Санаторий туридаги мактаб-интернатлар охирги 5 йилда 3 ёшдан 16 ёшгача болалар ўртасида тегишли касалликларнинг кўпайганлигини кўрсатадиган расмий статистика маълумотларига асосан халқ таълими ва соғлиқни сақлаш бошқармалари тақдимномасига молия бошқармаларининг ижобий хулосаси берилган тақдирда вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокими томонидан ташкил этилади.
Санаторий туридаги мактаб-интернатларда ўқувчилар бепул умумий ўрта таълим, бепул тиббий хизмат ҳамда бепул озиқ-овқат билан таъминланади.
Санаторий туридаги мактаб-интернатга болалар 7 ёшдан бошлаб қабул қилинади
Санаторий туридаги мактаб-интернатлар турлари
Санаторий туридаги мактаб-интернатлари қуйидаги турларга бўлинади:
• сколиоз билан касалланган болалар учун санаторий туридаги мактаб-интернатлар;
• сил ва нафас олиш органларининг сурункали касалликлари хавфи бўлган гуруҳ болалари учун санаторий туридаги мактаб-интернатлар.
Ихтисослаштирилган таълим муассасаларига уларнинг турига мувофиқ ҳолда:
• I—IV даража сколиоз билан касалланган;
• сил ва нафас олиш органларининг сурункали касалликларига чалинган, алоҳида шарт-шароитларда даволаш ва соғломлаштиришга муҳтож бўлган мактаб ёшидаги болалар қабул қилинади.
Санаторий туридаги мактаб-интернатларга қуйидагилар қабул қилинмайди:
• ақли заиф болалар;
• хулқ-атворида оғир бузилишлар, ҳиссий-иродавий соҳасида (органик) нуқсонлари бўлган болалар;
• юрак-қон томири касалликлари бор болалар;
• таянч-ҳаракат аппаратида нуқсони бўлган, мустақил равишда ҳаракатлана олмайдиган ва ўз-ўзига хизмат кўрсата олмайдиган болалар;
• кўр-кар-соқов болалар;
• тез-тез такрорланадиган эпилептик тутқаноқдан азият чекадиган (эпилептик деменция, кундузги ва тунги вақтларда тутқаноғи тез-тез такрорланадиган) болалар;
• марказий асаб тизимига шикаст етганлиги туфайли сийдик ва нажасини ушлаб туролмайдиган болалар.
Мазкур тоифадаги болалар имконияти чекланган болаларга мўлжалланган мактабларда ёки уйда таълим олади.
Санаторий туридаги мактаб-интернатларга жойлаштириш
Болаларни санаторий туридаги мактаб-интернатлар юбориш халқ таълими бошқармалари томонидан, бошқармалар ҳузурида ташкил этилган психологик-тиббий-педагогик комиссия хулосасига кўра, ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар розилиги билан амалга оширилади.
Санаторий туридаги мактаб-интернатларга йўлланган ҳар бир болага ота-оналари (чин етим болалар ва ота-онасининг қарамоғидан маҳрум бўлган болалар учун — васийлик ва ҳомийлик органлари) томонидан шахсий ҳужжатлар йиғмажилди расмийлаштирилади ва тақдим этилади.
Боланинг шахсий ҳужжатлар йиғмажилдида қуйидаги ҳужжатлар бўлади:
• ота-оналари ёки уларнинг ўрнини босувчи шахсларнинг аризаси;
• психологик-тиббий-педагогик комиссия хулосаларининг ихтисослаштирилган таълим муассасасига йўлланган бола билан олиб бориладиган таълим-тарбиявий ва даволаш-тузатиш бўйича тавсиялари акс этган баёни;
• туғилганлик тўғрисидаги гувоҳноманинг нусхаси;
• маълумоти тўғрисидаги ҳужжатлар;
• ўқиш жойидан таълимнинг муддати, ўқув фанларини ўзлаштириши ва хулқ-атвори, болага якка тартибда кўмак бериш борасида амалга оширилган чора-тадбирларнинг батафсил таҳлили акс эттирилган маълумотнома ва тавсифнома;
• боланинг яшаш жойидаги шифохона бош врачи томонидан имзоланган, унинг ривожланиши тарихидан муфассал кўчирма:
• педиатрнинг боланинг умумий ривожланиши ҳолати тўғрисидаги хулосаси;
• психоневрологнинг тиббий ташхис билан асосланган ва боланинг ақлий ривожланишига тавсифи билан хулосаси;
• оториноларингологнинг қулоқ, томоқ, бурун ва талаффуз артикуляциясида иштирок этувчи органларнинг ҳолатига тавсифи билан хулосаси;
• офтальмологнинг кўриш органига тавсифи билан хулосаси;
• ортопед врачнинг хулосаси (таянч-ҳаракатланиш аппаратида нуқсони бўлган, сколиозга чалинган болалар учун);
• врач-фтизиатрнинг хулосаси (туберкулез ва нафас олиш органларининг сурункали касалланиши хавфи остидаги болалар гуруҳлари учун).
Санаторий типидаги мактаб-интернатларда таълим жараёни
Санаторий типидаги мактаб-интернатларда ўқитиш умумий ўрта таълим ўқув режалари ва таълим дастурлари асосида олиб борилади.
Санаторий типидаги мактаб-интернатларда болалар 3 йилдан кўп бўлмаган муддат бўлиши мумкин.
Санаторий типидаги мактаб-интернатларда сил ва нафас олиш органларининг сурункали касалликлари ривожланиши хавфи мавжуд гуруҳдаги болалар учун синфлар ва тарбияланувчилар гуруҳи тўлдирилиши камида 25 нафарни, сколиоз билан касалланган болалар учун синфлар ва тарбияланувчилар гуруҳи тўлдирилиши эса — камида 20 нафарни ташкил қилади.
Биринчи ярим йилликда I синфда дарснинг давомийлиги — 35 дақиқа, иккинчи ярим йилликда I синфда ва бошланғич таълим (мактаб)нинг II — IV синфларида-40 дақиқа, V ва кейинги синфларда — 45 дақиқа бўлади.
Санаторий типидаги мактаб-интернатларда ўқувчилар учун турли тўгараклар, қизиқишларига кўра клублар, секциялар (жумладан, шифокорлар тавсияларига кўра спорт секциялари) ва болаларнинг интеллектуал ҳамда ижодий қобилиятларини ривожлантиришга мўлжалланган студиялар ташкил этилади.
Санаторий типидаги мактаб-интернатларда таълим жараёнининг психологик таъминотини муассаса штатидаги психолог амалга оширади.
Болаларни соғломлаштиришга йўналтирилган даволаш-соғломлаштириш, реабилитация, санитария-гигиена ва профилактика чора-тадбирлари мактаб-интернатларнинг штатдаги тиббий ва педагог ходимлари ҳамда таълим муассасасига бириктирилган соғлиқни сақлаш муассасасининг тиббиёт ходимлари томонидан амалга оширилади.

Школы-интернаты санаторного типа организуются хокимами областей и города Ташкента при положительном заключении финансовых управлений на представление управлений Народного образования и здравоохранения, на основании официальных статистических данных, показывающих увеличение заболеваемости среди детей в возрасте от 3 до 16 лет за последние 5 лет.
Учащимся школ-интернатов санаторного типа обеспечивается бесплатно общее образование, медицинское обслуживание, питание.
Прием детей в школу-интернат санаторного типа осуществляется с 7-летнего возраста.
Виды школ-интернатов санаторного типа:
Школы-интернаты санаторного типа в соответствии с их специализацией подразделяются на следующие типы:
• для детей, больных сколиозом I — IV степеней;
• для детей группы риска по туберкулезу и хроническим заболеваниям органов дыхания, нуждаающиеся в лечении и оздоровлении в особых условиях.
Не подлежат приему в школы-интернаты санаторного типа:
• умственно отсталые дети;
• дети с глубокими отклонениями в поведении, нарушениями в эмоционально-волевой сфере (органического происхождения);
• дети с сердечно-сосудистыми заболеваниями;
• дети с глубокими нарушениями двигательной сферы, самостоятельно не передвигающиеся и не обслуживающие себя;
• слепые и глухонемые;
• страдающие частыми эпилептическими припадками (эпилептическая деменция, с дневными и частыми ночными судорожными припадками);
• страдающие недержанием мочи и кала вследствие органического поражения центральной нервной системы.
Дети данной категории обучаются в школах или на дому, предназначенных для детей с ограниченными возможностями.
Направление детей в школы-интернаты санаторного типа:
Направление детей в школы-интернаты санаторного типа осуществляется управлениями народного образования по заключению психолого-медико-педагогической комиссии, созданной при управлениях, с согласия родителей или лиц, заменяющих родителей.
На каждого ребенка, направляемого в школу-интернат санаторного типа родителями или лицами, заменяющими родителей (для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей — органами опеки и попечительства), оформляется и представляется личное дело.
В личном деле ребенка содержатся следующие документы:
• заявление родителей или лиц, заменяющих родителей;
• протокол с заключением психолого-медико-педагогической комиссии с рекомендациями по организации образовательно-воспитательной и лечебно-коррекционной работы с ребенком, направленным в специализированное образовательное учреждение;
• копия свидетельства о рождении;
• документы об образовании;
• справка и характеристика с места учебы с отражением данных о продолжительности обучения, успеваемости и поведении, подробный анализ принятых мер по индивидуальной помощи ребенку;
• подробная выписка из истории развития ребенка, подписанная главным врачом поликлиники по месту жительства ребенка, с заключениями: педиатра об общем состоянии развития ребенка; психоневролога с обоснованным медицинским диагнозом и характеристикой умственного развития; оториноларинголога с характеристикой состояния уха, горла, носа и органов, принимающих участие в артикуляции речи ( для детей с нарушениями слуха - данные о восприятии разговорной и шепотной речи, данные аудиограммы); офтальмолога с характеристикой органа зрения; врача-ортопеда (для детей с нарушением функций опорно-двигательного аппарата, больных сколиозом); врача-фтизиатра (для детей группы риска по туберкулезу и хроническим заболеваниям органов дыхания).
Процесс обучения в школах-интернатах санаторного типа:
Обучение в специализированных образовательных учреждениях ведется на основе учебных планов и образовательных программ общего среднего образования.
В школах-интернатах санаторного типа дети могут находиться не более 3-х лет.
Наполняемость групп в школах-интернатах санаторного типа для детей группы риска по туберкулезу и хроническим заболеваниям органов дыхания составляет не менее 25 человек, а наполняемость классов и воспитательных групп больных сколиозом — не менее 20 человек.
Продолжительность урока в I классе — 35 мин. в первом полугодии, во втором полугодии в I классе и II — IV классах начального образования (школы) — 40 мин., в V и последующих классах — 45 мин.
Для учащихся в школах-интернатах санаторного типа создаются различные кружки, клубы по интересам, секции (в том числе спортивные, по рекомендации врачей) и студии, предназначенные для развития интеллектуальных и творческих способностей детей.
Психологическое обеспечение образовательного процесса в школах-интернатах санаторного типа осуществляет психолог, входящий в штат учреждения.
Лечебно-оздоровительные, реабилитационные, санитарно-гигиенические и профилактические мероприятия, направленные на оздоровление детей, осуществляется штатными медицинскими и педагогическими работниками специализированного образовательного учреждения и медицинскими работниками закрепленного за ним учреждения здравоохранения.