• Йиллик асосий таътил биринчи иш йили учун олти ой ишлангандан кейин берилади. Таълим муассасалари ўқитувчилар таркибига ишга қабул қилиниш вақтидан қаътий назар ёзги таътиллар пайтида ишланган вақтига қараб таътил берилади.
• Таътил ҳар йили, шу таътил берилаётган иш йили тугагунга қадар берилиши лозим.
• Ишлаб чиқариш тусидаги сабабларга кўра жорий йилда таътилни тўлиқ бериш имкони бўлмаган алоҳида ҳолларда, ходимнинг розилиги билан таътилнинг 12 иш кунидан ортиқ бўлган қисми кейинги иш йилига кўчирилиши мумкин, шу йили ундан албатта фойдаланилиши лозим.
• 18 ёшга тўлмаган ходимларга йиллик таътилни, шунингдек йиллик қўшимча таътилларни бермаслик тақиқланади.
• Йиллик асосий таътил иккинчи ва ундан кейинги иш йиллари учун таътиллар календарь йил бошлангунга қадар иш берувчи томонидан касаба уюшмаси қўмитаси ёки ходимларнинг бошқа вакиллик органи билан келишиб тасдиқланадиган жадвалга мувофиқ белгиланади.
6 ой ўтмасдан таътил бериладиган ходимлар тоифалари
• аёлларга — ҳомиладорлик ва туғиш таътили олдидан ёки ундан кейин;
• I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга;
• 18 ёшга тўлмаган шахсларга;
• муддатли ҳарбий хизматдан резервга бўшатилган ва ишга жойлашган ҳарбий хизматчиларга;
• ўриндошлик асосида ишлаётганларга — асосий иш жойидаги таътил билан бир вақтда, ўриндошлик асосида ишлаган вақтига мутаносиб равишда ҳақ тўлаган ҳолда;
• ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда таълим муассасаларида (умумий таълим мактабларида, олий ва ўрта махсус, касб-ҳунар ўқув юртларида, кадрларнинг малакасини ошириш, уларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш институтлари ва курсларида) ўқиётганларга;
• технологиядаги, ишлаб чиқариш ва меҳнатни ташкил этишдаги ўзгаришлар, ходимлар сони (штати) ёки ишлар хусусияти ўзгаришига олиб келган ишлар ҳажмининг қисқарганлиги ёхуд корхонанинг тугатилганлиги муносабати билан ишдан озод этилган ходимларга.
Йиллик таътилларнинг муддатини ҳисоблаш
• Таътилларнинг муддати 6 кунлик иш ҳафтаси юзасидан календарь бўйича иш кунлари билан ҳисоблаб чиқарилади.
• Таътил даврига тўғри келиб қолган ишланмайдиган кунлар деб ҳисобланадиган байрам кунлари таътил муддатини белгилашда ҳисобга олинмайди.
• Таътиллар муддатини ишланган вақтга мутаносиб равишда ҳисоблаб чиқаришда уларнинг муддати ҳар бир тўлиқ таътил миқдорини 12 бўлиб, сўнг тўлиқ ишланган ойлар сонига кўпайтириш йўли билан аниқланади.
• Бунда 15 календарь кунга тенг ва ундан кўп бўлган кунлар бир ой деб яхлитланади, 15 календарь кундан ками эса чиқариб ташланади.
Йиллик таътилларни бериш навбати ва вақти
• Йиллик таътилларни бериш навбати календарь йил бошлангунга қадар иш берувчи томонидан касаба уюшмаси қўмитаси ёки ходимларнинг бошқа вакиллик органи билан келишиб тасдиқланадиган жадвалга мувофиқ белгиланади.
• Таътил бериш вақти ҳақида ходим таътил бошланишидан камида 15 кун олдин хабардор қилиниши керак.
Хоҳишга кўра таътил
Қуйидаги ходимларга таътил уларнинг хоҳишига кўра улар учун қулай бўлган вақтда берилиши керак:
• 14 ёшга тўлмаган битта ёки ундан ортиқ болани (ўн олти ёшга тўлмаган ногирон болани) тарбиялаётган ёлғиз ота, ёлғиз онага (бева эркаклар, бева аёллар, никоҳдан ажрашганлар, ёлғиз оналарга) ва муддатли ҳарбий хизматни ўтаётган ҳарбий хизматчиларнинг хотинларига;
• 1941 — 1945 йиллардаги уруш қатнашчиларига ва имтиёзлари бўйича уларга тенглаштирилган шахсларга;
• таълим муассасаларида ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда ўқиётганларга;
• жамоа шартномаси, келишувида назарда тутилган бошқа ҳолларда.
• ишлаётган эркакларга йиллик таътил уларнинг хоҳишларига биноан хотинларининг ҳомиладорлик ва туғиш таътили даврида берилади.
Таътилдан фойдаланишнинг жадвалда белгиланган вақти ходим билан иш берувчининг келишувига биноан ўзгартирилиши мумкин.
Таътилни қисмларга бўлиш
• Ходимнинг хоҳишига кўра унинг ёзма аризаси асосида таътилни қисмларга бўлишга йўл қўйилади. Бунда таътилнинг бир қисми 12  иш кунидан кам бўлмаслиги лозим.
Таътилдан чақириб олиш
• Таътилдан чақириб олишга фақат ходимнинг розилиги билан, 12 кундан кейингина йўл қўйилади.
• Таътилнинг фойдаланилмай қолган қисми ходимга мазкур иш йили давомида бошқа вақтда берилиши ёки кейинги иш йилининг таътилига қўшиб қўйилиши керак.
Таътилга ҳақ тўлаш
• Йиллик таътиллар даври учун ходимга ўртача иш ҳақидан кам бўлмаган миқдорда ҳақ тўлаш кафолатланади.
• Таътил учун ҳақ тўлаш жамоа шартномасида белгиланган муддатларда, лекин таътил бошланмасидан олдинги охирги иш кунидан кечикмай амалга оширилади.
Таътилни узайтириш ёки уни бошқа муддатга кўчириш
• вақтинча меҳнатга қобилиятсизлик даврида;
• ҳомиладорлик ва туғиш таътили муддати бошланганда;
• йиллик таътил ўқув таътилига тўғри келиб қолганда;
• давлат ёки жамоат вазифаларини бажараётганда, башарти қонунлар ва бошқа норматив ҳужжатларда бундай вазифаларни бажариш учун ходимни ишдан озод этиш назарда тутилган бўлса.
Иш ҳақи сақланмаган ҳолда бериладиган таътиллар
Ходимнинг аризасига кўра унга иш ҳақи сақланмаган ҳолда таътил берилиши мумкин, унинг давомийлиги ходим ва иш берувчи ўртасидаги келишувга кўра белгиланади, лекин 12 ойлик давр мобайнида жами 3 ойдан ортиқ бўлмаслиги керак.
Қуйидаги ходимларга уларнинг хоҳишига кўра, иш ҳақи сақланмаган ҳолда муқаррар тартибда таътил берилади:
• 1941 — 1945 йиллардаги уруш қатнашчиларига ва имтиёзлари жиҳатидан уларга тенглаштирилган шахсларга — ҳар йили 14  календарь кунга қадар;
• ишлаётган I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларга — ҳар йили 14  календарь кунга қадар;
• 2 ёшдан 3 ёшгача бўлган болани парвариш қилаётган аёлларга;
• 12 ёшга тўлмаган икки ва ундан ортиқ болани тарбиялаётган аёлларга — ҳар йили 14 календарь кунга қадар.
Меҳнат шартномаси бекор қилинганда йиллик асосий ва қўшимча таътилдан фойдаланиш
• Меҳнат шартномаси унинг муддати тугаши муносабати билан бекор қилинганда кейинчалик меҳнатга оид муносабатларни бекор қилиш шарти билан, гарчи ҳақиқатда ишланган вақт ҳамда таътил вақтининг умумий йиғиндиси меҳнат шартномаси муддати чегарасидан чиқиб кетса ҳам, таътил берилиши мумкин.
• Бу ҳолда меҳнат шартномасининг амал қилиши таътил тугагунга қадар узайтирилади.
Фойдаланилмаган таътиллар учун пуллик компенсация тўлаш
• Меҳнат шартномаси бекор қилинганда ходимга фойдаланилмаган барча йиллик асосий ва қўшимча таътиллар учун пуллик компенсация тўланади.
• Ходимларга иш даврида, уларнинг хоҳишига кўра таътилнинг энг оз муддатидан (15 иш кунидан) ортиқча қисми учун пуллик компенсация тўланиши мумкин.
• Ижтимоий таътилларнинг барча турларидан, шунингдек қўшимча таътиллардан асли ҳолида фойдаланилади ва уларни пуллик компенсация билан алмаштиришга йўл қўйилмайди.

Общий порядок предоставления отпусков
• Ежегодный основной отпуск за первый рабочий год предоставляется по истечении 6 месяцев работы, за исключением преподавательского состава учебных заведений, которым предоставляется в период летних каникул, независимо от времени поступления их на работу.
• Отпуск должен предоставляться ежегодно до окончания того рабочего года, за который он предоставляется.
• Если по причинам производственного характера предоставление отпуска полностью в текущем году невозможно, с согласия работника часть отпуска, превышающая 12 рабочих дней, может быть перенесена на следующий рабочий год, в течение которого она подлежит обязательному использованию.
• Запрещается непредставление ежегодного отпуска работникам моложе 18 лет, а также ежегодных дополнительных отпусков.
• Ежегодный основной отпуск за второй и последующие годы работы предоставляется в любое время рабочего года в соответствии с графиком отпусков, утвержденным работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом или иным представительным органом работников.
Отпуска до истечения 6 месяцев предоставляется
• женщинам - перед отпуском по беременности и родам или после него;
• лицам с инвалидностью I и II групп;
• лицам моложе 18 лет;
• военнослужащим срочной военной службы, уволенным в резерв и поступившим на работу;
• совместителям - одновременно с отпуском по основному месту работы с оплатой пропорционально времени работы по совместительству;
• обучающимся без отрыва от учёбы в учебных заведениях;
• работникам, высвобожденным в связи с изменениями в технологии, организации производства и труда, сокращением объемов работ, повлекших изменения численности (штата) работников, изменение характера работ либо в связи с ликвидацией предприятия.
Исчисление продолжительности отпуска
Продолжительность отпусков исчисляется в рабочих днях по календарю из расчета шестидневной рабочей недели.
Праздничные дни, приходящиеся на период отпуска и являющиеся нерабочими при определении длительности отпусков не учитываются.
Длительность отпуска пропорционально отработанному времени определяется путем деления полного размера отпуска на 12 и умножения на число полных месяцев работы.
При этом излишки, равные 15 и более календарным дням, округляются до месяца, а менее 15 календарных дней не учитываются.
Время и очередность предоставления отпусков
• Очередность предоставления ежегодных отпусков определяется графиком, утверждаемым до начала календарного года работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом или иным представительным органом работников.
• О времени предоставления отпуска работник должен быть извещен не позже, чем за 15 дней до начала отпуска.
Отпуск по желанию
Следующим категориям работников предоставляется отпуск по желанию в удобное для них время:
• одиноким родителям (вдовам, вдовцам, разведенным, одиноким матерям) и женам военнослужащих срочной военной службы, воспитывающим одного или более детей в возрасте до 14 лет (ребенка с инвалид - до 16 лет);
• лица с инвалидностью I и II групп;
• участникам войны 1941-1945 годов и приравненным к ним по льготам лицам;
• обучающимся без отрыва от производства в образовательных учреждениях;
• в других случаях, предусмотренных коллективным договором, соглашением.
Работающим мужчинам ежегодный отпуск, по их желанию, предоставляется в период отпуска жены по беременности и родам.
Время использования отпуска, установленного графиком, может быть изменено работником по согласованию с работодателем.
Разделение отпуска на части
• По желанию работника на основании его письменного заявления допускается разделение отпуска на части. Одна из частей отпуска должна быть не менее 12 рабочих дней.
Отзыв из отпуска
• Отзыв из отпуска допускается только с согласия работника, но не ранее 12 дней.
• Неиспользованная в связи с этим часть отпуска должна быть предоставлена в другое время в течение данного рабочего года или присоединена к отпуску за следующий рабочий год с соблюдением требований.
Оплата отпусков
• За период ежегодных отпусков работнику гарантируется оплата в размере не ниже средней заработной платы.
• Оплата отпуска производится в сроки, установленные коллективным договором, но не позднее последнего рабочего дня до начала отпуска.
Продление или перенос отпуска предусматривается при
• временной нетрудоспособности;
• наступлении срока отпуска по беременности и родам;
• совпадении ежегодного отпуска с учебным отпуском;
• выполнении государственных или общественных обязанностей, если законодательными или иными нормативными актами предусмотрено освобождение от работы для их выполнения.
Отпуск без сохранения заработной платы
По заявлению работника ему может быть предоставлен отпуск без сохранения заработной платы, продолжительность которого определяется по согласованию работника с работодателем, но не может в общей сложности превышать 3 месяцев в течение 12 месяцев.
Отпуск без сохранения заработной платы по желанию работника предоставляется в обязательном порядке:
• участникам войны 1941 - 1945 годов и приравненным к ним по льготам лицам - до 14 календарных дней ежегодно;
• работающим лицам с инвалидностью I и II групп - до 14 календарных дней ежегодно;
• женщинам по уходу за ребенком в возрасте от 2 до 3 лет - до 365 календарных дней;
• женщинам, воспитывающим двух и более детей в возрасте до 12 лет - до 14 календарных дней ежегодно.
Использование отпуска при прекращении срочного трудового договора
• В случае прекращения трудового договора в связи с истечением его срока отпуск с последующим прекращением трудовых отношений может предоставляться и тогда, когда фактически проработанное время и время отпуска в общей сложности выходят за пределы срока договора.
• В этом случае действие трудового договора продлевается до окончания отпуска.
Денежная компенсация за неиспользованные отпуска
• Денежная компенсация выплачивается работнику при прекращении трудового договора за все неиспользованные ежегодные основные и дополнительные отпуска.
• Работникам в период работы, по их желанию, может выплачиваться денежная компенсация за ежегодный отпуск сверх минимальной его продолжительности (15 рабочих дней).
• Все виды социальных отпусков, а также дополнительные отпуска используются в натуре и замена их денежной компенсацией не допускается.