайта топширишга йўл қўйилмайди.
Имтиҳонлар ижодий қобилиятни аниқлаш ва махсус фанлар бўйича қабул синовига бўлинади
Ижодий қобилиятни аниқлаш
Қабул комиссияси ота-онанинг аризасида кўрсатилган таълим йўналиши бўйича ўқувчининг қуйидаги ижодий қобилиятини қабул синовларида аниқлайди:
• мусиқа (фортепиано, торли чолғулар, эстрада чолғу ижрочилиги, халқ чолғулари, дамли ва зарбли чолғулар, анъанавий чолғу ижрочилиги, анъанавий хонандалик, академик хонандалик, эстрада хонандалиги) йўналиши бўйича мусиқа ритмига мослашиши, қўшиқ айтиши, мусиқани эшитиши ва эслаб қолиши;
• хореография бўйича жисмонан маъқуллиги (тана ва оёқларнинг эгилувчанлиги), ритмга мослашиши, мусиқани эшитиши;
• тасвирий ва амалий санъат мутахассисликлари бўйича тасаввуридаги нарса-буюм ёки манзарани чиза олиши;
• театр санъати мутахассисликлари бўйича шеър ёки монологни ёддан ифодали ўқиши ва овоз ёки ҳаракатга нисбатан тақлид қила олиши.
Махсус фанлар бўйича қабул синови
а) мусиқа (фортепиано, торли чолғулар, эстрада чолғу ижрочилиги, халқ чолғулари, дамли ва зарбли чолғулар, анъанавий чолғу ижрочилиги, анъанавий хонандалик, академик хонандалик, эстрада хонандалиги) йўналиши бўйича — мутахассислик ва сольфеджио фани;
б) санъат йўналишлари бўйича:
• хореография — мумтоз рақс, партер фани;
• тасвирий ва амалий санъат — чизма тасвир, ранг тасвир, композиция фани;
• театр санъати — актёрлик маҳорати, саҳна нутқи, саҳна ҳаракати фани.
Қабул қилиш
Ўқувчининг синовдан ўтган ёки ўтмаганлиги қабул комиссияси аъзоларининг очиқ овоз бериши йўли билан аниқланади. Қабул комиссияси аъзоларининг кўпчилиги ижобий овоз берган тақдирда ўқувчи қабул синовидан ўтган ҳисобланади.
Қабул комиссиясининг раиси барча аъзолардан сўнг овоз беради. Овозлар сони тенг бўлиб қолганда қабул комиссияси раисининг овози ҳал қилувчи ҳисобланади.
Қабул комиссияси ўқувчини ўқишга қабул қилиш ёки қабул қилмаслик тўғрисида қарор қабул қилади. Қабул комиссиясининг ижобий қарорига асосан муассаса директори ўқувчини ўқишга қабул қилиш тўғрисида буйруқ чиқаради.
Ўқувчиларни ўқув йили давомида ўқишга қабул қилишга йўл қўйилмайди.
Мусиқа ва санъат мактабида ўқиш муддати
Т/р
Таълим йўналишлари
Қабул ёши
Ўқиш муддати
Мусиқа йўналиши
Фортепиано
6 — 9
7 йил
Торли чолғулар
Эстрада чолғу ижрочилиги:
фортепиано, торли чолғулар;
дамли ва зарбли чолғулар
6 — 9;
6 — 11
7 йил;
5 йил
Халқ чолғулари
Дамли ва зарбли чолғулар
Анъанавий чолғу ижрочилиги
Анъанавий хонандалик
Академик хонандалик
Эстрада хонандалиги
Санъат йўналиши
Хореография
Тасвирий санъат
Амалий санъат
Театр санъати
Таълим жараёни
Ўқув йили болалар мусиқа ва санъат мактабида 2 сентябрдан келгуси йилнинг 31 майига қадар давом этади ва тўртта чоракка бўлинади.
Ўқув-тарбия жараёнини ташкил этишда қуйидаги муддатларга амал қилинади:
• ўқув йилининг давомийлиги — 34 ҳафта;
• ўқув ҳафтасининг давомийлиги — 6 кун;
• дарс машғулотининг давомийлиги — 45 дақиқа;
• дарс машғулотлари оралиғидаги танаффуснинг давомийлиги — 5 дақиқа.
Баҳолаш
Ўқувчиларнинг билими ва ижодий маҳорати қуйидаги тартибда баҳоланади: 5 (аъло), 4 (яхши), 3 (қониқарли), 2 (қониқарсиз).
Болалар мусиқа ва санъат мактабида синфдан синфга ўтказиш ва битирув имтиҳонлари ҳар йили 10 май — 31 май мобайнида ўтказилади.
Болалар мусиқа ва санъат мактаби битирувчиларига июнь ойида ўқишни тугатганлиги тўғрисида гувоҳнома берилади.
Битирув имтиҳонларини топшира олмаган ўқувчиларга муассасада ўқиганлиги тўғрисида маълумотнома берилади.
Мактабдан четлаиш
Ўқувчилар қуйидаги ҳолларда мактабдан четлаштирилади:
• ўз хоҳишига биноан;
• ўқишнинг бошқа болалар мусиқа ва санъат мактабига кўчирилиши муносабати билан;
• саломатлиги туфайли (тиббий комиссия маълумотномаси асосида);
• академик ўзлаштира олмаганлиги (қарздорлиги) учун;
• ўқув интизомини ва муассасанинг ички тартиб-қоидаларини бузганлиги учун;
• ўқиш учун белгиланган тўловнинг ўз вақтида амалга оширилмаганлиги сабабли (тўловдан озод этилган ўқувчилар бундан мустасно);
• ўқувчининг суд томонидан озодликдан маҳрум этилганлиги муносабати билан;
• вафот этганлиги сабабли.
Директорнинг ўқувчини болалар мусиқа ва санъат мактабидан четлаштириш тўғрисидаги буйруғига қуйидагилардан бири асос бўлади: ота-онанинг аризаси, педагогик кенгаш қарори, ўқитувчининг билдиришномаси.
Тўловлар
Болалар мусиқа ва санъат мактабида таълим олиш тўлов асосида амалга оширилади.
Бунда бир оиладан икки ёки ундан кўп болалар ўқишга қатнаса тўлов миқдори белгиланган ставканинг 70 % миқдорида ундирилади.
Тўлов ўқув йили (сентябрь — май ойлари) учун тўланади. Тўловлар ҳар ойда келгуси ойнинг 5-санасидан кечикмасдан тўланади. Батафсил ҳавола билан танишинг.
Болалар мусиқа ва санъат мактабларида тўловлар миқдори
Мусиқа ва санъат мактаби жойлашган жой
Йил бошидаги энг кам иш
ҳақига нисбатан фоизларда
Тошкент шаҳри
75
Вилоят марказлари
50
Қорақалпоғистон Республикаси ва бошқа аҳоли пунктлари
30
20
Тўловдан озод қилиш
Тўлиқ давлат таъминотида бўлган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар ҳам болалар мусиқа ва санъат мактабларида ўқиш учун белгиланган тўловлардан озод этилади.
Тўлиқ давлат таъминотида бўлган етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларнинг ўқиши учун тўловдан озод этишга халқ таълими туман (шаҳар) бўлимлари томонидан берилган маълумотнома асос бўлади.
Болалар мусиқа ва санъат мактабларида ўқувчилар умумий сонининг 25 фоизи доирасида болаларнинг қуйидаги тоифалари тўловдан озод этилади:
• мусиқа ва санъат йўналишлари бўйича халқаро (1 — 3-ўринлар) ва республика (1-ўрин) танловларида ғолиб бўлган болалар — бир календарь йил мобайнида (ғолиб деб эълон қилингандан кейинги ойдан бошлаб 12 ой мобайнида);
• кам таъминланган оилалардан бўлган болалар.
Мусиқа ва санъат йўналишлари бўйича халқаро (1 — 3-ўринлар) ва республика (1-ўрин) танловларида ғолиб бўлган болаларни бир календарь йил мобайнида ўқитиш учун тўловдан озод этишга уларнинг танловда ғолиб бўлганлигини тасдиқловчи ҳужжати асос бўлади.
Кам таъминланган оилаларнинг болаларини тўловдан озод этиш учун қуйидаги ҳужжатлар тақдим этилиши лозим:
• а) ота-оналарнинг аризаси;
• б) оиланинг кам таъминланганлиги тўғрисида фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан бериладиган маълумотнома.
Оиланинг бир аъзосига бир ойда тўғри келадиган жами даромади энг паст даражада бўлган кам таъминланган оилаларнинг болалари тўловдан озод этиладиган болаларнинг рўйхатига биринчи навбатда киритилади.
Рўйхатга кирмаган кам таъминланган оилаларнинг болаларидан захира шакллантирилади.
Тўловдан озод этиладиган болаларнинг рўйхати болалар мусиқа ва санъат мактаби директорининг буйруғи асосида тасдиқланади.

Детская школа музыки и искусства организуется по решению Совета Министров Каракалпакстана, хокимиятов областей и города Ташкента.
Детская школа музыки и искусства в соответствии с интересами и потребностями учащихся осуществляет свою деятельность в таких направлениях, как музыка (фортепиано, струнные инструменты, эстрадное исполнительство, народные инструменты, духовые и ударные инструменты, традиционное исполнительство, академическое пение, эстрадное пение) и искусство (хореография, театральное искусство, изобразительное и прикладное искусство), направленные на дальнейшее развитие их творческих возможностей.
Обучение учащихся в детской школе музыки и искусства осуществляется индивидуально или в группах детей одного и того же возраста и разных возрастов по одному или нескольким образовательным направлениям в соответствии с их интересами.
Прием для обучения:Руководство детской школы музыки и искусства ежегодно организует прием в июне — августе.
Учащиеся принимаются на учебу в детскую школу музыки и искусства в пределах квот приема, устанавливаемых Министерством культуры.
Квоты приема формируются с учетом потенциала, материально-технической базы детской школы музыки и искусства, уровня обеспеченности профессиональными кадрами, требований и потребностей по направлениям обучения.
Представляемые документы:Для поступления в детскую школу музыки и искусства родители ученика или лица, заменяющие им родителей (далее-родители), ежегодно в период с 1 по 25 августа представляют в приемную комиссию следующие документы:
- заявление с указанием направления (направления) образования;
- копия свидетельства о рождении учащегося;
- медицинская справка, выданная учащемуся по установленной форме;
- 2 фотографии размером 3х4см.
Экзамены:Приемные испытания проводятся ежегодно до 31 августа с целью выявления творческих способностей учащихся.
Приемные испытания проводятся приемной комиссией. Экзамены сдаются один раз, пересдача не допускается.
Экзамены делятся на определение творческих способностей и вступительное тестирование по специальным дисциплинам.
Определение творческих способностей:Приемная комиссия в ходе приемных испытаний определяет творческие способности учащихся по указанным в заявлении родителей следующим направлениям обучения:
- по направлениям музыки (фортепиано, струнные инструменты, эстрадно-инструментальное исполнительство, народные инструменты, духовые и ударные инструменты, традиционное инструментальное исполнительство, традиционное пение, академический вокал, эстрадный вокал) — музыкальный ритм, исполнение песни, слушание музыки и музыкальная память;
- по хореографии — физическое соответствие (гибкость тела и выворотность ног), ритм, слушание музыки;
- по изобразительному и прикладному искусству — рисование воображаемых предметов или пейзажа;
- по театральному искусству — выразительное чтение наизусть стихотворения или монолога и умение подражать звукам или движениям.
Вступительные экзамены по специальным дисциплинам:а) по направлению музыка (фортепиано, струнные инструменты, эстрадное исполнительство, народные инструменты, духовые и ударные инструменты, традиционное исполнительство, традиционное пение, академическое пение, эстрадное пение) — специальность и предмет по сольфеджио;
б) по направлениям искусства:
- хореография-классический танец, предмет партер;
- изобразительное и прикладное искусство-рисунок, живопись, композиция;
- театральное искусство-актерское мастерство, сценическая речь, сценическое движение.
Прием на учебу:Прохождение учеником экзаменов определяется открытым голосованием членов приемной комиссии. В случае положительного голосования большинства членов приемной комиссии, ученик считается прошедшим экзамен.
Председатель приемной комиссии голосует после всех членов. При равенстве голосов, голос председателя приемной комиссии считается решающим.
Приемная комиссия принимает решение о приеме ученика на учебу. На основании положительного решения приемной комиссии директор учреждения издает приказ о зачислении ученика на учебу.
Зачисление учащихся на учебу в течение учебного года не допускается, за исключением учащихся, зачисленных из других детских школ музыки и искусства.
Между директором детской школы музыки и искусств и родителями учащихся, зачисленных на учебу, заключается договор на срок обучения.
Срок обучения в школе музыки и искусства:
Т/р
Направление обучения
Возраст приема
Срок обучения
Направление музыки
Фортепиано
6 — 9
7 лет
Струнные инструменты
Эстрадное исполнительство:
фортепиано, струнные инструменты;
духовые и ударные инструменты
6 — 11
5 лет
Народные инструменты
Духовые и ударные инструменты
Исполнение традиционных инструментов
Традиционное пение
Академическое пение
Эстрадное пение
Направление исскуство
Хореография
11.
Изобразительное искусство
12.
Прикладное искусство
Театральное искусство
Процесс обучения:Учебный год в детской школе музыки и искусства длится со 2 сентября по 31 мая следующего года и делится на 4 четверти.
При организации учебно-воспитательного процесса соблюдаются следующие сроки:
- продолжительность учебного года - 34 недели;
- продолжительность учебной недели - 6 дней;
- продолжительность урока - 45 минут;
- продолжительность перерыва между уроками - 5 минут.
Оценка:Знания и творческое мастерство учащихся оцениваются следующим образом: 5 (отлично), 4 (хорошо), 3 (удовлетворительно), 2 (неудовлетворительно).
Переводные и выпускные экзамены в детской школе музыки и искусства проводятся ежегодно с 10 мая до 31 мая.
Выпускникам детской школы музыки и искусства в июне выдается свидетельство об окончании обучения.
Студентам, не сдавшим выпускные экзамены, выдается справка об учебе в учреждении.
Исключение учащихся из школы:
- в связи с переводом на обучение в другую детскую школу музыки и искусства;
- по состоянию здоровья (на основании справки медицинской комиссии);
- из-за академической неуспеваемости (задолженности);
- за нарушение учебной дисциплины и правил внутреннего распорядка учреждения;
- за неосуществление своевременно установленной оплаты за обучение (за исключением учащихся, освобожденных от оплаты);
- в связи с лишением свободы учащихся по решению суда;
- в связи со смертью.
Основанием для приказа директора об исключении ученика из школы музыки и искусства является: заявление родителей, решение педагогического совета, уведомление учителя.
Оплата:Получение образования в детской школе музыки и искусства осуществляется на платной основе. При этом, при посещении школы двумя и более детьми из одной семьи взимается плата в размере 70 % от установленной ставки.
Оплата производится за учебный год (сентябрь — май). Платежи выплачиваются ежемесячно не позднее 5-го числа следующего месяца. Подробно по ссылке.
Размер оплаты в детских музыкальных и художественных школах:
Место расположения школы музыки и искусства
В процентах к минимальной заработной плате на начало года
Город Ташкент
75
Областные центры
50
Республика Каракалпакстан и другие населенные пункты
30
По направлениям искусств
20
Порядок освобождения от оплаты за обучение:От платы за обучение в детской школе музыки и искусства также освобождаются дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, находящиеся на полном государственном обеспечении.
Основанием для освобождения от платы за обучение детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, находящихся на полном государственном обеспечении, является справка, выданная районными (городскими) отделами методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования.
Следующие категории детей, в пределах не более 25 процентов от общего контингента обучаемых, освобождаются от платы за обучение в детских школах музыки и искусства:
- дети, победившие на международных (1 - 3-е места) и республиканских (1-е место) конкурсах по направлениям музыки и искусства в течение одного календарного года (в течение 12 месяцев, начиная со следующего месяца объявления победителя);
- дети из малообеспеченных семей.
Основанием для освобождения от платы за обучение детей, победивших на международных (1 - 3-е места) и республиканских (1-е место) конкурсах по направлениям музыки и искусства в течение 1-го календарного года является документ, подтверждающий их победу на конкурсе.
Для освобождения от внесения платы за обучение детей из малообеспеченных семей должны быть представлены следующие документы:
- а) заявление от родителей;
- б) справка о малообеспеченности семьи, выдаваемая органами самоуправления.
Дети из малообеспеченных семей, имеющих наиболее низкие совокупные доходы в месяц в расчете на члена семьи, включаются в список детей, освобождающихся от внесения платы, в приоритетном порядке.
Дети из малообеспеченных семей, не попавшие в список, формируют резерв.
Список детей, освобождаемых от оплаты, утверждается приказом директора детской школы музыки и искусств.