Олий таълимдан кейинги таълим — жамиятнинг олий малакали илмий ва илмий-педагог кадрларга эҳтиёжини таъминлашга йўналтирилган узлуксиз таълим тури ҳисобланади.
Олий таълимдан кейинги таълим олий таълим муассасалари ва илмий-тадқиқот муассасаларида олинади.
Олий таълимдан кейинги таълим қуйидаги шаклларда ташкил этилади:
таянч докторантура:
• ишлаб чиқаришдан ажралган ҳолда мутахассисликни чуқур ўрганиш ва докторлик диссертациясини тайёрлаш ҳамда ҳимоя қилиш мақсадида улар томонидан илмий изланишлар олиб бориш бўйича фалсафа доктори (РhD) илмий даражаси изланувчилари учун ОТМ ва ИТМларида олий малакали илмий ва илмий-педагог кадрлар ихтисосликлари бўйича ташкил этиладиган олий ўқув юртидан кейинги таълим шакли;
докторантура;
• ишлаб чиқаришдан ажралган ҳолда мутахассисликни чуқур ўрганиш ва докторлик диссертациясини тайёрлаш ҳамда ҳимоя қилиш мақсадида улар томонидан илмий изланишлар олиб бориш бўйича фан доктори (DSc) илмий даражаси изланувчилари учун ОТМ ва ИТМларида олий малакали илмий ва илмий-педагог кадрлар ихтисосликлари бўйича ташкил этиладиган олий ўқув юртидан кейинги таълим шакли;
мустақил изланувчилик;
• ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда докторлик диссертациясини тайёрлаш ва ҳимоя қилиш мақсадида мутахассисликни чуқур ўрганиш ва улар томонидан илмий изланишлар бўйича фалсафа доктори (PhD) ёки фан доктори (DSc) илмий даражалари изланувчилари учун ОТМ ва ИТМларда ташкил этиладиган олий малакали илмий ва илмий-педагог кадрлар бўйича олий ўқув юртидан кейинги таълим шакли.
Талабгорларга қўйиладиган талаблар:
Олий таълимдан кейинги таълимга қабул қилинаётганлар қуйидаги талаблардан бирига жавоб бериши шарт:
• магистр дипломига эга бўлиш;
• клиник ординатурага (тиббиёт фанлари учун) эга бўлиш;
• мутахассислик дастурлари бўйича олинган олий маълумот тўғрисидаги дипломга эга бўлиш;
• илмий даражага эга бўлганлар мутахассислиги олий таълимдан кейинги таълим ихтисослиги тегишли бўлган фан соҳасига мувофиқ бўлиши.
Фан соҳалари мос келмаганда ёки олий таълимдан кейинги таълимни фаннинг турдош соҳалари бўйича олиш режалаштирилганда талабгорлар Олий аттестация комиссияси (ОАК) белгилаган фанлар бўйича қўшимча имтиҳонлар топширади.
Қуйидаги мутахассисликлар бўйича фаннинг турдош соҳалари бўйича қабул қилишга йўл қўйилмайди:
• тиббиёт;
• фармацевтика;
• ветеринария.
Фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш истагидаги талабгорларга илмий раҳбарларга, фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш истагидаги талабгорлар эса — илмий маслаҳатчиларга бириктирилади.
Фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун тайёрланадиган диссертация тадқиқотлари илмий маслаҳатчини тайинланмасдан ҳам амалга оширилиши мумкин.
Олий таълимдан кейинги таълимга қабул қилиш
Таълим муассасалари ҳар йили 1 сентябрдан кечикмасдан оммавий ахборот воситаларида олий таълимдан кейинги таълимга ўқиш учун талабгорларнинг ҳужжатларини қабул қилиш тўғрисида эълон беради.
Ҳужжатлар қабул комиссияси томонидан 15 сентябрдан 15 октябргача бўлган даврда қабул қилинади.
Таянч докторантурада ўқишга талабгорлар қуйидаги ҳужжатларни топширади:
• ариза;
• қисқача биографик маълумотнома;
• меҳнат дафтарчасининг белгиланган тартибда тасдиқланган нусхаси (ишлаётган талабгорлар учун);
• олий таълим муассасаси магистратураси дипломи ёки клиник ординатурани тугатганлик (тиббиёт фанлари учун), олий маълумот (мутахассислик дастурлари бўйича) тўғрисидаги диплом нусхаси;
• нашр этилган илмий ишлар рўйхати, шунингдек уларнинг нусхалари;
• Президент Давлат стипендияси соҳиблари тегишли ҳужжат нусхасини тақдим этадилар.
Докторантурада ўқишга талабгорлар қуйидаги ҳужжатларни топширади:
• олий маълумот, фан номзоди ёхуд фалсафа доктори (PhD) ёки хорижий давлатларда унга тенглаштирилган илмий даражага эга бўлганлиги тўғрисидаги диплом нусхаси;
• тадқиқот мавзуси бўйича илмий маъруза ва фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун тайёрланган докторлик диссертацияси режасининг муфассал лойиҳаси;
• нашр этилган илмий ишлар рўйхати, шунингдек уларнинг нусхалари.
Мустақил изланувчиликка талабгор қуйидаги ҳужжатларни топширади:
• фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун мустақил изланувчи сифатида расмийлаштириш учун магистрлик ёки клиник ординатура (тиббиёт фанлари учун) ёки олий маълумот (мутахассислик дастури бўйича) тўғрисидаги диплом нусхаси;
• меҳнат дафтарчасининг белгиланган тартибда тасдиқланган нусхаси;
• илмий ишлар рўйхати ва уларнинг нусхаси;
• фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун мустақил изланувчи сифатида расмийлаштириш учун фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) дипломи ёки хорижда олинган унга тенглаштирилган бошқа илмий даражалар дипломи нусхаси;
• иш жойидан тавсифнома.
Тиббиёт фанлари бўйича олий таълимдан кейинги таълимга қабул қилишда талабгордан клиник ординатура (магистратурани) ёки илмий даражани олганидан сўнг илмий, илмий-педагогик ёки амалий иш стажига эга бўлиши талаб этилиши мумкин.
Имтиҳонлар
Таянч докторантурада ўқиш учун талабгорлар мутахассислик ва чет тили (таълимнинг олдинги даражаларида ўрганилган хорижий тил) бўйича кириш имтиҳонлари топширадилар.
Талабгорларда IELTS (ўртача балли камида 5,5), TOEFL (РВТ) (567 баллдан кам бўлмаган), TOEFL (iBT) (87 баллдан кам бўлмаган), CEFR (В2 даражадан паст бўлмаган) бўйича тасдиқловчи амалдаги халқаро малака сертификатлари мавжуд бўлганда чет тилидан топшириладиган имтиҳонлардан озод этилади.
Кириш имтиҳонлари саволлари ОТМ ёки ИТМнинг қабул комиссияси томонидан мутахассисликнинг моҳиятидан келиб чиқиб тузилади ва коллегиал орган томонидан тасдиқланади.
Докторантура мустақил изланувчиликка талабгорлар коллегиал орган томонидан ихтисослик бўйича суҳбатдан ўтадилар.
Таянч докторантурага кириш имтиҳонлари ва докторантурага кириш учун суҳбат ҳар йили 125 ноябрь даврида ўтказилади.
Мустақил изланувчиликка талабгорларни танлаб олиш ҳар йили 30 ноябргача бўлган муддатда амалга оширилади.
Бир неча талабгорларнинг таянч докторантурага ва докторантурага кириш имтиҳонлари ёки суҳбат натижалари бўйича улар томонидан тўплаган якуний баллари тенг бўлган тақдирда қуйидаги талабгорларга устунлик берилади:
а) таянч докторантурага:
• магистратурани аъло баҳолар билан тамомлаганлар;
• муаллифлик гувоҳномалари ва патентга эга бўлганлар;
• журналларда, шу жумладан хорижий журналларда илмий мақолалар чоп этганлар;
б) докторантурага:
• 5 йилдан ортиқ илмий-педагогик стажга эга бўлганлар;
• монография (ижтимоий-гуманитар фанлар учун), талабгорнинг диссертация мавзуси бўйича ОАК рўйхатига мувофиқ илмий журналларда, шу жумладан хорижий журналларда чоп этилган сони бўйича (бошқа талабгорларга нисбатан) кўп миқдорда илмий мақолага эга бўлганлар;
• диссертация тадқиқоти ҳажмининг 50 фоиздан кўп қисмини бажарганлар.
Олий таълимдан кейинги таълимга ўқишга қабул қилиш ҳар йили 5 декабргача амалга оширилади. Бунда таълим олиш кейинги йил бошидан бошланади.
Ўқишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқда, тасдиқланган диссертация мавзулари илмий раҳбарлар ва илмий консультантлар (консультант бўлган тақдирда) ҳам белгиланади.
Тасдиқланган диссертация мавзулари, илмий раҳбар ва илмий консультантлар (консультант тайинланган ҳолатларда) тўғрисидаги маълумот Инновацион ривожланиш вазирлигининг маълумотлар базасига киритилади, шунингдек ОАКда рўйхатга олинади ва «ОАК Бюллетени» журналида чоп этилади.
Таълим олиш
Ўқишга қабул қилинган санадан бошлаб:
• таянч докторантурада — таҳсил олувчи шахсларга стажёр-тадқиқотчи лавозим маошининг базавий миқдорига тенглаштирилган миқдорда стипендия тўланади;
• докторантурада — таҳсил олувчи шахсларга фан номзоди илмий даражасига эга (илмий унвонга эга бўлмаган) катта илмий ходим лавозим маошининг базавий миқдорига тенглаштирилган миқдорда стипендия тўланади.
Ўқиш муддати 3 йилни ташкил этади.
Тегишли ҳужжатлар мавжуд бўлган тақдирда ўқиш муддати узоқ вақт касал бўлиш, ҳомиладорлик ва туғиш таътилида бўлиш даврига, шунингдек ҳарбий йиғинларга чақирилиш муносабати билан узайтирилиши мумкин.
Таянч докторантура ва докторантурада ўқиш муддати докторантларнинг умумий иш стажига қўшилади.
Олий таълимдан кейинги таълимни тугатганлар таянч докторантура ёки докторантурага қайта қабул қилинмайди.
Бир неча таълим муассасасида бир вақтнинг ўзида мустақил изланувчиликка йўл қўйилмайди.
Амалдаги барча талабларни бажарган ва диссертациясини ОАК талабларига мувофиқ равишда тайёрлаган мустақил изланувчилар диссертация ҳимоясига қўйилади.
Олий таълимдан кейинги таълим талабларини бажарган ва белгиланган тартибда диссертация ҳимоя қилган шахсларга ўрнатилган тартибда давлат намунасидаги тегишли фалсафа доктори (PhD) ва фан доктори (DSc) дипломи берилади.

Послевузовское образование — вид непрерывного образования, направленный на обеспечение потребностей общества в научных и научно-педагогических кадрах высшей квалификации.
Послевузовское образование получают в высших учебных заведениях (ВУЗ) и научно-исследовательских учреждениях (НИУ).
Послевузовское образование организуется в следующих формах:базовая докторантура — форма послевузовского образования по специальности научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, организуемого в ВОУ или НИУ для соискателей ученой степени доктора философии Doctor of Philosophy (PhD) по углубленному изучению специальности и ведению ими научных изысканий в целях подготовки и защиты докторской диссертации с отрывом от производства;
докторантура — форма послевузовского образования по специальности научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, организуемого в ВОУ или НИУ для соискателей ученой степени доктора наук Doctor of Science (DSc) по углубленному изучению специальности и ведению ими научных изысканий в целях подготовки и защиты докторской диссертации с отрывом от производства;
самостоятельное соискательство — форма послевузовского образования по специальности научных и научно-педагогических кадров высшей квалификации, организуемого в ВОУ или НИУ для соискателей ученых степеней доктора философии (PhD) или доктора наук (DSc) по углубленному изучению специальности и ведению ими научных изысканий в целях подготовки и защиты докторской диссертации без отрыва от производства.
Требования к соискателям:Лица, поступающие в базовую докторантуру или оформляемые в качестве самостоятельных соискателей ученой степени доктора философии (PhD), должны соответствовать следующим требованиям:
- иметь степень магистра либо диплом клинической ординатуры (для медицинских наук), или диплом о высшем образовании (по программам специальности);
- специализация лиц, имеющих ученую степень, соответствует области науки, к которой относится специальность послевузовского образования.
В случае несовместимости дисциплин или при планировании получения послевузовского образования по смежным дисциплинам поступающие должны сдать дополнительные экзамены по дисциплинам, определяемым Высшей аттестационной комиссией (ВАК).
Не допускается прием по смежным отраслям науки по следующим специальностям:
- медицина;
- фармацевтика;
- ветеринария.
Кандидаты на соискание степени доктора философии (PhD) прикрепляются к научным руководителям, а соискатели степени доктора наук (DSc) прикрепляются к научным руководителям.
Диссертационные исследования на соискание ученой степени доктора наук (DSc) могут также проводиться и без назначения научных консультантов.
Прием на послевузовское образование:ВОУ и НИУ в соответствии с квотами приема ежегодно не позднее 1 сентября дают объявления в средствах массовой информации о приеме документов претендентов на обучение в базовую докторантуру и докторантуру, с указанием сроков приема документов, перечня требуемых документов и экзаменов, подлежащих к сдаче, количества квот приема.
Документы принимаются приемными комиссиями ВОУ и НИУ ежегодно в период с 15 сентября по 15 октября.
Претенденты на обучение в базовой докторантуре представляют следующие документы:
- справку-объективку;
- копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке (для работающих претендентов);
- копию диплома магистра либо клинической ординатуры (для медицинских наук) или диплома о высшем образовании (по программам специальности);
- список опубликованных научных работ, а также их копии;
- обладатели Государственной стипендии Президента представляют копию соответствующего документа.
Претенденты на обучение в докторантуре представляют следующие документы:
- копию диплома о высшем образовании, кандидата наук, либо доктора философии (PhD) или других приравненных к нему ученых степеней, полученных за рубежом;
- научный доклад по теме исследования и развернутый проект плана диссертации на соискание ученой степени доктора наук (DSc);
- список опубликованных научных работ, а также их копии.
Претендент на самостоятельное соискательство обращается с приложением следующих документов:
- справка-объективка;
- копия диплома магистра или клинической ординатуры (для медицинских наук), либо диплома о высшем образовании (по программам специальности) — для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора философии (PhD);
- копия трудовой книжки, заверенная в установленном порядке;
- список научных работ и их копии;
- копия диплома кандидата наук или диплома доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных за рубежом — для оформления в качестве самостоятельного соискателя ученой степени доктора наук (DSc);
- характеристика с места работы.
При оформлении в качестве самостоятельного соискателя по медицинским наукам, к претенденту может быть предъявлено требование иметь научный, научно-педагогический или практический стаж работы.
Экзамены:Претенденты на обучение в базовой докторантуре сдают вступительные экзамены по специальности и иностранному языку (изученному на предыдущих уровнях образования).
В случае наличия у претендентов квалификационных сертификатов IELTS (со средним баллом не менее 5,5), TOEFL (PBT) (не менее 567 баллов), TOEFL (iBT) (не менее 87 баллов), CEFR (с уровнем не менее В2) они освобождаются от сдачи экзамена по иностранному языку.
Вопросы вступительных экзаменов составляются приемной комиссией ВОУ или НИУ на основе программ, разработанных исходя из сущности специальности, и утверждаются коллегиальным органом.
Претенденты на обучение в докторантуре проходят собеседование по специальности, проводимое коллегиальным органом.
Вступительные экзамены в базовую докторантуру и собеседование в докторантуру проводятся ежегодно в период с 1 по 25 ноября.
Отбор претендентов на самостоятельное соискательство осуществляется ежегодно в срок до 30 ноября
При равенстве итоговых баллов нескольких претендентов в базовую докторантуру и докторантуру, набранных ими по результатам соответственно вступительных экзаменов или собеседования, преимущество отдается претендентам, поступающим:
а) в базовую докторантуру:
- имеющим диплом магистра с отличием;
- имеющим авторские свидетельства и патенты;
- имеющим публикации научных статей в журналах, в том числе зарубежных.
б) в докторантуру:
- имеющим более 5 лет научно-педагогического стажа;
- имеющим монографии (для общественно-гуманитарных наук), большее количество научных статей (относительно другого претендента) по теме диссертации претендента, опубликованных в научных журналах согласно перечню ВАК, в том числе в зарубежных журналах;
- выполнившим более 50 процентов объема диссертационного исследования.
Прием на послевузовское образование осуществляется ежегодно до 5 декабря. При этом обучение начинается с начала следующего года.
В приказе о зачислении на учебу также определяются тема утвержденной диссертации, научный руководитель и научный консультант (при наличии консультанта).
Утвержденная тема диссертации и сведения о научном руководителе и научном консультанте (при назначении консультанта) подлежат введению в базу данных Министерства инновационного развития, а также регистрации в ВАК и публикации в журнале "Бюллетень ВАК".
Получение образования:Со дня приема на обучение лицам, зачисленным в:
- базовую докторантуру - выплачивается стипендия, приравненная к базовым размерам должностного оклада стажера-исследователя;
- докторантуру — стипендия, приравненная к базовым окладам старших научных сотрудников, имеющих ученую степень кандидата наук (не имеющего учёного звания).
Срок обучения - 3 года.
При наличии соответствующих документов срок обучения в базовой докторантуре и докторантуре может быть продлен на время длительной болезни, отпуска по беременности и родам, а также в связи с призывом на военные сборы.
Срок обучения в базовой докторантуре и докторантуре включается в общий стаж работы докторантов.
Повторное зачисление в базовую докторантуру или докторонтуру лиц, прошедших послевузовское обучение, не допускается.
Одновременное независимое исследование не допускается в нескольких учебных заведениях.
Независимые кандидаты, выполнившие все действующие требования и подготовившие диссертации в соответствии с требованиями ВАК, будут допущены к защите диссертации.
Лицам, выполнившим требования к послевузовскому образованию и защитившим диссертацию в установленном порядке, выдается соответствующий диплом доктора философии и доктора наук государственного образца.