Ходимлар қуйидаги ижтимоий таътилларни олиш ҳуқуқидан фойдаланади:
- аёллар туққунга қадар 70 календарь кун ва туққанидан кейин 56 календарь кун (туғиш қийин кечган ёки 2 ва ундан ортиқ бола туғилган ҳолларда — 70 календарь кун) бунда давлат ижтимоий суғуртаси бўйича нафақа тўланади.
- Ҳомиладорлик ва туғиш таътиллари ҳақида тўлиқ маълумотларни бу ерда олишингиз мумкин.
болаларни парваришлаш таътиллари1) Ҳомиладорлик ва туғиш таътили тугаганидан кейин:
- бола 2 ёшга тўлгунга қадар нафақа тўланадиган;
- бола 3 ёшга тўлгунга қадар иш ҳақи сақланмайдиган қўшимча таътил ҳам берилади.
Ушбу таътиллардан боланинг отаси, бувиси, буваси ёки болани амалда парваришлаётган бошқа қариндошлари ҳам тўлиқ ёки уни қисмларга бўлиб фойдаланишлари мумкин.
Болани парваришлаш таътили даврида тўлиқ бўлмаган иш вақти режимида ёки иш берувчи билан келишиб, уйда ишлашлари мумкин.
Болани парваришлаш таътиллари даврида аёлнинг иш жойи (лавозими) сақланади. Бу таътиллар меҳнат стажига лекин ҳаммасини жамлаганда кўпи билан 3 йил, шу жумладан мутахассислиги бўйича иш стажига ҳам қўшилади.
2) Янги туғилган болаларни бевосита туғуруқхонадан фарзандликка олган ёки болаларга васий қилиб белгиланган шахсларга қуйидаги таътиллар берилади:
- бола фарзандликка олинган (васийлик белгиланган) кундан бошлаб, бола туғилган кундан эътиборан 56 календарь кун, икки ёки ундан ортиқ бола асраб олинган (васийлик белгиланган) тақдирда эса 70 календарь кун ўтгунга қадар бўлган даврда давлат ижтимоий суғуртаси бўйича нафақа тўлаган ҳолда таътил;
- бола 3 ёшга тўлгунга қадар болани парваришлаш учун қўшимча таътиллар берилади.
3) 12 ёшга тўлмаган 2 ва ундан ортиқ боласи ёки 16 ёшга тўлмаган ногиронлиги бўлган боласи бор аёлларга:
- ҳар йили 3 иш кунидан кам бўлмаган муддат билан ҳақ тўланадиган қўшимча таътил;
- ҳар йили 14 календарь кундан кам бўлмаган муддат билан иш ҳақи сақланмаган ҳолда таътил берилади.
таълим олиш муносабати билан
- Олий ва ўрта махсус, касб-ҳунар ўқув юртларида ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда таълим олаётган ходимлар диплом лойиҳасини (ишини) бажариш ёки битирув имтиҳонлари топширишдан олдинги 10 ўқув ойи давомида машғулотларга тайёргарлик кўриш учун 6 кунлик иш ҳафтаси бўлганда ҳафтада бир кун ўртача иш ҳақи сақланган ҳолда ишдан озод этиладилар. Иш ҳафтаси 5 кунлик бўлса, ишдан озод этиладиган кунлар миқдори иш сменасининг муддатига қараб ўзгаради, ишдан озод этиладиган соатлар миқдори эса сақланиб қолади.
- Олий ва ўрта махсус ўқув юртларининг охирги курсларида ўқиётган ходимларга диплом лойиҳасига материаллар тўплаш учун 30 календарь кун муддат билан иш ҳақи сақланмаган ҳолда таътил берилади. Мазкур таътил даврида талабалар ва ўқувчиларга умумий асосларда стипендия тайинланади.
ижодий таътиллар
- дарсликлар ва ўқув-услубий қўлланмалар ёзиш учун 3 ойгача;
- докторлик диссертациясини якунлаш учун 6 ойгача.
Ижодий таътиллар бериш тартиби ва уларнинг давомийлик муддати ҳақида тўлиқ маълумотни бу ерда олиш мумкин.

Работники пользуются правом на получение социальных отпусков:
1) по окончании отпуска по беременности и родам женщине предоставляется отпуск по уходу за ребенком:
• до достижения им возраста 2 лет с выплатой за этот период пособия;
• дополнительный отпуск без сохранения заработной платы до достижения им возраста 3 лет.
Данный отпуск может использоваться также отцом ребенка, бабушкой, дедом или другим родственником, фактически осуществляющим уход за ребенком.
По желанию во время нахождения в отпуске по уходу за ребенком лица могут работать на условиях неполного рабочего времени или по соглашению с работодателем на дому. При этом за ними сохраняется право на получение пособия.
В период отпусков по уходу за ребенком за женщиной сохраняется место работы. Эти отпуска засчитываются в трудовой стаж но не более 3 лет в общей сложности, в том числе и в стаж работы по специальности;
2) лицам, усыновившим новорожденных детей непосредственно из родильного дома или установившим опеку над ними предоставляется:
• отпуск за период со дня усыновления и до истечения 56 (при усыновлении (установлении опеки) 2 и более новорожденных детей - 70) календарных дней со дня рождения ребенка с выплатой за этот период пособия;
• дополнительные отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста 3 лет;
3) женщинам, имеющим 2 и более детей в возрасте до 12 лет или ребенка с инвалидностью в возрасте до 16 лет представляется ежегодно:
• дополнительный оплачиваемый отпуск продолжительностью не менее 3 рабочих дней;
• отпуск без сохранения заработной платы продолжительностью не менее 14 календарных дней;
в связи с обучением
• работникам, обучающимся в высших и средних специальных, профессиональных учебных заведениях без отрыва от производства, предоставляется не менее одного свободного дня от работы дня в неделю при шестидневной рабочей неделе для подготовки к занятиям с сохранением среднего заработка на период 10 учебных месяцев перед началом выполнения дипломной работы или сдаче выпускных экзаменов. При пятидневной рабочей неделе количество свободных от работы дней изменяется в зависимости от продолжительности рабочей смены при сохранении количества свободных от работы часов;
• работникам, обучающимся на последних курсах высших и средних специальных учебных заведений, для подготовки материалов к дипломному проекту предоставляется отпуск без сохранения заработной платы продолжительностью 30 календарных дней. На период указанного отпуска студенты и учащиеся зачисляются на стипендию на общих основаниях.
творческие отпуска предоставляются
• до 3 месяцев - для завершения кандидатской диссертации и авторам рукописей учебников и учебно-методических пособий;
• до 6 месяцев - для завершения докторской диссертации.
Подробную информацию о порядке предоставления творческих отпусков и их продолжительности можете найти здесь.